ایرنا نوشت: دولت قطر، 45 نفر از شهروندان ترکیه ساکن این کشور را به دلیل ارتباط با گروه گولن به دولت آنکارا تحویل داد.

رسانه های ترکیه روز یکشنبه اعلام کردند که دولت قطر این 45 تبعه ترکیه را از این کشور اخراج کرده و با یک هواپیما به موطن اصلی خود بازگردانده است.

این افراد که به همکاری با گروه گولن متهم هستند، به محض ورود به ترکیه در فرودگاه آتاتورک استانبول بازداشت شدند.

به گزارش ایرنا، زکریا اوزشویک رهبر گروه گولن در قطر و همسرش دریا اوزشویک نیز از جمله افراد بازگردانده شده به ترکیه هستند که از سال 2012 در دوحه اقامت داشتند.

این دو نفر پس از ورود به فرودگاه استانبول دستگیر و بازداشت شدند اما ساعاتی بعد همسر رهبر گروه گولن در قطر به طور موقت آزاد شد.
رسانه های ترکیه اعلام کردند که این دو نفر یک حساب مشترک در بانک آسیا داشتند که به دستور فتح الله گولن که مقیم آمریکاست، آن را افتتاح کرده‌اند.

در پی تیرگی روابط ریاض و دوحه و تحریم قطر از سوی برخی کشورهای عربی، آنکارا به کمک قطر شتافت و روابط خود را با این کشور گسترش داد.

به اعتقاد کارشناسان، تحویل این 45 متهم به همکاری با گروه گولن به ترکیه، در پاسخ به حمایت های آنکارا از دوحه صورت گرفته است.

وزیر دادگستری ترکیه یک ماه پیش تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک 150 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

ترکیه بعد از کودتا در چهار دوره متوالی حالت فوق العاده و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور 'بخشنامه های در حکم قانون'، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولت از افراد متهم به کودتا پرداخته است.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.

فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال گذشته اعلام شده و اعاده او که بیش از 15 سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.

مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز تا کنون نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل فتح الله گولن متقاعد کنند.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه با کیفرخواست 2581 صفحه ای تنظیم شده در مرکز ستاد کل ارتش ترکیه علیه 221 متهم در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

52311

کد خبر 680322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =