بسیاری از سرمایه‌گذارانی که در ایران سرمایه‌گذاری کردند، درخواست سرمایه‌گذاری مجدد دارند. این مسئله نشانگر ثبات اقتصادی و سیاسی در ایران است و حتی می‌توان آن را تضمینی برای ماندگاری خارجی‌ها در ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از اتاق تهران، جذب سرمایه‌های خارجی در بیش از یک سال و نیم گذشته رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است. برجام و لغو تحریم‌ها امیدهای تازه‌ای را در دل فعالان اقتصادی ایران به وجود آورده و تمایل غربی‌ها نسبت به همکاری‌های اقتصادی با ایران، به این امید دامن زده است. اما کندی ورود خارجی‌ها به بازار ایران، عده‌ای را دلسرد ساخته و مطالبه آنها را برای پاسخ‌گویی در خصوص تعلل در جذب سرمايه‌گذار خارجی دوچندان مي‌کند. هیئت‌های زیادی آمدند و رفتند اما نتیجه حضورشان در ایران همچنان مبهم است. البته مسلما برای تزریق پول در اقتصاد یک کشور، نمی‌توان انتظار داشت که سرعت عمل، بالا باشد.

حتی صاحب‌نظران نیز بر این باورند که ورود سرمايه‌گذار خارجی زمان‌بر است. بنابراین جای نگرانی نیست. البته آمارهایی که از سوی سازمان سرمايه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در دسترس است نشان مي‌دهد که شرایط آن‌قدرها هم که تصور مي‌کنیم وخیم نیست. حدود 3 میلیارد دلار از سرمايه‌گذاری‌های خارجی عملیاتی شده و بیش از 12 میلیارد دلار نیز مصوب و در انتظار عملیاتی شدن است.

اما مسلما برای اقتصادی مانند ایران پتانسیل‌های بالاتری برای جذب سرمایه وجود دارد. در این میان ورود سرمایه‌های خارجی با دست‌اندازهایی در داخل کشور نیز مواجه است. برخی از کارشناسان مي‌گویند هنوز بخش خصوصی برای جذب سرمایه‌های خارجی آمادگی ندارد و حتی در مواردی از ارائه اطلاعات بنگاه‌ها جهت مشارکت با خارجی‌ها امتناع مي‌کند. این  در حالی است که به اشتراک گذاشتن اطلاعات بنگاه‌ها با خارجی‌ها اقدام مهمی در راستای جذب سرمایه خارجی است. از سوی دیگر برای ورود سرمایه به یک کشور، نیازمند هماهنگی‌های سیاسی در سطح بین‌المللی و هماهنگی‌های لازم در بین ارکان مختلف داخلی هستیم. شفافیت اقتصادی از دیگر مواردی است که به ورود سرمایه‌ها کمک مي‌کند. امنیت اقتصادی و سیاسی مولفه دیگری است که جذب سرمایه را به دنبال خواهد داشت.

در این راستا سازمان سرمايه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، موافقت‌نامه‌هایی برای تشویق و حمایت از سرمايه‌گذاری خارجی با کشورهایی چون ژاپن، روسیه، سنگاپور، اسلواکی، چک و لوكزامبورگ در سال گذشته امضا کرده که در حال حاضر ابلاغ شده است. مزیت امضای موافقت‌نامه‌ها این است که امنیت لازم برای سرمايه‌گذاری خارجی را فراهم مي‌کند. بر اساس این موافقت‌نامه‌ها و قانون حمایت از سرمايه‌گذاری خارجی، ریسک سیاسی سرمايه‌گذاری کاهش داده مي‌شود. این سازمان خبر خوش دیگری را نیز اعلام مي‌کند. پس از برجام،  بسیاری از سرمايه‌گذارانی که در ایران سرمايه‌گذاری کردند، درخواست سرمايه‌گذاری مجدد دارند. این مسئله نیز نشانگر ثبات اقتصادی و سیاسی در ایران است و حتی مي‌توان آن را تضمینی برای ماندگاری خارجی‌ها در ایران دانست. خبر خوش سوم این است که در ماه‌های اخیر همه سرمايه‌گذاران خارجی، به جای اینکه سودشان را به خارج از کشور منتقل کنند، سرمايه‌گذاری مجدد خود را از محل سودشان انجام داده‌اند. به این معنی که سود سرمايه‌گذاری خارجی به‌جای خروج از کشور وارد چرخه اقتصادی ایران شده است. بنابراین مي‌توان امیدوار بود که خارجی‌ها برای همکاری با ایران گام برداشته‌اند و این بار گوی و میدان دست بنگاه‌های ایرانی است.

39224

کد خبر 687876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =