میزان نوشت: یک عضو کمیسیون قضائی و حقوقی و یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با نامه احمدی‌نژاد برای دفاع از بقایی اظهاراتی ارائه کردند.

حجت‌الاسلام حسن نوروزی با اشاره به نامه‌ای که محمود احمدی نژاد در واکنش به بازداشت حمید بقایی منتشر کرده و در آن همچنان اظهارات خلاف واقعی را مطرح کرده است؛ اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی همه آحاد ملت در برابر قانون برابر هستند و هیچ فردی در هیچ جایگاهی نسبت به دیگران برتری و تفوق قانونی ندارد؛ از سویی دیگر در همان قانون اساسی که بر برابری آحاد ملت در برابر قانون تصریح شده، دادرسی عادلانه در زمره مسئولیت های قوه قضائیه ذکر شده است.

وی ادامه داد: کسانیکه به هر نحوی در هر قوه و نهاد و دستگاهی، عملی خلاف قانون انجام دهند و از اجرای قانون تخطی کنند باید در برابر دستگاه قضائی که به موجب قانون مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و مرجع صدور احکام مرتبط با تظلمات و تعدیات است، پاسخگو باشند.

نوروزی تصریح کرد: همانطور که یک قاضی در صورت تخلف، در برابر دادگاه انتظامی قضات موظف به پاسخگویی است، نمایندگان مجلس و دولتمردان نیز در صورت نقض قانون و ارتکاب تخلف با ترتیبات مشخص قانونی باید در دستگاه قضائی پاسخگو باشند و در دادسرای کارکنان دولت به پرونده آنها رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوریش خط قرمزهای فرضی برای خود ترسیم کرده بود و بر مبنای آن به ایجاد تنش با سایر قوا و نهادها مبادرت می‌ورزید، افزود: اینکه فردی در دوران مسئولیتش نزدیکان خود را خط قرمز بنامد و بر همین مبنا در مواجهه با رسیدگی عادلانه و قانونی به تخلفات آنها واکنش نشان دهد و جوسازی کند، کاری مغایر با مصالح و منافع جمعی و تخطی آشکار از موازین قانونی است.احمدی‌نژاد در دوران مسئولیتش بسیاری از تکلیف‌های قانونی را نپذیرفت و بر همین مبنا به مواجهه و چالش با مجلس روی آورد که از این قبیل امور، خود متضرر شد.

وی با اشاره به بندی از نامه احمدی نژاد که در آن گفته بود موضوعی در مجلس مطرح شد و پیگیری نشد، به بیانات مقام معظم رهبری در این رابطه اشاره کرد و افزود: پس از جلسه 15 بهمن 91 مجلس که به یکشنبه سیاه معروف شده است مقام معظم رهبری در دیداری که با مردم آذربایجان داشتند فرمودند در اتفاقی که در مجلس رخ داد رئیس یک قوه اتهامات ثابت نشده ای را به دو قوه دیگر منتسب کرد که كاری بد، ‌غلط، نامناسب،‌ خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف اخلاق بود؛ همین فرمایشات معظم له گویای آن بود که اقدام احمدی نژاد تا چه حد نادرست بود و علاوه براینکه با اصول قانونی و شرعی مغایرت داشت موجبات تشویش اذهان عمومی و امنیت روانی جامعه را نیز فراهم آورد.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه آحاد مردم در برابر قانون مساوی هستند و هیچکس حق تضعیف قوه قضائیه را ندارد چرا که دستگاه قضا پناهگاه و ملجاء ملت است، خاطرنشان کرد: بقایی در دوران مسئولیتش در دولت احمدی‌نژاد مرتکب تخلفاتی شده است که به موجب قانون باید در دستگاه قضائی پاسخگو باشد و همانطور که اقدامات صورت گرفته در قبال بازداشت او منطبق با موازین قانونی و رعایت حقوق متهم بوده است، قطعا با محاکمه این فرد نیز حکمی عادلانه برای او صادر خواهد شد.

 رویه حرکتی احمدی‌نژاد خارج از قانون بود

رسول خضری هم در واکنش به نامه اخیر محمود احمدی نژاد - که پیرو بازداشت حمید بقایی منتشر کرده است - گفت: در زمان ریاست جمهوری نیز رویه حرکت آقای احمدی نژاد فرا قانونی و فرا عرفی بود.

وی افزود: معتقدم احمدی نژاد حرکت فرا قانونی و فرا عرفی خود را به کرات ادامه داد؛ نه یک بار که چندین بار.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینکه فردی به عنوان رئیس قوه مجریه، قانون اساسی را نادیده بگیرد و بگویید افرادی خط قرمز ما هستند نهایت قانون شکنی است.

خضری با بیان اینکه قانون اساسی میثاق ملی ماست ادامه داد: قانون اساسی حدود و ثغور اختیارات روسای جمهور را مشخص کرده است. لذا این جالب است که آقای احمدی نژاد جدای از اینکه در زمان خود قانون‌گریزی می‌کرد دست به قانون‌نویسی هم می‌زد.

وی با بیان اینکه احمدی نژاد در برخی مواقع قوانین من درآوردی هم داشته است، اظهارداشت: شما اگر سوابق عملکرد آقای احمدی نژاد در مجلس را از اداره قوانین و نظارت مجلس، هئیت رئیسه و ریاست مجلس جویا شوید فکر کنم ده ها بار نه، که صده‌ها بار قانون‌گریزی مشاهده خواهید کرد. همچنین وی به کرات تذکرات متعددی از رئیس مجلس دریافت کرده بود.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به توجه نکردن احمدی نژاد به توصیه مقام معظم رهبری درباره حضور نیافتنش در عرصه انتخابات گفت: به نظر بنده وقتی مقام معظم رهبری توصیه فرمودند که این آقا امکان حضور در این کسوت را ندارد باید گفت که فصل الخطاب فرمایش مقام ولایت است.اینکه احمدی نژاد علی رغم توصیه مقام معظم رهبری مجددا در انتخابات حاضر شد نه تنها از خطوط قانون اساسی عبور کرد که از پایبندی به ولایت فقیه زمان هم عبور کرد.

خضری اظهار داشت: وقتی می گوید بقایی خط قرمز من است از چنین شخصی انتظار بیش از حدداشتن، به جا نخواهد بود.

وی افزود: این شخص مرتب به دنبال این بود که قانون بشکند و قانون‌گریزی کند و حتی قانون وضع کند که هر دو این موارد خلاف قانون است و بالاتر از آن، پایبند نبودن به توصیه رهبری است؛ کاملا مشخص و معین می‌کند کسی که باید به ولایت فقیه وفادار باشد حائز چه رفتاری است.

این نماینده مجلس با اشاره به ماجرای یکشنبه سیاه که با اتهام زنی احمدی نژاد در خانه ملت همراه بود و بیانات مقام معظم رهبری در این رابطه که اقدام صورت گرفته را خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف اخلاق دانستند، تاکید کرد: به نظر بنده آن یکشنبه (جلسه علنی روز یکشنبه 15 بهمن 91 که در نامه احمدی نژاد تلویحا به آن اشاره شده است) یکشنبه روشنی بود که مشخص کرد جای خلافکار کجاست، جای کسی که به عنوان رئیس جمهور دارد در راستای بد نام کردن سران نظام دست به چه کارهایی می‌زند و حتی اخلاق و دین و قانون سرش نمی شود کجاست .

نماینده مردم پیرانشهر ادامه داد: به نظرم آن یکشنبه آقای لاریجانی با متانت و سعه صدر گفت که آنقدر می‌گویی «بگم بگم» بگو و هر چه در چنته داری رو کن! جالب است که آقای احمدی نژاد هم چیزی به جز یک شنودی که غیر قانونی بود و چیزی از داخل آن درنیامد کاری از پیش نبرد.

27212

کد خبر 686778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جانباز A1 ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  15 4
  موندیم با چه پشتوانه ای اینقدر پررو بازی در میاره چه زمانی که در قدرت بود وچه حالا ایشون مهره کدوم شطرنج بازه
 • بی نام A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  10 1
  " مقام معظم رهبری در دیداری که با مردم آذربایجان داشتند فرمودند در اتفاقی که در مجلس رخ داد رئیس یک قوه اتهامات ثابت نشده ای را به دو قوه دیگر منتسب کرد که كاری بد، ‌غلط، نامناسب،‌ خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف اخلاق بود؛ همین فرمایشات معظم له گویای آن بود که اقدام احمدی نژاد تا چه حد نادرست بود و علاوه براینکه با اصول قانونی و شرعی مغایرت داشت موجبات تشویش اذهان عمومی و امنیت روانی جامعه را نیز فراهم آورد." این بیانات رهبری نافی وظیفه قانونی دستگاه قضا نمی شود. دستگاه قضا باید پیگیری کند تا مشخص شود اتهامات درست بوده یا نه. نه این که با بهانه قراردادن عبارتی از رهبری کلا پرونده را ببندند. این مساله ضعف دستگاه را می رساند که هنوز برای تنویر افکار عمومی اقدامی انجام نداد.
 • بی نام IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
  1 0
  دنبال سخنان تذکربه لاریجانی واستیضاح های بی مورد مجلس وقت بود واقعیت نگو