تبریز پیشگام نخستین همایش منطقه ای اوتیسم در کشور/ آمار مبتلایان اوتیسم رو به افزایش است

با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و تشکل های مردمی، کلانشهر تبریز پیشگام برگزاری نخستین همایش منطقه ای اوتیسم در کشور شد.

به گزارش خبرآنلاین، نخستین همایش منطقه ای اوتیسم ایران قرار است روز چهارشنبه 14 تیرماه جاری در تالار شهید شایان مهر دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شود.

در این همایش علاوه بر مسئولان محلی، معاون توانبخشی وزارت بهداشت، مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران، دبیر انجمن گفتار درمانی ایران و کارشناسان و متخصصان فعالان اوتیسم خواهند داشت.

"سعیده صالح غفاری" مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران با اشاره به ضرورت برگزاری همایش های منطقه ای در کشور اظهار داشت: این انجمن، با هدف آموزش و شناخت بیشتر اوتیسم در ایران، نسبت به طراحی همایش های منطقه ای در سراسر کشور اقدام کرده که دانشگاه علوم پزشکی تبریز پیشگام برگزاری اولین همایش منطقه ای در این حوزه شد.

وی با تاکید بر لزوم حساسیت بیشتر جامعه به اوتیسم تصریح کرد: با توجه به اینکه آمار شناسایی و تشخیص افراد مبتلا به اوتیسم رو افزایش است لزوم توجه به این مقوله در جامعه بیش از گذشته حس می شود.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران با اشاره به اینکه بر اساس آمار جهانی نسبت مبتلایان به این بیماری یک در 63 نفر است اضافه کرد: گرچه ما در ایران با چالش نقص آمار مواجهیم اما بر اساس بررسی های سازمان بهزیستی، این نسبت در کشور ما یک در 100 نفر اعلام شده است.

صالح غفاری با بیان اینکه همین آمار هم تعداد کمی نیست و باید نسبت به آن حساس بود گفت: همینک با ارتقای آگاهی جامعه از علائم اوتیسم، بیماران تازه تشخیص درحال افزایش بوده بطوریکه بزرگسالان هم بواسطه شناخت بهتر از آن خود را به این انجمن معرفی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری سمینارهای منطقه ای می تواند راهکاری مناسب برای ارتقای آگاهی جامعه و نیز تبادل تجربیات و علوم جدید بین کارشناس و درمانگران و خانواده ها باشد.

صالح غفاری افزود: هدف ما از برپایی همیاش های منطقه ای این است که درمانگران و حتی خانواده ها آموزش های مقدماتی مداخلات اولیه را فرا گرفته و سپس مبتلایان را برای دریافت درمان های تخصصی به مراکز مربوطه ارجاع نمایند.

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران از کمبود نیروهای تخصصی و درمانگر در کشور خبر داد و گفت: آموزش خانواده ها در سطح مقدماتی می تواند گام بزرگی برای جبران خلاء های موجود باشد.

وی ضمن تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی تبریز و نیز تشکل های مردمی فعال این شهر برای همکاری در برگزاری نخستین همایش منطقه ای اوتیسم ایران گفت: آمادگی داریم تا در صورت آمادگی و همکاری شهرهای دیگر، سمینارهای مشابه را در سراسر کشور برگزار نمائیم.

46

کد خبر 683057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =