مدیر پایگاه میراث جهانی جهانی تخت جمشید اعلام کرد: فصل سوم کاوش آبراهه های تخت جمشید با هدف تداوم کاوش های گذشته و شناسایی شبکه کامل آبراهه های این اثر باستانی آغاز شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، مسعود رضایی منفرد گفت:شناسایی کامل آبراهه های تخت جمشید در نهایت به شناخت کامل تری از تاریخ و روند تحولات ساخت و سازهای این محوطه بزرگ در دوره هخامنشی منجر خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین کاوش کامل شبکه آبراهه ها برای دفع بهتر آبهای سطحی محوطه در فصول بارندگی و حفاظت بهتر آثار از اولویت های اجرای طرح است که تمرکز کاوش در این فصل در محدوده ی دیواره جنوبی تختگاه تخت جمشید و دروازه ناتمام و حیاط جنوبی کاخ تچر است.

فصل سوم کاوش آبراهه های زیرزمینی با مجوز پژوهشکده باستان شناسی به شماره 918/34/962141 به سرپرستی دکتر احمد علی اسدی، به مدت 45 روز و با حضور تیم 12 نفره متشکل از کارشناس باستان شناس ،کارشناس مرمت ، کارشناس معماری و نیروی کار آموزش دیده ، از چهاردهم تیرماه 96 آغاز شده است.

مجموعه جهانی تخت جمشید در محدوده شهرستان مرودشت استان فارس در حدود 55 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

گفتنی است سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد در ایران حکومت کردند.

47237

کد خبر 684052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =