یک عضو هیات نمایندگان بر این باور است که اگر بانک های ما بخواهند با بانکهای دنیا ارتباط داشته باشند و از بانک های بین الملی اعتبار بگیرند باید مقررات بین المللی را رعایت کنند.

 سیدحسین سلیمی، نائب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در گفت وگو با خبرآنلاین در خصوص تمدید برنامه مالی FATF درباره ایران گفت:« اصولا همه بانک های بین المللی ملزم به اجرای مقررات برنامه گروه بین المللی مالی FATF هستند تا بتوانند با یکدیگر ارتباطات بانکی داشته باشند. بنابراین یکی از الزامات بانک های بین المللی اجرای قوانین این سازمان بین المللی است.»

 وی افزود:«در چندسال گذشته به دلیل اعتمال تحریم های بین المللی نیازی به اجرای مقررات بین المللی نبود، اما بعد از اینکه برجام اجرایی شد، این شانس را به ما داد که بانک ها بتوانند دوباره ارتباط بین المللی برقرار کنند.مقدمه مراودات بین المللی اجرای قانون FATF است که قانون پولشویی و اجرای مقررات بین المللی در مجلس تصویب شد و توسط دولت ابلاغ شده است.» 

این عضو هیات نمایندگان گفت:« البته اجرای مقررات بین امللی کار آسان و ساده ای نیست که با یک دستور العمل اجراییشود، بانک ها باید خود را اماده کنند و دپارتمان های بانک ها باید این قانون را بکار بگیرند. بانک ها زمان کافی را باید اجرای کامل این دستور‌العمل نداشتند و در سال گذشته تنها چند بانک خصوصی آمادگی خود را اعلام کردند.»

وی ادامه داد:«آنها دیدند که ایران در تلاش برای اجرای مقررات مالی FATF است و از طرفی موسسات بین الملی به ایران آمدند و شاهد اجرایی شدن آن بودند، به همین ترتیب زمان بیشتری را برای ایران در نظر گرفتند. به همین دلیل یک سال دیگر این طرح تمدید شد.» 

سلیمی عنوان کرد:«اگر بانک های ما بخواهند مقررات بانکی بین المللی را  اجرا کنند و از بانک های بین الملی اعتبار بگیرند باید این قوانین را اجرا کنند. اگر این مقررات را اعمال نکنیم، نمی ‌توانیم از امتیاز ارتباط با بانک‌ های بزرگ خارجی به نفع اقتصاد کشور استفاده کنیم. این از الزامات بانک های بین المللی است. اما چون  زمان اجرا شدن این مقررات در ایران کوتاه بوده برخی بانک ها موفق به تطبیق خود با استانداردهای بین المللی نشدند، به همین دلیل یک سال دیگر به ایران مهلت داده شد.»

سلیمی پیش‌بینی کرد:«ظرف یک سال آینده تمام بانک های کشور بتوانند این مقررات بین المللی را اجرایی کنند.

 

35224

 

کد خبر 680913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام RO ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۷
    12 1
    واقعا این موضوع شده ابزار دست دلواپسان و کاسبان تحریم بدون اینکه این موضوع برای مردم روشن کنند