ایرنا نوشت: مقام های اتحادیه اروپا در مذاکرات سیاسی سطح بالا با دولت ترکیه در بروکسل، بر ارتقای حقوق بشر و حکومت قانون در ترکیه تاکید و از حمایت این کشور در اجرای برجام قدردانی کردند.

یه گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری پس از این مذاکرات گفت: ما شاهد الگوی نگران کننده زندانی کردن شمار زیادی از اعضای گروه های سیاسی مخالف، روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر در ترکیه بوده ایم و امروز مانند گذشته تاکید کردیم که همکاری و گفت وگوی ما باید با گام های اساسی و مثبت (از سوی ترکیه) در زمینه حکومت قانون و آزادی های اساسی و در روابط دوجانبه با کشورهای عضو اتحادیه اروپا همراه باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که دو طرف مذاکرات صریح اما مثبتی داشتند و اتحادیه اروپا مایل به ادامه کار با یک ترکیه امن، باثبات و دموکراتیک و از لحاظ اقتصادی شکوفاست؛ و امروز در این زمینه بحث کردیم که چگونه می توانیم روابط را به نفع همه شهروندان به پیش ببریم.

موگرینی با اشاره به اینکه مذاکرات امروز چند روز پس از سالگرد کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه برگزار شد، بر همبستگی اتحادیه اروپا با تمام مردم ترکیه و نهادهای دموکراتیک در این کشور تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد که در جلسه مذاکرات امروز، همکاری دو طرف در زمینه های انرژی، امنیت، مبارزه با تروریسم، مدیریت مهاجرت و حمایت از ترکیه در زمینه میزبانی از آوارگان سوری و همچنین روابط دوجانبه در زمینه اقتصادی و تجاری، حمل و نقل و کشاورزی مورد بحث قرار گرفت.

موگرینی ادامه داد: در این مذاکرات همچنین درباره امور خارجی هم بحث شد و دو طرف اولویت های مشترک، و تماسهای مداومی در خصوص سوریه دارند و در این زمینه درباره حمایت از فرایند مذاکرات ژنو و کمک به مذاکرات آستانه گفتگو کردیم. دوطرف همچنین درباره بحران خلیج (فارس) و عراق پس از آزادی موصل و اوضاع لیبی تبادل نظر کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که در مذاکرات امروز با ترکیه دو طرف در خصوص وضعیت قدس، کرانه باختری و غزه هم تبادل نظر و تاکید کردیم که تاسیس دو کشور تنها راه حل ممکن برای مناقشه است.

موگرینی گفت: ما در جلسه امروز درباره روابط با ایران تبادل نظر کردیم و بطور خاص از ترکیه به علت تدام حمایت از اجرای توافق هسته ای تشکر کردم.

'یوهانس هان' کمیسر 'سیاست گذاری محیط پیرامونی و مذاکرات گسترس اتحادیه اروپا' نیز در کنفرانس خبری پس از این مذاکرات گفت که در جلسه امروز دو طرف در این باره بحث کردند که چگونه می توانند به همکاری در زمینه های موضوعات مربوط به اقتصاد ، امنیت و مهاجرت شکل بدهند و همچنین درباره همکاری در صحنه بین المللی گفت وگو کردند.

وی افزود: ما بر نگرانی های جدی خود درباره زندانی شدن مدافعان حقوق بشر ، روزنامه نگاران و دانشگاهیان در ترکیه تاکید کردیم و انتظار داریم که در تمام این موارد رویه کامل قضایی بر اساس اصل برائت طی شود و ما برای حرکت به سمت دستور کار مثبت روابط به پیشرفت در این زمینه ها نیاز داریم.

این مقام اتحادیه اروپا در عین حال از همکاری با ترکیه در زمینه برخورد با بحران پناهجویان تقدیر کرد و گفت که میزبانی ترکیه از حدود 2.7 آواره سوری قابل ملاحظه است.

مذاکرات سیاسی اتحادیه اروپا و ترکیه امروز با شرکت موگرینی و هان از سوی اتحادیه اروپا و همچنین مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه و عمر چلیک وزیر امور اتحادیه اروپای ترکیه برگزار شد.

بنا به گزارش رسانه های ترکیه ، وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرده است که آنکارا به تعهدات خود در قبال قرارداد بازپس گیری پناهجویان عمل کرده و این قرارداد به اهداف خود رسیده است، اما اتحادیه اروپا به تعهدات خود در قبال لغو روادید، کمک مالی، اسکان مجدد پناهجویان و به روز رسانی اتحادیه گمرکی پای بند نماند.

این مذاکرات در حالی برگزار شد که روابط ترکیه با آلمان دچار تنش شده و حدود سه هفته پیش طرح توقف مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا با 477 رای مثبت ، 64 رای منفی و 97 رای ممتنع از مجموع 638 عضو پارلمان اروپا به تصویب رسید.

درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا که بعدها به اتحادیه اروپا تغییر نام یافت، در 14 آوریل 1987 ارائه شد و ترکیه از 12 دسامبر 1999 به طور رسمی به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه شناخته شده و مذاکرات برای الحاق ترکیه از 3 اکتبر سال 2005 آغاز شد اما این مذاکرات تا کنون به پیشرفت مشخصی نرسیده است و برخی کشورهای اروپایی مانند اتریش و آلمان به علت اختلافات با ترکیه از مخالفان اصلی عضویت ترکیه هستند.

52311

کد خبر 690622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =