مسن‌ترین روزنامه‌فروش دنیا را در «آخرین خبر» ببینید

مهر نوشت:‌ شبکه مستند سیما با تولید مجموعه مستند «آخرین خبر»، زندگی قدیمی‌ترین روزنامه‌فروش دنیا را روایت می‌کند.

سیدجعفرجعفری اولیا، تهیه کننده و کارگردان مجموعه «آخرین خبر»، درباره این تولید جدید شبکه مستند توضیح داد: فروردین ماه ۹۴ به پیشنهاد آقای ناصری، مدیر گروه تولید شبکه مستند، قرار شد این مجموعه را با محوریت کتاب خاطرات یک روزنامه فروش درباره آقای رنجبر امیری بسازیم. پس از مطرح کردن این کتاب در اتاق فکر برنامه، آن را فصل بندی کردیم و مرور هر دهه از زندگی این شخصیت را به یک قسمت اختصاص دادیم تا به تمام اتفاقات خاص زندگی اش بپردازیم.

او افزود: این مجموعه ۷ قسمتی روایتی از زندگی ابراهیم رنجبرامیری، مسن ترین روزنامه فروش دنیا است که قسمت اول آن درباره محل تولد او در بابل و آمدنش به تهران است. قسمت دوم ۱۰ سالگی او و آغاز روزنامه فروشی اش در سال ۱۳۱۰ را روایت می‌کند و به اتفاقاتی که در این سال‌ها رخ داده می‌پردازد. به ترتیب به جنگ جهانی دوم، کودتای ۲۸ مرداد، واقعه ۱۵ خرداد و انقلاب اسلامی می‌پردازیم و در هر قسمت از تصاویر آرشیوی و عکس و فیلم‌های مختلف استفاده کرده‌ایم و خاطرات او را در گفت‌وگو با خودش در محله‌های مختلف تهران که اتفاقات زندگی او در آنها رخ داده است، ضبط کرده‌ایم.

جعفری اولیا تصریح کرد: آقای رنجبر حافظه بسیار خوبی داشت و ما به میدان امام خمینی (ره)، دفاتر روزنامه‌های مختلف و محل وقوع حوادث گوناگون تاریخی رفتیم و با او گپ زدیم. دلیل اصلی طولانی شدن ساخت این کار هم این بود که ما برای تطبیق دادن حوادث به تصاویر آرشیوی نیاز داشتیم و در این زمینه از آرشیو مرکزی صداوسیما، آرشیو مجلس شورای اسلامی و آرشیو اسناد انقلاب اسلامی استفاده کردیم و به مرور تصاویرمان تکمیل شد. همچنین از روزنامه های مختلف نیز بهره بردیم.

او در پایان درباره دلیل نامگذاری مستند گفت: دخترم که خودش روزنامه نگاری خوانده و کارشناسی ارشد ارتباطات دارد، این اسم را پیشنهاد داد. امیدوارم این مجموعه با استقبال مخاطبان روبرو شود.

«آخرین خبر» از پنجشنبه ۵ مرداد در ۷ قسمت هر شب بعد از اذان مغرب از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود.

 

57241

 

کد خبر 691169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =