اجرای توافق اوپک برای کاهش تولید نفت در بازار، همچنان نفت ۵۰ دلاری را دور از دسترس قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اوپک برنامه دارد به توافق خود در رابطه با کاهش تولید نفت در بازار پایبند باشد. بازی شطرنج اوپک در شش ماه گذشته برای افزایش تقاضا نفت و افزایش قیمت نفت سخت تر شده و همچنان نتیجه بازی معلوم نیست. 

همکاری کاهش تولید به اندازه سهم مشخص شده در میان اعضای اوپک به زیر ۱۰۰ درصد رسیده است. با توجه به افزایش تولید آنگولا، عراق و عربستان صعودی در بازار مقدار تولید این سازمان به میزان ماه فوریه سال جاری میلادی بازگشته است. از سوی دیگر موازی با افزایش قیمت اوپکی ها، کشورهای غیر اوپکی مانند روسیه نیز تولید خود را در بازار افزایش داده اند.

۲۱ کشور در تلاش هستند که تولید خود را در بازارهای جهانی به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. در این میان ایران در این توافق مسثنی شد و حق افزیش تولید خود تا میزان قبل از تحریم ها را داشت. لبنان و نیجریه نیز در سال جاری تولید خود را در بازار جهانی افزایش دادند.

دو تولیدکننده بزرگ جهان، عربستان و روسیه به اندازه ای که باید تولید خود را کاهش می دادند ،به ترتیب در ژوئن ۱۲۲ درصد و ۹۴ درصد این سهمیه ها را رعایت کردند. در سال جاری تاکنون عربستان سعودی تولید خود را کمتر از میزانی که مقرر شده بود، کاهش داد.در این میان روسیه هم به عهد خود وفا کرده و تولید خود را در بازار یه میزانی که تعیین شده بود، کاهش داد. با این حال تولیدکننده بزرگ دیگر،یعنی عراق ثابت کرده که قابل اعتماد نیست. درصد همکاری عراق در ماه گذشته ۲۸ درصد بوده است. این در حالی است که در آوریل ۸۶ درصد بوده است.

با توجه به اینکه قیمت نفت در بازار زیر قیمت هر بشکه ۵۰ دلار در بازار نوسان دارد، اما همچنان سازمان بین المللی انرژی قانع نشده است که بازارهای جهانی همچنان با مازاد تولید رو به رو هستند. این سازمان در گزارش خود اعلام کرده که« اگر اوپکی ها به کاهش تولید خود ادامه دهند در ۶ ماه دوم سال ۲۰۱۷ قیمت نفت افزایش می یابد، البته برخی پیش بینی ها هم حکایت از آن دارد که با وجود افزایش تولید نیجریه و لبنان این اتفاق سخت تر خواهد بود.»

این در حالی است که ونزوئلا در تلاش است که اوپک به هدف خود برسد. این کشور آمریکای جنوبی بحران زده بیش از عربستان صعودی در این موضوع همکاری کرده، به طوری که میزان همکاری این این کشور در ژوئن ۱۳۶ درصد بوده است. از سوی دیگر کشور غیر اوپکی، قزاقستان بیش از پیش بینی افزایش تولید داشته است به طوری که میزان همکاری این کشور منفی ۱۴۵ درصد اعلام شده است.

 

منبع: بلومبرگ

 

35224

کد خبر 688219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =