نشست پیشگیری از وقوع حریق جنگلها و مراتع در مسیر راه آهن ناحیه لرستان

نشست پیشگیری از وقوع و جلوگیری از آتش سوزی جنگلها و مراتع در مسیر راه آهن لرستان با حضور فرماندار شهرستان دورود، مدیرکل ستاد بحران ، منابع طبیعی و راه آهن درمحل دفتر مدیرکل راه آهن ناحیه لرستان برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان،در این نشست فرماندار شهرستان دورود ضمن تشکر از تلاش های مدیرکل و کارکنان منابع طبیعی و آبخیزداری ، به خاطر تمهیدات و مقابله با آتش سوزی در جنگلها و مراتع این شهرستان گفت: جنگل هدیه ای است از طرف خداوند و هیچ یک از پدیده های طبیعی به اندازه جنگل نقش ارزنده ای در تلطیف هوا ایفا نکرده است زیرا درخت ، اکسیژن سه نفر را تامین می کند.

نعمتی افزود: ما نباید اجازه دهیم این ثروت خدادادی که بنا بر نظر کارشناسان از لحاظ ریالی قابل تخمین نیست یا سالیان سال طول می کشد تا نهالی پرورش یابد به دست افرادی سودجو به خاکستر تبدیل شود.

مهندس آریایی مدیرکل ستاد بحران استان نیز با اشاره به اینکه تمام ارگانها و ادارات ، ضرورت حفظ و حراست از منابع طبيعي و عرصه هاي ملي را باید مدنظر داشته باشند افزود: حفاظت از انفال و منابع طبيعي صرفا به عهده دستگاه منابع طبيعي نيست بلكه با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري كه فرهنگ منابع طبيعي بايد به معارف عمومي تبديل شود، همه در حفظ و صيانت از عرصه هاي طبيعي وظیفه دارند و بر همکاری همه جانبه راه آهن لرستان جهت پیشگیری از حریق در مسیر ریلی تاکید داشت.

در ادامه مهندس نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان نیز بر توجه جدی مسئولین راه آهن لرستان جهت جلوگیری از بروز هرگونه حریق احتمالی و پاکسازی حاشیه مسیر راه آهن از پوشش گیاهی یاد آور شد.

وی دیزل های فرسوده را یکی از مهمترین علل آتش سوزی در این مناطق دانست و افزود: با تعویض این دیزل ها می توان از خسارات جبران ناپذیر به عرصه های منابع طبیعی جلوگیری کرد.

مهندس مرتضوی مدیرکل راه آهن ناحیه لرستان نیز ضمن تاکید بر ضرورت حراست و حفاظت از منابع طبیعی گفت: بر روی دیزل های سبک این ناحیه به منظور پیشگیری از هر نوع حریق، تعمیرات لازم صورت گرفته و مجهز به دستگاه جرقه گیر شده اند و تا پایان فصل خشک از دیزل های سنگین جهت تردد قطار های مسافربری استفاده خواهد شد.

وی افزود: راه آهن ناحیه لرستان آمادگی دارد ، در صورت بروز هرگونه حریق در جنگلها و مراتع ، از کلیه امکانات و تجهیزات راه آهن جهت مهار حریق، با مامورین منابع طبیعی همکاری نماید.

 

46

 

کد خبر 683741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =