میزان نوشت:بررسی عملکرد معادن در حال بهره‌برداری سال ۱۳۹۴ در مقایسه با سال ۱۳۹۳ نشان می‌دهد که تعداد معادن درحال بهره برداری کشور در سال ۱۳۹۴ با ۱۴۱ مورد کاهش، ۲.۶ درصد کاهش داشته است.

طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشور را با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به عملکرد این بخش و محاسبه سهم آن در تولید ناخالص داخلی کشور، مقدار و ارزش تولیدات و فروش مواد معدنی، مقدار و ارزش صادرات مستقیم، ارزش افزوده، ترکیب نیروی انسانی، مقدار استخراج مواد معدنی، ارزش سرمایه‌گذاری و. اجرا می‌کند. در اجرای طرح آمارگیری از معادن سال ۱۳۹۵ که عملکرد سال ۱۳۹۴ مورد سوال قرار گرفته است، با مراجعه ۱۸۰ نفر از مأموران آمارگیر به حدود ۶۵۰۰ معدن در سراسر کشور، جمع آوری اطلاعات این طرح را به انجام رسانیده‌اند. همچنین در این طرح ۱۲۵ نفر در بازبینی، داده‌آمایی و کارشناسی طرح مشارکت داشته‌اند.

بررسی عملکرد معادن در حال بهره‌برداری سال ۱۳۹۴ در مقایسه با سال ۱۳۹۳ نشان می‌دهد که تعداد معادن درحال بهره برداری کشور در سال ۱۳۹۴ با ۱۴۱ مورد کاهش، ۲.۶ درصد کاهش داشته است. تعداد شاغلان با ۶۵۸ نفر کاهش، حدود ۰.۷ درصد کاهش و جبران خدمات شاغلان با ۴۹۲۶ میلیارد ریال افزایش، ۳۱.۲ درصد افزایش داشته‌اند.

در سال ۱۳۹۴، حدود ۳۴۳،۹۰۰ هزار تن مواد معدنی به ارزش ۱۱۸،۲۹۱ میلیارد ریال تولید شده است. ارزش افزوده معادن در حال بهره‌برداری در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳، ۱۳.۹ درصد کاهش داشته‌است؛ و ارزش سرمایه‌گذاری، ۴۸ درصد افزایش داشته‌اند. ارزش صادرات مستقیم (برحسب دلار) نیز معادل ۱۲.۲ درصد کاهش داشته است.

بهره‌وری نیروی کار در سال ۱۳۹۴ معادل ۹۲۱.۷ میلیون ریال و در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۰۶۲.۳ میلیون ریال بوده است و به این ترتیب ۱۳.۲ درصد کاهش داشته است. در سال ۱۳۹۴ استان‌های کرمان، یزد و اصفهان به ترتیب با ۲۳۹۱۷، ۱۲۲۰۷ و ۵۵۶۴ نفر بالاترین تعداد شاغلان را به خود اختصاص داده‌اند. استان‌های کرمان، یزد و آذربایجان شرقی به ترتیب با ۳۳۸۵۸، ۱۶۰۰۴ و ۴۶۱۱ میلیارد ریال بیش‌ترین ارزش افزوده را داشته‌اند.

 

39224

کد خبر 688162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =