۰ نفر
۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۵

ایرنا نوشت: برای نخستین بار وانگ یی وزیر خارجه چین که به کشورهای آسیای جنوب شرقی سفر کرده است به هند هشدار داد که باید هر چه زودتر نیروهایش را از مرز با چین خارج کند.

این نخستین بار پس از شکل گیری منازعات مرزی جدید میان دو کشور در هفته های اخیر است که وزیر خارجه چین مستقیما به موضوع اشاره می کند و تهدید هند برای امنیت کشورش را مد نظر قرار می دهد.

او در جریان سفر به آسیای جنوب شرقی گفت که هند نباید در مورد توان چین دچار خطا شود. هند باید مرزهای چین را در منطقه بر اساس توافقات گذشته به رسمیت بشناسد و اجازه ندهد مناسبات بیش از این تیره شود.

در شرایطی که گفته می شود چین نیروهایش را در مرز با تبت مستقر کرده و تمریناتی هم برگزار نموده است ، وزیر خارجه چین تاکید کرد که هند باید بسرعت نظامیان خود را از مرز سیکیم و دوکلام خارج کند.

وی در اظهاراتی که وزارت خارجه چین به صورت بیانیه منتشر کرده است ، گفت که حق و باطل در این جریان مشخص است. منازعات مرزی با حضور نظامیان هندی در داخل خاک چین شروع شده و حتی دهلی نو این را پذیرفته است.
وزیر خارجه چین تصریح کرد که نیروهای نظامی چین از مرز با هند عبور نکرده و وارد خاک آن کشور نشده اند و نباید اجازه داد این منازعات مرزی جدی میان دو کشور به یک بحران تبدیل شود.

او سعی کرد این بحران را کم اهمیت جلوه دهد اما روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ می نویسد که مناقشات مرزی جدید میان دو کشور شدیدترین بحران در نوع خود در چند دهه گذشته میان دو قدرت اتمی محسوب می شود.
وزیر خارجه چین در حاشیه سفر خود به تایلند گفت که ما می توانیم این منازعات را با گفت و گو برطرف کنیم اما شرط این است که فعلا نظامیان هندی از مرز خارج شوند و به خاک آن کشور بازگردند.

هند و بوتان دو کشوری هستند که می گویند چین مقصر این قضایا است و ساخت یک جاده در هیمالیا توسط پکن خلاف توافقاتی است که طرفین داشته اند.

اظهارات وزیر خارجه چین نشان می دهد که این کشور هنوز خویشتنداری نشان می دهد و امیدوار است مساله با گفت و گو حل شود اگرچه روزنامه گلوبال تایمز از ارگان های حزب حاکم این کشور نوشته است که پکن برای رویارویی نظامی با دهلی نو در صورتی که دیپلماسی جواب ندهد ، آماده می شود.

52310

کد خبر 690669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =