ادامه بررسی اتهامات متهمان نفتی/ اگر شمس و فلاح‌هروی نبودند؛ کسی بابک زنجانی را نمی‌شناخت

مهر نوشت: رئیس دادگاه رسیدگی به پرونده ۲تن از متهمان فساد نفتی گفت: نقش متهم ردیف دوم در فروش نفت محرز است و دو متهم ردیف دوم و سوم باعث شدند که شرکت نفت به زنجانی اعتماد کند.

هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی صبح امروز در شعبه ۲۸ دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه آغاز شد.

در این جلسه وکلای مهدی شمس متهم ردیف دوم به دفاع از موکل خود پرداختند.

افشار وکیل مهدی شمس در ادامه دفاعیات خود از موکلش گفت: در جلسات گذشته از موضوع اخلال در نظام اقتصادی و بحث مشارکت با متهم ردیف اول دفاع کردم.

وی به موضوع معرفی بابک زنجانی به مسئولان شرکت نفت اشاره و گفت: لطفاً آقای قاضی در رابطه با موضوع صندوق بازنشستگی، فروش نفت و همچنین بحث جابجایی نفت به موضوع تقدم و تأخر توجه کنید. موکل من به هیچ عنوان بابک زنجانی را به وزیر نفت و مسئولان مرتبط با آن معرفی نکرده است.

در ادامه مهدوی، وکیل شرکت نفت خطاب به رئیس دادگاه گفت: علی‌رغم اظهارات مکتوب مسئولان وقت صندوق بازنشستگی نفت، امروز سخنان دیگری در دادگاه زده می‌شود، بنابراین اگر تشخیص می‌دهید این افراد در جلسات بعدی دادگاه حضور یافته و نحوه آشنایی چگونگی معرفی و فیش‌های جعلی را توضیح دهند.

افشار وکیل مدافع متهم ردیف دوم در واکنش به این سخنان نماینده شرکت نفت گفت: اظهارات این دوستان باید مستند باشد و بدون ارائه مستندات به هیچ وجه قابل قبول نیست.

قاضی مقیسه در قالب تذکری به وکیل مهدی شمس گفت: بارها افراد در پرونده اقرار کردند که مهدی شمس نقش مؤثری در معرفی بابک زنجانی به مسئولان وزارت نفت داشته و معرفان اصلی این موضوع که بابک زنجانی توانایی فروش نفت و پرداخت پول به پیمانکاران را دارد، فلاح و شمس بوده‌اند.

رئیس دادگاه ادامه داد: اگر شمس و فلاح نبودند کسی زنجانی را نمی‌شناخت، این افراد به گونه‌ای اعتماد جلب کردند که وزیر نفت و شرکت ملی نفت ایران نیز به آنها اعتماد کرد.

در ادامه وکیل شمس با تأکید بر اینکه کیفرخواست باید مستندات لازم را ارائه دهد، گفت: اقرار افراد در پرونده علیه خودشان نافذ است و اقرار علیه موکل من اظهار است، بنابراین باید سند داشته باشد. کل کیفر خواست در رابطه با موکلم فاقد اثبات ارزشی است.

وی ادامه داد: کیفرخواست و برخی افراد می‌گویند زنجانی را با بانک‌ها به نفت معرفی کردند اما اگر بخواهیم مستند ارائه دهیم هیچ کجا موضوع معرفی بانک مطرح نیست.

قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان وکیل مهدی شمس گفت: با علم و اطلاع از اینکه موسسات مالی در مالزی و برخی از کشورهای دیگر بانک نبوده است مهدی شمس همکاری کرده و نفت را فروخته است.

افشار در ادامه و در واکنش به این سخنان قاضی گفت: با دلیل و مدرک می‌گویم که موکل بنده هیچ اطلاعی نداشته است چراکه بحث فروش نفت بحثی است که تشریفات و مقدمات خاص خود را دارد.

وی با قرائت برخی قسمت‌های آرای دیوان عالی در این پرونده گفت: طبق اظهارات فردی که صراحتاً اعلام کردند که از معرفی زنجانی به وزیر نفت اطلاعی ندارد، باید بگویم موکل بنده به هیچ وجه زنجانی را به وزیر نفت و سایر دوستانش معرفی نکرده است.

در ادامه قاضی مقیسه با ارائه تذکری به وکیل شمس گفت: رای دیوان محترم است با این حال باید این پرونده را بررسی کنیم و به همین منظور است که اکنون اینجا هستیم پس بهتر است بجای آرای قرائت دیوان در چارچوب کیفرخواست صحبت کنید.

قاضی مقیسه در ادامه و در رابطه با نقش مؤثر مهدی شمس در پرونده فساد نفتی گفت: بابک زنجانی اقرار کرده است که در سال ۸۸ شمس و فلاح را می‌شناخته است به همین منظور شمس از انگلیس به مالزی می‌آید.

وی ادامه داد: بابک زنجانی می‌گوید در این برهه منفرد را نیز صدا کردم و به همراه وکلای خارجی و شمس و فلاح تشکیل جلسه دادم در آنجا به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است که شمس گفت من انجام می‌دهم و تمامی مراحل بعد از فروش نفت را همین آقای شمس انجام داد.

در ادامه وکیل شمس گفت: بابک زنجانی خود با مسئولان آشنا بوده و از آنها تقدیرنامه گرفته است.

قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان افشار گفت: تقدیر شدن یا توبیخ شدن بابک زنجانی به دادگاه هیچ ربطی ندارد چرا که پرونده این فرد تمام شده و حکم وی قطعی است.

42238

کد خبر 691620

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =