ایرنا نوشت: معاون وزیرامورخارجه روسیه گفت: روسیه و همه طرف‌هایی که در مذاکرات برجام شرکت داشتند تلاش کردند که دولت آمریکا را متقاعد کنند که راهکار جایگزینی برای برجام وجود ندارد و برجام قراردادی سودمند برای ایران، امنیت و ثبات منطقه و جهان است.

سرگئی ریابکوف، روزسه شنبه قبل دیدار با سیدعباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امورخارجه کشورمان درجمع خبرنگاران درباره واکنش روسیه به نقض احتمالی برجام از سوی آمریکا افزود: تصور من این است که دولت ترامپ هنوز در حال بازنگری سیاست های خود در قبال ایران با رویکرد بررسی ظرفیت‌های برجام و متناسب بودن آن است.

وی گفت:این موضوع برای ما نگران کننده است و جای دغدغه دارد. روسیه و اجزای دولت این کشور و همه طرف‌هایی که در مذاکرات برجام شرکت داشتند تلاش کردند که دولت آمریکا را متقاعد کنند که راهکار جایگزینی برای برجام وجود ندارد و برجام قراردادی سودمند برای ایران، امنیت و ثبات منطقه و جهان است.

ریابکوف یادآورشد: ما هرگونه تلاش برای بازنویسی و یا تفسیر مجدد برجام را رد می‌کنیم و معتقدیم این توافق، توافقی متوازن و مثبت است.

معاون وزیرخارجه روسیه افزود: اطمینان کامل داریم که ایران و دیگر کشورهایی که به حقانیت برجام معتقدند، قادرند به روشی این لحظه خطیر را هدایت و مدیریت کنند که آمریکا به برجام متعهد مانده و از آن منحرف نشود.

وی تأکید کرد: این سیاست ما (در قبال برجام) است و ما برای شفاف سازی این سیاست به دولت آمریکا، آن را ادامه خواهیم داد.
ریابکوف درپاسخ به این سوال که آیا درملاقات اخیر ولادمیر پوتین و دونالد ترامپ، روسای جمهوری روسیه و آمریکا در حاشیه اجلاس جی 20 درباره برجام صحبت شده است، گفت: من دقیقا از این موضوع اطلاع ندارم، فکرمی کنم مساله امنیت منطقه و تحولات در منطقه به خصوص درقبال بحران سوریه و آنچه که ما آن را نقش مثبت ایران می‌دانیم مورد مذاکره قرار گرفت.

این دیپلمات روس افزود: غیر از این مسائل، تمرکز اصلی بربحران سوریه به طورکل و برخی توافق‌ها در مورد آن، موضوع اوکراین، روابط دو جانبه بین مسکو و واشنگتن که اکنون درحال پیچیده ای به سر می برد، اتهامات طرف آمریکایی نسبت به قضیه به اصطلاح مداخله روسیه در انتخابات آمریکا که کاملا بی‌اساس و پایه هستند، بخش بیشتری از مذاکرات را به خود اختصاص داد.

وی ادامه داد: ما درسطوح مختلف پایین تر از ریاست جمهوری این موضوع را دنبال کرده ایم همانطور که برجام توسط طرف های دیگر رعایت می شود باید توسط دولت آمریکا هم رعایت شود.

ریابکوف درپاسخ به سوال دیگری مبنی براین که آمریکایی ها درمقاطع مختلف به باره از آغاز به کار دولت ترامپ برجام را نقض کردند، دیدگاه شما به عنوان عضو موثر گروه 1+5 در خصوص کارشکنی و نقض برجام توسط آمریکایی ها چیست؟ گفت: ما از این سه دور تحریم های اضافه که با شروع دولت ترامپ این اتفاق افتاده است،عمیقا ناامیدیم.
وی ادامه داد: این تحریم ها با روح برجام اگرنگوییم با خود برجام مغایر است، ضمن این که ما فکر می کنیم تلاش های آشکاری وجود دارد که بندهایی از برجام انتخاب شده تا به نوعی رویکرد آمریکا نسبت به آنچه که ایران باید انجام دهد سفت و سخت تر شود که البته خود این جریان بی ثبات کننده و باعث تاسف است.

این مقام روسی گفت: این نکته را مطرح خواهیم کرد که این اقدامات برجام را به طور اساسی بی ثبات و تضعیف می کند و چنین اقداماتی تلاشی غیرقابل قبول برای امتحان کردن حسن نیت طرف ایرانی است که به طور کامل و بی نقص برجام را اجرا می کند.
وی تاکید کرد: این مشکلات وجود دارد و از طرف آنها (آمریکایی ها) است که مربوط به دولت جدید آنها می شود.

معاون وزیرامورخارجه روسیه گفت: امیدواریم که به محض اتمام بازنگری آمریکا از به اصطلاح سیاست های نسبت به ایران آنها به این نتیجه برسند که نیازی نیست برجام را بیش از این زیر سوال ببرند.
ریابکوف گفت: حداقل این دیدگاه ما است که تلاش می کنیم همیشه آن را به طرف آمریکایی به صراحت اعلام می کنیم.

52311

کد خبر 685704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =