عضو مجلس خبرگان با اشاره به سخنان چند روز پیش احمدی نژاد از تلویزیون گفت: در این مصاحبه بیش از آن‌که، هنجارشکنان و بدحجابان محکوم شوند، کسانی که در مقابل این جریان فساد ایستادند محکوم شدند.

 سیداحمد خاتمی اظهار کرد: مصاحبه تلویزیونی جناب رییس‌جمهور محورهای ارزشمند و ستودنی داشت، مانند تلاش دولت برای تحکیم بنیان خانواده، مصوبه‌ دولت مبنی بر این‌که کارمندان زن می‌توانند کار خود در منزل انجام دهند، انگیزه دولت برای مقابله با کسانی که سازماندهی شده بر گسترش فساد می‌پردازند، این‌ها برخی محورهای ستودنی مصاحبه ایشان بود.

ادامه سخنان امام جمعه موقت تهران که با ایسنا گفت و گو کرد را در ادامه می خوانید:

 • اینجانب در انتخابات ریاست جمهوری تمایل به انتخاب جناب احمد‌ی‌نژاد داشتم و اگر باز هم این امر تکرار شود و رقابت همان رقابت باشد رای من همان خواهد بود و از رای خود هم پشیمان نیستم. بنابراین از موضع یک ارادتمند جناب رییس‌جمهور و علاقه‌مند به موفقیت ایشان و با توجه به این‌که در یکی از سخنرانی‌هایش گفت که رییس‌جمهور را هم نقد کنید، چند جمله عرض می‌کنم.
 • خود ‌آقای رییس‌جمهور در این مصاحبه گفتند که بحث برتر ما در دنیا، بحث فرهنگی است و مبنای مباحثات دنیا در بعد فرهنگ ایران است. این سخن درستی است، باید بگویم از ابعاد برجسته این فرهنگ ـ که هم اسلامی و هم ایرانی است ـ پوشش بانوان است. واقعیات تاریخی می‌گوید که بانوان ایرانی حتی قبل از اسلام هم پوشش داشتند و بر این اساس دغدغه فرهنگی اقتضاء می‌کند که در عرصه عفاف و حجاب جامعه دغدغه بیشتری داشته باشید.
 • شخص رییس‌جمهور را فردی متدین و اصیل می‌دانم که سخت دغدغه اجرای احکام اسلام را دارد. رییس‌جمهور تحلیلی در بحث حجاب دارد که باید کمی در آن تامل کند.
 • بنده عرض می کنم که ‌امروز عفاف و حجاب قطعا تبدیل به معروف شده و اکثریت بانوان متدین ما آن را به عنوان یک هنجار پذیرفته‌اند. سخن این است که این معروف مورد تهاجم قرار گرفته است، تهاجمی ساماندهی شده که ریشه در تهاجم رضاخانی دارد و با همان فرهنگ با حجاب مبارزه می‌شود.
 • اینجاست که پاسداری از ارزش عفاف انگیزه جدی را برای مقابله با هنجارشکنان می‌طلبد. سخن این است که احساس خطر شود و آقای رییس‌جمهور و همکاران‌شان باور کنند این افزایش فزاینده بدحجای و بعضا بی‌حجابی یک خطر بزرگ برای فرهنگ و عفاف جامعه و امنیت اخلاقی جامعه است و به دنبال احساس این خطر هم کار فرهنگی گسترده و هم کار اجرایی صورت بگیرد.
 • این فرمایشات رییس‌جمهور برای من سخن تازه‌ای نبود. بنده در طول این پنج سال دو دیدار خصوصی با ایشان داشتم که همین سخنان را فرمود. بنده نیز عرض کردم نسخه امام صادق(ع) برای مقابله با همه مفاسد از جمله بدحجابی و بی‌حجابی آن است که همزمان کار فرهنگی و کار اجرایی صورت بگیرد و به نظر من بهترین کار اجرایی، اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و طرح عفاف و حجاب است که 312 مااده دارد و برای 25 نهاد دولتی و غیردولتی وظیفه تعیین کرده است و اگر این مصوبه هنوز به صورت قانون در نیامده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهم که این مصوبه را به صورت قانون دربیاورند؛ بنابراین سخن این است که باور کنید که گسترش فزاینده بدحجابی و بی‌حجابی بستر انحرافات دیگر است.
 • برخوردها با این مساله باید برخوردهای متناسب باشد. با استفاده از آموزه‌های دینی می‌گویم که هرگونه برخورد نامناسب که از چارچوب موازین شرع و قانون خارج باشد، منکر است. همان‌گونه که بدحجابی منکر است، برخورد غیرقانونی و نامناسب نیز منکر است.
 • جناب رییس‌جمهور در این مصاحبه از موج مقدسی که به حمایت از حجاب و عفاف برخاسته نه تنها تجلیل نکردند، بلکه تحقیر کردند. این تعبیر که در هر دوره‌ای هرچند ماه می‌خواهند، جنجالی در کشور برپا کنند و برخورد کنند، این تحقیر این موج مقدس است. آقای رییس‌جمهور محترم می‌دانند که جلودار این موج مراجع عالیقدر تقلید، ائمه محترم جمعه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قاطبه متدینین هستند. این راهپیمایی‌هایی که در کشور در حمایت از حجاب شد، اکثرا شرکت کنندگان آن همان‌ها بودند که به آقای احمدی‌نژاد رای دادند.انتظار این رای دهندگان این است که آقای رییس‌جمهور نیز دغدغه‌ آن‌ها را داشته باشد.
 • در این مصاحبه بیش از آن‌که، هنجارشکنان و بدحجابان محکوم شوند، کسانی که در مقابل این جریان فساد ایستادند محکوم شدند؛ بنابراین انتظار از رییس‌جمهور این بوده و هست که این نقیصه را جبران کنند. کیست که بدحجابی‌ها را به عنوان خطر نداند؟
 • این تعبیر که کسی بگوید بعضی‌ها از این‌که یک تار موی زن پیدا باشد، احساس خطر می‌کنند، این چه سخنی است؟ آیا آن‌چه در جامعه می‌گذرد یک تار موی زن است، یا بدحجابی مقدمه‌ بی‌حجابی است؟ رفتار هنجارشکنانه آن‌چنانی را پیدا بودن یک تار موی زن نامیدن این در حقیقت تحقیر حرکت مقدس حجاب است.
 • در خطبه‌ها گفتم که این بدحجابی‌ها امنیت اجتماعی، امنیت اخلاقی و امنیت خانوادگی خانواده‌ها را تهدید می‌کند. رییس محترم جمهور که می‌گویند تلاش در تحکیم بنیان خانواده دارند، بدانند درصد بسیاری از طلاق‌ها معلول بی‌حجابی‌ها و بدحجابی‌هاست؛ بنابراین آن تلاش مقدس می‌طلبد که انگیزه‌ جدی‌تری در رابطه با مقابله با بدحجابی و بی‌حجابی وجود داشته باشد.
 • برخورد فقط به معنای برخورد فیزیکی نیست. آقای رییس‌جمهور که در عرصه‌های مختلف خدمات فراوانی داشته‌اند و از برخی برخوردها انتقاد می‌کنند، چه طرحی دارند؟ در طول این 5 سال ریاست جمهوری چه طرحی در رابطه با حجاب عرضه کرده‌اند و چه اقدامات عملی برای مقابله با بدحجابی داشته است؟ یکی از اصول اولیه قانون اساسی ـ که اصلی اساسی است ـ می‌بینید که تاکید ویژه‌ای بر مساله عفاف و پاکی جامعه شده است. در اصل سوم قانون اساسی نیز می‌خوانیم که دولت جمهوری اسلامی ایران برای نیل به اهداف مذکور موظف است. در اصل سوم آمده است که دولت همه امکانات خود را برای ایجاد محیط مناسب برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و مبارزه با کلیه‌ مظاهر فساد و تباهی باید به کار ببرد. در واقع این اصل دولت را موظف کرده است. بنابراین از آقای رییس‌جمهور می‌پرسم به ملت گزارش دهد که برای مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی چه طرحی داشته و چه اقدامات عملی انجام داده است؟
 • منکر برخی اقدامات مفید در عرصه‌های فرهنگی از سوی رییس‌جمهور نیستم. اما می‌پرسم برای مقابله با مفسده عظیم بدحجابی و بی‌حجابی چه طرحی عرضه کرده و چه اقداماتی داشته‌اند؟
 • منکر خدمات فراوان دولت محترم در عرصه‌های مختلف نیستم.از جناب رییس‌جمهور می‌خواهم که در این عرصه جدی‌تر و با انگیزه بیشتر وارد شود. در مجموع به عنوان طلبه‌ای که با مردم سر و کار دارم می‌بینم که بسیاری از متدینین از این بخش مصاحبه رنجیده‌اند و امیدوارم رییس‌جمهور محترم در اولین مصاحبه‌هایی که می‌کند این رنجیدگی را جبران نماید و انگیزه‌ محکم خود را برای مقابله با بدحجابی و بی‌حجابی به صراحت ابراز و در این موج مقدس، ایشان هم همراهی کند. برادرانه به رییس‌جمهور محترم می‌گویم که خطر تساهل و تسامح فرهنگی کمتر از تساهل و تسامح سیاسی نیست.
کد خبر 69163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =