ایرنا نوشت: «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین دیدار رسمی خود را از روسیه با هدف تحکیم مناسبات دو کشور در شرایطی آغاز کرده است که مناسبات پکن با واشنگتن دچار تنش شده و روسیه و آمریکا هم دارای اختلافات فراوانی هستند.

 این تنش ها در روابط دو کشور با آمریکا بهترین فرصت را برای آنها ایجاد کرده است تا بار دیگر همبستگی در روابط را به واشنگتن گوشزد کنند.

«شی» حتی قبل از اینکه وارد خاک روسیه شود به آمریکا و کره جنوبی در باره سامانه ضد موشکی «تاد» آمریکا در شبه جزیره هشدار داد و از آنها خواست بیشتر از این منطقه را دچار مشکل نکنند.
او در مصاحبه ای که با رسانه های روسی انجام داد از استقرار این سامانه انتقاد کرد و آن را باعث تغییر شرایط و جغرافیای سیاسی منطقه دانست.

با این حساب بعید نیست که چین و روسیه بتدریج خود را برای استقرار سامانه های موشکی آماده کنند که پاسخی به سامانه «تاد» آمریکا در منطقه باشد.
هر دو کشور مخالف جدی این سامانه هستند و بارها به آن اعتراض کرده اند اما دولت های کره جنوبی و آمریکا هفته قبل اعلام کردند که در برنامه استقرار و عملیاتی شدن سامانه به رغم اعتراضات تغییری داده نخواهد شد.
این سومین بار درسال جاری میلادی است که رهبران چین و روسیه با یکدیگر دیدار می کنند و تلویزیون چین آن را نشانه ای از مناسبات قوی دو کشور دانسته است.

چین و روسیه دارای روابط مشارکتی جامع اقتصادی هستند و در این باره توافقنامه امضا کرده اند و بحث های اقتصادی در روابط دو کشور جایگاه مهمی دارد.
طبق همین توافقات است که وزارت بازرگانی چین می گوید: چنانچه روابط به همین شکل توسعه یابد انتظار می رود ارزش تبادلات تجاری دو کشور تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد.

چین بزرگترین شریک تجاری روسیه محسوب می شود و در نیمه اول سال جاری میلادی ارزش تبادلات تجاری دو کشور به بیش از ۳۲ میلیارد دلار رسید که ۲۶ درصد در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
موضوع دیگری که دو کشور را به یکدیگر نزدیک می کند اجرای طرح جاده ابریشم نوین است و اینکه جایگاه روسیه در اوراسیا برای اجرای این طرح برای چین از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دو کشور همچنین در جریان دیدار و سفر «شی جین پینگ»به روسیه در باره مبارزه با تروریسم و مقابله با افراط گرایی و مسایل خاورمیانه و بحران های منطقه ای و دریای جنوبی هم قرار است گفت وگو کنند.

روزنامه چاینا دیلی چین روز سه شنبه در گزارشی نوشت: ما و روسیه موافق جهانی شدن هستیم و از یکجانبه گرایی تجاری مبرا هستیم و بر این باوریم که مسیر جهانی شدن باید ادامه یابد و این برای رشد اقتصادی دنیا مهم است.
روسیه و چین قرار است در باره مساله هسته ای شبه جزیره کره هم گفت و گو کنند و هر دو کشور اعلام کرده اند برای مقابله با سامانه آمریکایی «تاد» و حراست از امنیت ملی خود تدابیری اتخاذ خواهند کرد.

دو کشور می خواهند در باره تحولات اقلیمی همکاری کنند. با تروریسم مقابله نمایند. در حل بحران های موجود منطقه ای و جهانی همکاری کنند و محورهای مورد بحث در اجلاس سران «جی 20» در آلمان را نیز مورد گفت و گو قرار دهند.
چین و روسیه دو کشور دارای روابط بسیار مهمی هستند که به اذعان رییس جمهور چین اکنون این مناسبات راهبردی و مهم در بهترین شرایط تاریخی قرار گرفته است.

سفر دو روزه «شی» به روسیه درست در شرایطی انجام شده که هم روسیه و هم چین با آمریکا در باره مسایل سیاسی منطقه ای، اوضاع شبه جزیره کره، استقرار تاد و فروش سلاح به تایوان دچار اختلاف شده اند و با این حساب تمرکز بر روابط دوجانبه با محوریت مقابله با شیطنت های آمریکا طبیعتا کانون مذاکرات آنها را در انحصار خواهد گرفت.

52310

کد خبر 683096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =