انتخاب نوشت: اخیرا حضرت آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها از السابقون مبارزه و انقلاب، انتقادی به مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و خاطرات ایشان ایراد کردند.

آیت الله موسوی خوئینی ها گفته اند: "خدا رحمت کند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را؛ با همۀ زحمت‌هایی که برای پیروزی انقلاب و پس از آن برای کشور و نظام کشید، و با همۀ رنج‌هایی که در این راه متحمل شد، یک چیزهایی هم داشت که البته منحصر به او هم نبود، همه کم‌وبیش دارند که گفته‌اند گل بی‌خار خداست.
 
ایشان در خاطراتش نوشته است: «... به جلسۀ رسمی برای تحلیف رفتیم. آقای موسوی‌اردبیلی و موسوی‌خوئینی‌ها هم بودند. به نظر می‌رسد از جایگزینیِ آقای یزدی ناراحت‌اند...» (هاشمی رفسنجانی: کارنامه و خاطرات 1368: بازسازی و سازندگی، به اهتمام علی لاهوتی، تهران: دفتر نشر معارف انقلاب، 1391. ص 271)
 
و در جای دیگر نوشته‌اند: «آقای موسوی‌خوئینی‌ها آمد؛ خودم ایشان را خواستم ... از رهبری رنجیده، به خاطر این‌که ایشان را رئیس قوۀ قضائیه نکرده است» (همان، ص 280)

در هر دو مورد، ایشان را تخطئه می‌کنم. اگرچه توصیه شده است که «أُذکروا موتاکم بالخیر» (از مرده‌هایتان به نیکی یاد کنید)، همین اندازه می‌گویم که اگر دیگر خاطرات ایشان تا این اندازه بی‌دقت باشد، در استفاده از آن‌ها همواره باید جانب احتیاط را در پیش گرفت.

من شواهد دیگری هم دارم که نشان دهم مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نقل این خاطره‌ها راه خطا رفته است، اما به همان اندازه هم که اشاره کردم مایل نبودم حرمت آن بزرگ شکسته شود." (پایان مطلب آقای موسوی خوئینی‌ها)

کتاب خاطرات سال ۶۸ آقای هاشمی رفسنجانی حدودا پنج سال پیش منتشر شده است، چرا در پنج سال اخیر به این خاطره خاص واکنش نشان ندادید و آن را تکذیب نفرمودید؟

 آیا مصلحت و یا دلیل خاصی وجود داشت که پس از ارتحال آقای هاشمی و در نبود ایشان نسبت به این خاطره موضع‌گیری نمودید؟
45302

کد خبر 687567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • مهربان توسی IR ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  7 11
  نبش قبر خاطرات را تمام کنید و اختلافات را برادران
 • بی نام A1 ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
  6 6
  آقای خویینی هاخاطره هاشمی از شما5سال پیش منتشر شده؛چرا در زمان حیات او تکذیب نکردید؟ ج خوب کتابو تازه خونده مطالعه کتاب هایی که اشاره به سوابق ایشان در خارج کشور دارد کلید شناخت بیشتر از ایشان است