دبیرکل حزب‌الله: نظام سعودی ضعیف تر و ترسوتر از آن است که با ایران وارد جنگ شود

سیدحسن نصرالله با اشاره به برخی مواضع حاکمان عربستان سعودی علیه ایران گفت: حکومت سعودی ضعیف تر و ترسوتر از آن است که علیه ایران دست به جنگ افروزی بزند. وی فراموش کردن مساله فلسطین را هدف اصلی حوادث سال های اخیر در منطقه خواند.

به گزارش ایرنا، دبیر کل حزب الله روز جمعه طی سخنرانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس در حومه جنوبی بیروت با بیان این مطلب افزود: سعودی تلاش می کند با استفاده از گروه های تکفیری جنگ را به داخل ایران بکشاند همچنانکه به آن نیز اذعان کرده است.

نصرالله با اشاره به روز قدس گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس اعلام کرد. این روز اختصاص به ایران یا جهان عرب ندارد بلکه روز «جهانی» قدس است.

نصرالله افزود: فعالیت های مختلف فرهنگی و سیاسی در این روز و راهپیمایی ها و شعارها و.. همه با هدف احیای قضیه فلسطین انجام می گیرد و به لطف خدا به کشورهای مختلف راه پیدا کرده و روزی خواهد آمد که با از میان رفتن موانع، همه مردم و ملت ها آن را احیا خواهند کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: از چند سال پیش منطقه وارد مرحله ای تاریخی و تعیین کننده ای شد. یکی از مهمترین اهدافی که در پشت حوادث امروز منطقه ما وجود دارد فضا سازی و آماده کردن شرایط سیاسی برای فیصله دادن به قضیه فلسطین به نفع رژیم صهیونیستی است.

وی رخدادهای سوریه را یکی از دلایل برنامه برخی کشورها برای فراموش کردن مساله فلسطین دانست و گفت: سوریه بخش مهمی از محور مقاومت و پشتیبان اصلی جنبش های مقاومت است و مانع بزرگی در برابر هر گونه مصالحه همه جانبه عربی اسرائیلی به شمار می آید برای همین هدف توطئه های قدرت های جهانی و ایالات متحده قرار گرفت. همزمان گروه های مقاومت نیز به عنوان تروریسم مطرح شدند.

نصرالله ادامه داد: داعش و النصره به سوریه آمدند که در سوریه حکومت به راه بیندازند، آمریکا این گروه ها را به سوریه آورد تا با استفاده از آنها نظام سوریه را ساقط کند. ما باید بدانیم در وسط چه نبردی قرار داریم و برای چه این ایثارگری ها اتفاق می افتد.
به گفته سیدحسن نصرالله ترامپ در بین 50 رئیس کشور اسلامی و عربی ایستاد و دو گروه مهم مقاومت را تروریستی خواند و هیچ کس اعتراض نکرد. آیا این زشت نیست؟

دبیرکل حزب الله در بخش دیگر سخنانش به تحولات یمن هم اشاره کرد و گفت: از مهمترین دلایل جنگ افروزی علیه یمن این است که سعودی حاضر نیست با وجود گروه های اسلامی و وطن خواه و مردمی در یمن کنار بیاید. یمن موقعیت راهبردی بسیار مهمی دارد و وجود چنین گروه هایی در یمن منافع آمریکا و غرب را به خطر می اندازد. یمن مورد حمله قرار می گیرد چون هرگز امکان ندارد به خاطر حفظ تاج و تخت تبدیل به بخشی از عملیات فروختن فلسطین شود.

اسرائیل به کشورهای عربی امید بسته است
سیدحسن نصرالله با بیان اینکه ملت فلسطین هدف اصلی حملات در رویدادهای منطقه ای شده است تصریح کرد: چند روز پیش در نشست «هرتزلیا» سخنانی مطرح شد و گفتند که هیچ کس حرف فلسطین را نزند. فلسطین غزه بود که به شما دادیم و از آن عقب نشینی کردیم و دیگر کسی درباره بازگشت فلسطینی ها حرف نزدند. لیبرمن گفت که حتی یک فلسطینی نباید برگردد.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: پیش از این می گفتند که اول سازش با فلسطینی ها را تحقق بخشیم و بعد روابط با کشورهای عربی را شروع کنیم. امروز حرف دیگری می زنند می گویند روابط کامل با کشورهای عربی برقرار کنیم و بعدا این کشورها بنشینند با فلسطینی ها به یک راه حل برسند که چطور مشکل آنها را حل کنند. این اتفاق خطرناکی است که به تازگی در دستور کار قرار گرفته است. برای همین اسرائیل هرگونه مذاکره با فلسطینی ها را رد می کند چون امیدش به این است که از طریق کشورهای عربی هرچه می خواهد به دست آورد بدون اینکه کوچکترین هزینه ای برای آن پرداخت کند.

دو محور منطقه ای
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی اش گفت: در مقابل محوری که به دنبال عادی سازی روابط هستند و از آمریکا دستور می گیرند، محور مقاومت قرار دارد که با این روند مخالفت می کند. اولین پیروزی این محور از فلسطین تا لبنان تا عراق تا ایران تا مناطق دیگر همه ناشی از اخلاص و ایثارگری ها و عدم تسلیم این محور بود. ایستادگی سوریه و عراق و ملت یمن و ملت ایران، مراکز تصمیم گیری در جهان را غافلگیر کرد. امروز این محور از منافع فلسطین و ملت های اسلامی حمایت می کند.

نصرالله تاکید کرد که ایران منزوی نشد و در برابر تحریم ها مقاومت کرد و صنعت هسته ای و موشکی خود را پیش برد و امروز کسانی که می خواهند از طریق گروه های تروریستی با ایران وارد مبارزه کنند این مسبوق به سابقه است و جنگ تروریستی با ایران معرکه شکست خورده است و نتیجه برعکس می دهد. اگر در داخل ایران پیش از این شک و تردیدهایی درباره حضور ایران در کشورهای مختلف منطقه مطرح بود پس از حمله تروریستی اخیر ایران همه بحث و جدل ها خاتمه یافت و باور عمومی به صحت مواضع ایران افزایش یافت.

وی افزود: ایران از موضع عقیدتی از مساله فلسطین دفاع می کند اما کسانی که اعتقادی به دین ندارند نمی توانند این مساله را درک کنند. اشتباه دوم دشمنان این است که در فهم امام خامنه ای و در فهم ملت ایران دچار اشتباه می شوند. چون نمی توانند دشمن خود را درست بشناسند. این رهبری و این مردم را نشناخته اند.

چشم انداز روشن جبهه مقاومت
نصرالله تاکید کرد که به فضل ایستادگی سوریه، خطر سرنگونی نظام رفع شد و با ادامه تحولات میدانی کنونی ان شاء الله خطر تقسیم هم رفع خواهد شد. در چند هفته گذشته مساحت بزرگی حدود سه برابر کل مساحت لبنان در سوریه از دست تروریست ها بازپس گرفته شده است و این روند ادامه خواهد یافت و سوریه عضو ثابت محور مقاومت باقی خواهد ماند.

دبیرکل حزب الله همچنین به وضعیت عراق اشاره کرد و گفت: داعش در عراق آینده ای ندارد. آزاد سازی موصل مساله ای قطعی است و تنها نیاز به کمی زمان دارد. ایمان راسخ و اعتقاد راسخ مردم و همبستگی مردم باعث رهایی کشور از دست گروه های تکفیری شد. عراق امروز یک تجربه جهادی بسیار خوب و استعداد فوق العاده در اختیار دارد.

نصرالله با اشاره به تحولات یمن فاش کرد که اسرائیل در قالب ائتلاف عربی در بمباران مردم یمن مشارکت داشت بدون اینکه درباره آن خبری منتشر شود.

وی افزود: اگر می خواهید نظر مردم یمن را درباره فلسطین بدانید کافی است به راهپیمایی امروز صنعا در حمایت از فلسطین نگاهی بیندازید. ملت بزرگ یمن می گوید ما از فلسطین دست نخواهیم کشید و این شکست سختی برای آل سعود است. امروز مقاومت در یمن به یک قدرت مردمی جهادی ثابت و آماده و قدرتمند تبدیل شده است. یمن کشور مقاوم و بخشی از محور مقاومت است، ما افتخار می کنیم که به آنها تعلق داریم و آنها به ما تعلق دارند.

مراسم روز جهانی قدس در مجتمع سیدالشهداء در حومه جنوبی بیروت با حضور هزاران نفر از مردم و با مشارکت چهره های سیاسی و مذهبی لبنان از جمله نمایندگان رئیس جمهوری و رئیس پارلمان و سفرای برخی کشورها از جمله ایران و سوریه و فلسطین برگزار می شود.

نمایندگان گروه های فلسطینی نیز در این مراسم شرکت دارند.

52311

کد خبر 679656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • ارین A1 ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۲
  9 0
  دلواپس ها یاد بگیرن
 • بی نام IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۳
  15 5
  همین حزب الله به تنهایی حریف رژیم ال سعود خواهد شد بدلیل انکه در نبردی نابرابر ارتش اسراییل را به خواری و ذلت کشاند و پایدارتر از قبل ماند و ترور فرماندهان ارشدش خللی در کار این نیروی مردمی بوجود نیاورد