۰ نفر
۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
رخت نو بر تن صنعت نفت ایران

اولین قرارداد مدل جدید نفتی با شرکت توتال، شرکت سی ان پی سی چینی، پترو پارس و شرک ملی نفت ایران امضا شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حدود ۱۰ ماه پس از اینکه مجلس قرارداد جدید وزارت نفت را ابلاغ کرد، اولین قرارداد جدید نفتی در ۱۲ تیر سال ۹۶ به امضا رسید.

این نخستین قراردادی است که در قالب شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای نفتی مصوب هیات وزیران به امضا رسیده است.

شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم توتال فرانسه، شرکت سی‌ ان ‎پی ‎سی چین و پتروپارس پس از هفت ماه از امضای موافقنامه امضای اصولی یا به عبارتی دیگر HOA قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی را امضا کردند. این اتفاق اولین سرمایه گذاری یک شرکت خارجی در زمینه انرژی در ایران پس از رفع تحریم ها بر اساس توافقنامه برجام محسوب می‌شود. در این میدان نفتی، شرکت پترو پارس ۱۹.۹ درصد، شرکت سی ان پی سی چین ۳۰ درصد و توتال ۵۰.۱ درصد سهم دارند.

در مراسم امضای این قرارداد، بیژن زنگنه، وزیر نفت با تشکر از هیات وزیران و همکاران شرکت ملی نفت گفت:«امروز روز خوبی برای صنعت نفت ایران است و امید دارم با امضای این قرارداد، مرحله جدیدی در توسعه صنعت نفت رقم بخورد.»

او با اشاره به انتخاب صحیح مردم در ۲۹ اردیبهشت در انتخابات گفت:« از من ۱۰ روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری درمورد تاثیر نتیجه انتخابات بر این قراردادها با شرکت های خارجی پرسیدند. امضای این قرارداد دستاورد برجام است و مردم در ۲۹ اردیبهشت امسال تصمیم گرفتند سیاست های نفتی دولت ادامه یابد و امضای این قرارداد را به مردم ایران تبریک می گویم.»

وزیر نفت از کریستف دومارژری یاد کرد و او را دوست ایران دانست و گفت:« ايرانيان دوستان روزهاي سخت خود را فراموش نمی کنند.»

وی ادامه داد:«در برنامه ۵ ساله ششم ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم که ۱۳۰ میلیارد در بالادستی مورد نیاز است. بیش از ۷۰ درصد باید از منابع خارجی تامین شود. هدف ما افزایش تولید نفت و میعانات به ۶ میلیون بشکه در روز است.  اولویت ما میادین غرب کارون و لایه نفتی پارس و سلمان و فروزان و آذر و میادین استانهای غرب کشور است.»

زنگنه با اشاره به اینکه از شرکت های خارجی مانند توتال، چین و روسیه برای همکاری استقبال می شود گفت:«ما مانعی برای حضور شرکت‌های آمریکایی نداریم و این مانع را کشور خودشان ایجاد کرده‌اند.»

روز تاریخی ایران و توتال

پاتریک پویانه مدیرعامل توتال نیز با حضور در این مراسم گفت:« امروز برای توتال و ایران روز تاریخی است.می دانم که ایرانیان به تاریخ اهمیت می دهند و وفاداری بخش مهم تاریخ است و توتال در تاریخ وفاداری و سودآوری برای ایران را ثابت کرده و امروز هم با افتخار به عنوان نخستین شرکت خارجی به ایران باز گشتیم.»

وی ادامه داد:«توتال در سال ۱۹۹۵ به عنوان اولین شرکت خارجی در ایران آمد و امروز نیز به عنوان اولین شرکت خارجی به ایران آمدیم. در گذشته برای توسعه فاز دو آمده بودیم و امروز برای توسعه فاز ۱۱ مجدد بازگشتیم و اولین شرکت خارجی هستیم که به فرم IPC قرارداد بستیم.»

مدیرعامل توتال اظهار کرد:«کمتر از ۱۸ ماه گذشته بعد از توافق ایران و فرانسه و انجام مذاکرات تواسنتیم امروز وارد ایران شویم. توتال نیز به عنوان یک شرکت پیشگام وارد شده است.»

وی عنوان کرد:« مدل قرارداد IPC به نظر می رسد که برای اقتصاد ایران بهتر باشد و به ارتقای همکاری ایران و اروپا در آینده نیز کمک کند. این قرار داد IPC سود آور است.»

پویانه در سخنرانی خود دلیل جذابیت انعقاد این قرارداد را نخست بیست ساله بودن قرارداد و دوم روش مدیریتی و اختیارات آن دانست.

مدیرعامل توتال اظهار کرد:« ما خوشحال هستیم که مجدد به ایران بازگشتیم و دوباره برای قراردادهای دیگر بازخواهیم گشت. این قرارداد شروعی برای قراردادهای دیگر در آینده است.»

قرارداد برد-برد 

لو، مدیرعامل سی ان پی سی نیز در این مراسم با اشاره به این که شرکتش آماده قراردادهای جدید است، گفت:« به عنوان یک شرکت خارجی در ایران می توانیم برای تاریخ صنعت ایران کار جدیدی کنیم و به توسعه این صنعت کمک کنیم.»

وی ادامه داد:« ما برای سرمایه گذاری بیشتر و استفاده از فرصت های بیشتر به ایران آمدیم و می خواهیم از استعدادها استفاده کنیم. این همکاری انعطاف پذیر است و از این قرارداد همه می توانند سود ببرند و به نفع همه است.»

مدیرعامل شرکت چینی گفت:« در سال ۱۹۹۰ شرکت سی ان پی سی به ایران آمد و علاقه خود را به توسعه میادین این کشور نشان دادیم و از طرف دیگر از دولت ایران نیز موزد حمایت قرار گرفتیم.»

لو ادامه داد:« ما علاقه داریم که روند توسعه را سرعت دهیم. استفاده از تکنولوژی های جدیدی و نیروی کار جوان باعث می شود که به تولید بیشتر سریع تر برسیم.»

سرمایهگذاری ۲.۴ میلیاردی

در این مراسم علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به سرمایه‌گذاری ۲.۴ میلیارد دلاری توسعه فاز یک فاز ۱۱ پارس جنوبی و سپس ۲.۴ میلیارد دلار در فاز دوم توسعه، گفت: در مدت ۲۰ سال دوره قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی با مشارکت توتال ۳۳۵ میلیارد مترمکعب گاز غنی، ۲۹۰ میلیون بشکه میعانات گازی، ۱۴ میلیون تن گازمایع، ۱۲ میلیون تن اتان و دو میلیون تن گوگرد به ارزش ۳۱ میلیارد دلار تولید خواهد شد.

علی کاردر عنوان کرد:« انتقال تکنولوژی و استفاده از تکنولوژی های روز یکی از اتفاق های بزرگ در این قرارداد است. در قرارداد HOA که در گذته امضا شده بود ۸۰ الی ۸۵ درصد موارد اصلی مطرح شده بود که ظرف یک سال توانستیم متن نهایی قرارداد را آماده کنیم.»

به همین ترتیب مدیرعامل شرکت پتروپارس نیز گفت:«شرکت پتروپارس حداقل 19.9 درصد از تیم مدیریت پروژه و 51 درصد از سهام شرکت بهره‌بردار را به عهده خواهد داشت. از طرف دیگر شرکت توتال یک برنامه مجزا صرفا برای انتقال فناوری و دانش فنی به شرکت پتروپارس تهیه خواهد کرد.»

حمید اکبری ادامه داد:«شرکت پتروپارس تاکنون توسعه 11 فاز پارس جنوبی را با تولید روزانه 11 میلیارد گازطبیعی و 500 هزار بشکه میعانات گازی را با موفقیت به اتمام رسانده است.»

39224

کد خبر 682807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =