۰ نفر
۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰

محمدرضا یزدانپرست*

دوشنبه هفته گذشته با اتمام نماز عید سعید فطر، تمام شبکه های اجتماعی و تلفن های همراه، آکنده شده بود از بازنشر ویدئوی شعرخوانی پیش از خطبه های نماز و انواع و اقسام واکنش های مخالف و موافق به آن.موافقان، آن را مصداق کار فرهنگی تمیز و آتشی به اختیار تفسیر میکردند و مخالفان، آن را هتاکی و توهین به رئیس جمهور و وحدت شکنی در چنان روز عظیمی میخواندند. اما شب گذشته اش، روی آنتن زنده شبکه یک، اتفاقی افتاده بود که هرچند فردای آن روز، بی واکنش نبود، اما زیر سایه فریادهای عتاب آلود شعرخوان تریبون نماز، کم فروغ و کمرنگ شد و شب هم نشده، تب اش، فروکش کرد.

■■■

نیما کرمی و زینب زارع، زوج مجری تلویزیون در برنامه دعوت در برج میلاد، همدیگر را روی آنتن در آغوش کشیده بودند، اما بعد از پخش این صحنه، چه شد و جامعه نسبت به آن چگونه خواهد بود؟

■■■

فردای آن شب، این زوج از مردم عذرخواهی کردند و توضیح دادند که نمیدانستند روی آنتن هستند و فکر میکردند، آتش بازی روی آنتن است، اما این توضیح و واکنش، بیشتر حاصل دستپاچگی آمیخته با ترس از تذکرات احتمالی بود که مثلا:

"چه معنی دارد حتی اگر محرم هم هستند، همدیگر را جلوی خلق الله بغل کنند؟!"

اما ای کاش این زوج محترم -که نقد اجرای هر کدام و موفقیت پارتنری شان سیاهه ای دیگر میطلبد- به این زودی دست را تو نمیرفتند و خود را به "ندانستن روی آنتن بودن" نمیزدند. آخر چگونه صحنه ای که برای صدها نفر از حضار برنامه در فضای باز برج میلاد، موجه و قابل تماشاست، برای دیگر هموطنان در دیگر نقاط ایران ممنوع الپخش است تا جایی که نیازمند عذرخواهی است؟! این سوال را اگر از خود میپرسیدند، یا همدیگر را روی سن بغل نمیکردند یا اینهمه ریسمان به آتش بازی در آسمان نمی بافتند.

حال هر چقدر اینکه گفتند نمیدانستیم - و ما هم میگوییم نمیدانستند و شما هم بگویید نمیدانستند!- عجولانه و محافظه کارانه بود، صمیمیت همسرانه و در آغوش کشیدن عاشقانه شان که به چشم میلیون ها نفر رسید، دلچسب بود و محترمانه و البته جسورانه.خصوصا برای جامعه ای که آنچه در رسانه ملی اش میبیند، سالهای نوری با واقعیت متن و بطن زندگی اش متفاوت است.

■■■

■ فرزندان این جامعه در بزرگترین رسانه شان، انواع سلاح های سرد و یخ تا گرم و داغ -که حاصلی جز پراکندن خشونت ندارد- را میبینند اما ساز و ضرب - که بستر انتقال هنر و عشق و محبت و صلح است- را نمیبینند؛ حتما هم توقع داریم، جامعه فردا پر از لطف و دوستی باشد!

■ فرزندان این جامعه، اخبار حتی جزئی نخست وزیر هتاک رژیم صهیونیستی را مو به مو از این رسانه میشنوند و میبینند، اما دیدن و شنیدن خبر سخنرانی محترمانه بالاترین مقام اجرایی اسبق شان، برایشان ممنوع است.

■ فرزندان این جامعه در مجموعه های نمایشی، محارم را در منزل با حجاب کامل میبینند در شرایطی که چشم میچرخانند و خانه و خانواده خود را متضاد با این تصاویر می یابند.

■ فرزندان این جامعه انواع پرخاش ها و بدوبيراه ها و دادوهوارهای زوج ها در سریال ها را صبح تا شب میبینند اما صحنه در آغوش کشیدن هیچ زوج شرعی و قانونی ای را نمی‌بینند.

■■■

ای کاش تمام نقش های زوج ها را محارم بازی میکردند (مثل کاری که کمال تبریزی در طبقه حساس با رضا عطاران و همسرش کرد) تا میشد والاترین عواطف و نجیب ترین واکنش های انسانی و شرعی ترین پرده های عاشقانه را به مردم نشان داد؛ بی آنکه هنجاری بشکند، عرفی پایمال شود، قانونی نادیده بماند، ارزشی مغفول افتد و خط قرمزی جابجا شود.

فرزندان این جامعه اگر این صحنه های مهربانانه مبتنی بر عرف و شرع و قانون را در رسانه پیش چشم خود نبینند، "عشق" را کجا بیاموزند؟! مگر قرار نبود صدا و سیما، "دانشگاه" باشد؟! عشق را کجا باید آموخت؟!

*روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون

47237

کد خبر 683111

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • حمید IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  38 84
  نویسنده عزیز درگیری با خودت؟
  • بی نام A1 ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   10 18
   دقیقا میخ خواستم همینو. بتنویسم و بگم با این مقدمه اون نتیجه نمی خونه انگار بنده خدا با خودش درگیره بلاخره تقبیح کنه یا تایید
 • بی نام A1 ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  35 0
  طبقه حساس نبود، استراحت مطلق بود.
 • بی نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  28 0
  فیلمی که رضا عطاران و همسرش درآن بازی کردند طبقه حساس نبود فیلم استراحت مطلق عبدالرضا کاهانی بود.
 • بی نام IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  79 6
  خیلی هم زیبا بود ... چرا فقط صحنه های خشونت و اعدام باید دیده بشه... چرا بچه های ما صحنه های عشق و محبتی که حلال هم هست رو نباید ببیند ؟؟؟؟
  • alvho A1 ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   1 2
   زیبا نبود شهوت براگیز و محرک بود. عکسش تو ایمجهای گوگل هست. کجا فقط صحنه های خشونت و اعدام پخش و دیده شده اونم انقدر زِنده، زَنَنده و انقدر وقیحانه و بیشرمانه. چون شهوت برانگیزه. حرومه. چون محرکه حرومه. صدا و سیما هنر بکنه "اذان" رو درست پخش کنه اونم اگه بعدها اشتباهی توش پیش نیاد.
 • بی نام A1 ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  18 33
  عشق را در پستوی خانه نهان باید کرد.
  • بی نام A1 ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
   1 0
   رفقایی که منفی دادن یا کمی شعر بیشتر بخونن یا لااقل کمی سلیقه موسیقیشون رو ارتقاء بدن تا متوجه بشن این شعر از شاملو چه معنایی داره.
 • هادی A1 ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  19 9
  سلام دنیا به آخر رسیده؟ واقعا باعث تاسف که وقت بزاریم برای این خبرها را بخوانیم
 • بی نام A1 ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  24 0
  از این تضادها در عملکرد سیاستگذاران و مسولان فرهنگی مخصوصا در صدا و سیما پر هست.نتیجش اینه که اکثریت خانواده ها بیننده سریالهای ترکی شدند و ترکیه داره فرهنگ و ملیتشو به کشورهای دیگه مخصوصا کشور پر محدودیت ما صادر میکنه و شده کشور الگوی کشورهای مسلمان
 • بی نام IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  5 17
  عاشقی چون درگرانیست که در صدف بایدش چون برون اید در امان از چشم سواداگران نماند حکیم الملک اسفراینی
 • بی نام IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  1 0
  جامعه ای که آنچه در رسانه ملی اش میبیند، سالهای نوری با واقعیت متن و بطن زندگی اش متفاوت است.
 • بی نام US ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  1 2
  فارغ از هر شکلی از قضاوت و نتیجه گیری اخلاقی و غیراخلاقی و نظر شخصی و اینا قانون مجازات اسلامی صراحت داره که این کار جرمه و می شه خبس یا شلاق براش در نظر گرفت.
 • بی نام IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  1 1
  همه مفاهیم را در چهار چوب بزرگتری به نام اسلام انقلابی و اصول تفکر انقلابی ملاحظه کرده و تبیین کنید. نفوذ فرهنگی تمدن غرب روشهای موذیانه ای دارد که از حرکت موریانه درون چوب پوکیده هم کم صداتر است. اگر عزیزانی تمایل به تماشای مکرر این گونه نمود های احساسات مهرآمیز شخصی دیگران را دارند به همان تسهیلات شبکه های برون مرزی جم بسنده کرده در صدد بسط بیشتر و درون مرزی موضوع، بر نیایید...
 • بی نام RO ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  2 1
  آقای کرمی کلا آدم خانواده دوستیه، قبلا هم تو یک برنامه دیده بودم با خانمش خیلی با احترام رفتار کرد،من تحسینش میکنم که تو جوانی متوجه این مهم شده نه مثل من تو سن ۴۳سالگی،تو روزگاری که برخی خانواده بجای تشویق بچه هاشون به احترام گذاشتن به همسر به اونها میگن به زنت یا شوهرت رو نده ،این حضور امثال این زوج بسیار لازم و بجا و آموزنده است.
 • بی نام A1 ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  0 0
  این ملت قسمت عمده وقت و نظر خود را باید بر مطالعه تمرکز دهد نه اینکه عشق آموزی یا خشونت آموزی از یک دستگاه شیشه ای مجاز
 • علی IR ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
  1 1
  بسمه تعالی سوره 66 قرآن کریم «تحریم» نام دارد. آیه اول آن چنین است: «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ اللَّهُ لَكَ تَبْتَغي‏ مَرْضاتَ أَزْواجِكَ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ.» بیان شان نزول داستان طولانی می شود. خلاصه اش این است که خداوند یک عمل محرمانه زناشویی پیامبر اکرمص با کنیزش ماریه را در قرآن برای همیشه بر ملا کرد تا خط قرمزهای بی معنا و متعصبانه را برچیند... ضمن آنکه جملاتی از پیامبرص مانند: «کلمینی یا حمیرا» نیز آشکارا در منابع دینی آمده است.لذا اگر قرآنی و محمدی می اندیشیم باید نظر نویسنده این مقاله را ارج نهیم و به اصلاح برخی روندهایی برآییم که مبنای دینی ندارند اما به نام پاسداری از دین ترویج و تبلیغ می شوند.
 • بی نام IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
  1 0
  ایشون عدرخواهی کردن و گفتن فک میکردن صحنه اتش بازی پخش میشه و دوربین اونها رو نمیگیره