تغییراقلیم و بحران آب در ایران؛ آرام آرام باید فاضلاب خود را تصفیه کنیم و بنوشیم

همایش بین رشته‌ای آب امروز با حضور جمعی از متخصصین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سال به سال وضعیت بحران آب در ایران روبه بدتر شدن است؛ امسال هشدارهای زیادی در رابطه با این مسئله داده شد، به همین منظور صبح امروز همایش بین رشته‌ای آب با حضور برخی از معماران و اساتید دانشگاه‌ها و متخصصین در مرکز نوآوری‌های شهر تهران برگزار شد و تعدادی از اساتید و متخصصان آب و تغییر اقلیم به سخنرانی پرداختند.

کاوه مدنی، استاد آنالیز سیستم و سیاست مرکز سیاست محیط زیست امپریال کالج لندن امروز با اشاره به وضعیت آب‌های سطحی کشور گفت: خسارتی كه به زيرزمين زديم وحشتناک تر از خسارتی است که بر درياچه‌ ارومیه زدیم. در گذشته ما از قنات‌ها استفاده می‌کردیم مفید هم بودند چون عمرشان ثابت بود اما ما به چاه‌ها روی آوردیم این اوضاع را خطرناک‌تر کرد.

او ادامه داد: دیگر باید آرام آرام فاضلاب خود را تصفيه كنيم و آن را بنوشیم. یک درياچه را از دست داديم، هامون خشک شد، گاوخوني هم همینطوز و...

مدنی با سپس با طرح این سوال که چرا این اتفاقات افتاده است عنوان کرد:  يكي از دلايل اين است كه جمعيت افزايش پيدا كرده، مهم‌تر اینکه اين افراد كجا زندگي مي كنند؛ 70 درصد ایرانی ها شهرنشین و از 4 یا 5 شهر بزرگ ایران هستند. برخی فکر می‌کنند كشاورزي متهم اول است، کشاوری 90 درصد آب را مصرف نمی‌کند ما 90 درصد آب به آنها‏ تخصيص مي دهيم.

استاد دانشگاه امپریال کالج گفت: بخش کشاورزی فرسوده است و مشكلات زیادی دارد. چون به علت شرايط اقليمي نمي توانيم كشت ديم داشته باشيم.

مدنی در رابطه با صرفه‌جویی مصرف کنندگان آب شرب گفت: اين معنا ندارد كه مصرف كننده آب شرب تاثيری در ایچاد بحران آب ندارد، آنهم وقتی که ارزش آب شهري با كشاورزي فرق دارد، حالا اینکه يك كشاورز خراساني چقدر آب مصرف مي كند به من ربط ندارد.

او از یکی دیگر از دلایل کم آبی در ایران گفت: یک دلیل ديگر هم عطش توسعه ما در ایران است؛ ساخت برج ميلاد و دو طبقه کردن پل صدر از اشاره‌های این مسئله است. برای مثال زدن يك نمونه خوب در فضاي شهري می‌تواند از اصفهان نام برد، در این شهر كمبود آب حس شده است، چون آبی دیگر نيست.

مدنی افزود: در كنار كمبود آب يك سري كاتاليزور دیگر هم برای تسریع در خشکسالی در ایرن داريم؛ تغیيراقليم، سدسازي در تركيه و ...

او با اشاره به اینکه 4 انقلاب تاکنون در تاریخ جهان رخ داده افزود: ما هنوز در انقلاب دوم یعنی در انقلاب صنعتي گير كرده‌ايم، ولي می‌توانیم مستقیم به سمت انقلاب چهارم برویم. این فرصت می‌تواند مي تواند فضاي بهتري را براي ما به وجود بياورد، انرژي‌هاي پاک، بحث شهرهاي هوشمند، نحوه استفاده از زمين و ...

مدنی در پایان در رابطه با آگاهی مدیران ایرانی گفت: ما سال های سال  بر اساس ١٣٠ ميليارد متر مكعب آب برنامه ریزی کردیم ولي الان حتی نمي دانيم چقدر آب داریم.

در ادامه مصطفی جعفری، برنده مشترک جایزه صلح نوبل در سال 2007 در موضوع تغییر اقلیم هم امروز در رابطه موضوع تغییراقلیم و بحران آب در مسائل شهری گفت: بحث تغیيراقليم در موضوع مديريت شهري مهم است، هر اقدامي كه مي خواهيم انجام دهيم بايد تغييراقليم را هم لحاظ كنيم.

او افزود: به نظر من نقش مديريت بسیار مهم است وگرنه تغييراقليم بحران را شدیدتر می‌کند وباعث می‌‌شود ما به از لب دره به بیفتیم.

این استاد دانشگاه در ادامه عنوان کرد:، يكي از شرايط بررسي كارهاي عمراني بحث محيط زيست است، در عوامل اقليمي اتفاقاتي وقتی دما بالا می‌رود اتفاقاتی می‌افتد بايد در مديريت به این مسئله توجه كنيم. نمي توانيم شهر را بدون اقليم مطالعه كنيم.

چعفری در پایان از یکی از پیامدهای تغییراقلیم گفت: اثرات تغييراقليم در رابطه با آب مسائل سيل و خشكسالي است، يعني زمان بارش كوتاه‌تر مي‌شود و از سویی فاصله بين بارش ها هم طولاني‌تر.

علیرضا مساح استاد دانشگاه تهران هم در این همایش گفت: از سال 1800 میلادی تاكنون دمای کره زمین افزایش پیدا کرده است، بر خلاف دما ميانگين بارش تغيير نكرده، ولي سطح درياها افزايش پيدا كرده است.

او در رابطه با علل این افزایش دما گفت: به طور کلی چند عامل اين تغييرات را ايجاد مي‌كنند، يكي افزايس فعايت‌هاي خارجي خورشید است. اما بعد از سال 1960 فعاليت خورشیدی ثابت بوده ولي باز هم دما افزايش پيدا كرده است..

مساح سپس با نشان دادن نموداری گفت: عامل دیگر گازهاي گلخانه اي است، در اين نمودار مي بينيم اگر گازهای گلخانه‌ای منتشر نمی‌شدند دمای زمین به این شکل افزایش پیدا نمی‌کرد پس به عبارتي افزايش دما به واسطه گازهای گلخانه‌ای است.

او سپس با اشاره به تعهدات کشورها در توافق پاریس گفت: اگر جهان به تعهداتش در توافق پاريس عمل نكند، سطح آب درياها یک متر بالا می‌آید.

47237

کد خبر 688113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
    2 0
    همين الان هم با تصفيه نشدن بسياري از فاضلاب ها و نفوذ به آبهاي زيرزميني، ما فاضلاب رقيق شده را مي نوشيم