واحد مرکزی خبر نوشت: رئیس جمهور آمریک گفت: ما تاکید کردیم که سوریه به راه حل سیاسی نیاز دارد که دستور کار سیاسی ایران را به پیش نبرد و به گروه های تروریستی اجازه بازگشت ندهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد؛ همکاری نظامی این کشور با لهستان پاسخی به اقدامات بی ثبات کننده روسیه است.

ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای لهستانی تاکید کرد راه حلی که برای سوریه در نظر گرفته می شود نباید بر اساس خواست و برنامه های ایران باشد.

ترامپ در این نشست که در ورشو برگزار شد، با اشاره به همکاری لهستان با نیروهای تحت امر آمریکا گفت: لهستانی ها در مبارزه با (گروه تکفیری - صهیونیستی) داعش در کنار ما بوده اند و در آموزش نیروهای ویژه عراق نقش عمده ای ایفا کرده اند. آنها با پروازهای شناسایی در جمع آوری اطلاعات به ما کمک کرده اند و در مجموع هرگاه از آنها درخواست کمک کردیم آماده همکاری بوده اند. نیروهای لهستانی دوشادوش نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان جنگیده اند و من بابت این کار از طرف مردم آمریکا از شما تشکر می کنم. از مردم لهستان نیز به سبب میزبانی از پنج هزار نیروی آمریکایی مستقر در این کشور سپاسگزاری می کنم.

ائتلاف قدرتمند ما با لهستان و ناتو در پیشگیری از درگیری و اطمینان از اینکه جنگ بین قدرت های بزرگ بار دیگر اروپا را در بر نخواهد گرفت، اهمیت حیاتی دارد. آمریکا به برقراری صلح و امنیت در مرکز و شرق اروپا پایبند است. همکاری نظامی ما با لهستان پاسخی به اقدامات بی ثبات کننده روسیه است. لهستان یکی از معدود اعضای ناتوست که به تعهدات مالی خود نیز پایبند است و این باید الگویی برای دیگران باشد. من در برابر برخی اعضای ناتو که از پرداخت هزینه های مربوط به خود طفره می روند سختگیر بوده ام و در نتیجه اعضای ناتو در یک سال گذشته به اجرای تعهدات مالی خود اقدام کرده اند.

در دیدار با رئیس جمهور دودا عضویت لهستان در شورای امنیت سازمان ملل را به وی تبریک گفتم. لهستان در زمان بسیار حساسی به شورای امنیت می پیوندد و شما می بینید در جهان چه می گذرد. ما نه تنها باید کشورهای خود را در برابر خطر تروریسم حفظ کنیم بلکه باید از جهان در برابر خطر کره شمالی محافظت کنیم. ما با اقتدار در برابر این تهدید خواهیم ایستاد. ما درباره فاجعه انسانی در سوریه و لزوم شکست داعش و سایر گروه های تروریستی که مناطقی را تحت اشغال دارند، بحث کردیم. شهرهای موصل در عراق و الرقه در سوریه به زودی از چنگ داعش خارج خواهند شد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: ما تاکید کردیم که سوریه به راه حل سیاسی نیاز دارد که دستورکار سیاسی ایران را به پیش نبرد و به گروه های تروریستی اجازه بازگشت ندهد. ما همچنین تاکید کردیم هر کشوری که به ارزش های انسانی اهمیت می دهد نمی تواند استفاده از سلاح های شیمیایی را بپذیرد و ما نیز آن را نمی پذیریم.

52311

کد خبر 683847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =