«کلوزآپ» دومین فیلم برتر دهه ۹۰ میلادی

پایگاه اینترنتی ایندی‌وایر فهرستی از پنجاه فیلم برتر دهه ۹۰ میلادی منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در فهرست منتشر شده فیلم عباس کیارستمی در کنار آثاری از کوئنتین تارانتینو و مارتین اسکورسیزی در صدر قرار داد.

در مطلب ایندی‌وایر درباره سینمای دهه ۹۰ میلادی آمده است: «دهه ۹۰ زمان تحولی شگرف در سینمای جهان بود. در آمریکا از یک دهه پیش انقلابی علیه جریان خروجی آرام و بی‌تلاطم هالیوود آغاز شده و پنجره‌ای به روی سینمای مستقل گشوده بود. در آن دوران کارگردانان جوان و پرهیجان که امروز در زمره نام‌های بزرگ سینما هستند، به منابع فیلمسازی دست پیدا کردند و هر کدام چندین اثر ماندگار خلق کردند. در این میان فیلم‌های تجاری بزرگ هالیوود در دست کارگردانانی چون اسپیلبرگ، بیگلو، ورهوفن و دی‌پالما بود.

در صحنه بین‌المللی موج نوی سینمای ایران گنجینه‌ای از فیلم‌های تازه را به جهان سینما عرضه ‌کرد، سینمای هنگ‌کنگ به اوج و بلوغ رسید، سه فیلمساز مولف در تایوان شیوه رایج فیلمسازی  تایوان را دگرگون کردند و کارگردانان دانمارکی می‌خواستند فیلمسازی را از بن دگرگون کنند.

این دهه بیش از هر زمان شاهد ظهور فیلمسازانی بود که علاوه بر دیدگاه خاص،‌ درهای تازه‌ای به روی بی‌نهایت امکان روایت داستان بر پرده سینما باز کردند. کارگردان‌هایی چون عباس کیارستمی، وونگ کار وای، دیوید لینچ و کوئنتین تارانتینو سینما را از نو خلق کردند و برای این کار به جایگاه یک سوپراستار دست یافتند. این در حالی بود که سینمای جهان شاهد ورود تکنولوژی و ارائه آثاری چون «ماتریکس» و «داستان اسباب بازی» بود.»

در میان پنجاه فیلم برتر دهه ۹۰ میلادی «رفقای خوب» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در جایگاه نخست قرار دارد و پس از آن «کلوزآپ» به کارگردانی عباس کیارستمی قرار دارد.

پنج فیلم نخست از پنجاه فیلم برتر دهه ۹۰ به انتخاب ایندی وایر عبارتند از :

۱ - «رفقای خوب» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی

۲ - «کلوزآپ» به کارگردانی عباس کیارستمی

۳ - «داستان عامه‌پسند» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو

۴ - «روز گراندهاگ» به کارگردانی هارولد رامیس

۵ - «چانگ کینگ اکسپرس» به کارگردانی وونگ کار وای

منبع: ایندی وایر/ ۱۴ جولای

58241

کد خبر 686779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =