عراقچی: به قانون کنگره آمریکا پاسخ قاطع خواهیم داد

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پایان نشست مشترک با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره قانون تحریم های جدید امریکا علیه ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران به این قانون کنگره پاسخ قاطع خواهد داد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عراقچی با اشاره به اینکه وزارت خارجه در گزارشی ابعاد نقض برجام را در این جلسه ارائه کرد گفت: در این نشست درباره آثار و تبعات بحث کردیم و یک اتفاق نظری در مورد این حرکت خصمانه کنگره امریکا صورت گرفت و اینکه یک واکنش قاطعی به آن نشان داده شود.

وی افزود: وزارت خارجه با پیش نویسی که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره تحریم های جدید امریکا تهیه کرده موافق است و نیاز است به این حرکت خصمانه و خبیثانه امریکا که می تواند آثاری را بر برجام بگذارد و منافع جمهوری اسلامی ایران را کاهش دهد، پاسخ داده شود.

عراقچی گفت: بندهای 26 و 28 و 29 برجام با این قانون جدید امریکا نقض شده است و عکس العمل لازم دارد و یک اتفاق نظر کامل در کمیسیون با این نظر وجود داشت و ان شاءالله این قانون مراحل خودش را طی خواهد کرد و پاسخ محکم جمهوری اسلامی به آن نشان داده خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی ایران اعتراضی به نقض برجام به کمیسیون برجام کرده است یا نه افزود: در کمیسیون ایران و 1 + 5 که هفته گذشته تشکیل شد ما تمام موارد نقض برجام ازجانب امریکا را در این کمیسیون گزارش کردیم در این باره آقای ظریف وزیرامورخارجه چند نامه به هماهنگ کننده برجام خانم موگرینی در این خصوص نوشته و از وی خواسته است که در بین همه کشورهای عضو موارد نقض برجام، تعهدها، تعلل ها و بدعهدی های امریکا به آن اشاره شده، ثبت شده و نظر ما مستدل است و در بیانیه پایانی این کمیسیون هم آمد که تمام مفاد برجام به طور کامل از طرفین باید همراه با حسن نیت اجرا شود و در این کمیسیون اعلام شد که تمام این موارد به طور کامل ازجانب امریکا اجرا نشده و ما موارد اجرا نشدن برجام را به هیئت نظارت بر برجام اعلام می کنیم.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: نقض برجام صورت گرفته ولی با نقض فاحش برجام و نقض اساسی برجام فاصله داریم و در مورد نحوه عکس العمل به هیئت نظارت گزارش خواهیم کرد و دستور مقتضی را هیئت نظارت اتخاذ خواهد کرد. معاون وزیرخارجه کشورمان گفت: پیش نویس قانون مقابله با تحریم ها و کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده است. عراقچی افزود: این قانون که کلیات آن در کمیسیون امنیت ملی مجلس به تصویب رسیده قانون جامعی است هم اقدامات متقابل در برابر تحریم های امریکا را دربرمی گیرد، اقدامات امنیتی امریکا و اقداماتی را که علیه اتباع ایرانی در این خصوص صورت گرفته است شامل می شود باید اقتدار جمهوری اسلامی ایران در برابر امریکایی ها نشان داده شود.

4949

کد خبر 691727

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
  12 4
  اخه من موندم ما چه جوری می تونیم جواب قاطع به امریکا بدیم در حالیکه اصلا امریکا نیازی به ما نداره
  • بی نام A1 ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
   2 1
   اگه نیازی نداشت مثل مغولستان و تاجیکستان بی محلی می کرد با ما. ایران موقعیت استراتژیک داره، ایران چند اقلیم داره، نفت داره، گاز داره، ایران معادنی داره که ذخیره ی آیندگانمان است، خاک ما بسیار حاصلخیز است و حتی خاک بیایانهای ما هم حاصلخیز است که بیابان هایمان هم ذخیره ی آیندگانمان است. ایران یک گوهر است. هزاران سال است که ایران کشور مهمی است، با مردمی که رحم زیادی دارند. این مردم بدون چشمداشت به نیازمند کمک می کند. این می شود که در تاریخ یهودی ها را آزاد می کنند، شوروی و آمریکا به افغانستان حمله کردند و ایران پناهشان داد. ترکمنستان موقع استقلال دچار قحطی شد و ایران غذایشان داد، این است که باعث می شه اونها با وجود مردم پیچیده ایران نتوانند نقشه هایشان را کامل عملی کنند.