مرگ بنیتای ۸ ماهه قتل عمد است یا شبه‌عمد؟

یک وکیل دادگستری می‌گوید: کودک ۸ ماهه نمی‌تواند از خودش دفاع کند و به استناد تبصره ٢ بند پ ماده 290 قانون مجازات اسلامی نباید گفت مرتکبین آگاهی و توجه نداشته اند، پس مجازات مرتکبین قتل شبه عمد است.

مهدیه بهارمست: مرگ بنیتای ۸ ماهه افکار عمومی را تا حد زیادی جریحه‌دار کرد. ماجرا از این قرار بود که پدر بنیتا برای پارک ماشین خود در پارکینگ، خودرو را روشن گذاشت و بنیتا هم در خودرو بود. سارقان نیز از این فرصت استفاده کردند و خودرو با همراه با بنیتا به سرقت بردند. پس از آن عکس بنیتای 8 ماهه در شبکه های مجازی دست به دست شد و شش روز بعد با اعتراف سارقان جسد بی‌جان بنیتای 8 ماهه در خودرو پدر پیدا شد و با کشف جسد این افراد که تا پیش از این سارق محسوب می‌شدند، از سوی قانون و جامعه به عنوان قاتل شناخته می‌شوند. دو جوانی که طبق گفته های سخنگوی قوه قضائیه، غلامحسین محسنی اژه‌ای سابقه‌دار هستند و یکی از آنها با قرار وثیقه و دیگری با اتمام حبس،از زندان آزاد شده است. در مجرم بودن آنان شکی نیست ولی ابهاماتی در رابطه با عمدی یا شبه‌عمدی بودن جرم قاتلان وجود دارد.

این روزها اختلاف نظر برخی حقوقدانان بر سر قتل عمد و شبه عمد بودن مجازات متهمان مرگ بنیتای 8 ماه داغ است، بیش‌تر آنها براین معتقدند که قتل عمد است و تعداد معدودی از حقوقدانان با استناد به تبصره ٢ بند پ ماده 290 قانون مجازات اسلامی آن را قتل شبه عمد دانسته و به اعتبار اینکه متهمان برای نجات جان بنیتا قید سرقت خودرو را نیز زده‌اند و آن را در محلی متروکه رها کردند تا شاید فردی اورا پیدا کند، ولی متاسفانه بنیتای معصوم بر اثر گرما و تشنگی بعد از چند ساعت جان خود را از دست داده است. نظر فرهی وکیل دادگستری قتل عمد است، زیرا هرکسی می‌داند کودک 8 ماهه قدرت محافظت از خودش را ندارد، پس اختلاف بر سر تبصره 2 بند پ ماده 290 منتفی است.

اگر فردی با قصد قبلی و با آگاهی و توجه مرتکب سبب جنایت شود، موجب مجازات عمدی است. در مقابل فرد قصد جنایت را نداشته باشد، در حقیقت نادان به موضوع جرم باشد مجازات او شبه عمدی است.

ادامه گفت‌وگوی خبرآنلاین با بابک فرهی وکیل دادگستری را بخوانید:

پس از قتل بنیتای ۸ماهه بخش زیادی از افکار عمومی درگیر این ماجرا شد و بعضا سوالاتی درباره قتل عمد یا شبه عمد بودن متهمان این پرونده مطرح شد، به نظر شما با توجه به مواد قانونی قانون مجازات اسلامی، در رابطه با متهمان این پرونده قتل عمد درست است یا شبه عمد؟

صد در صد قتل عمد است، قتل شبه عمد در بند الف ماده 291 آمده است: عملی که مشمول تعریف جنایت عمدی نباشد، یعنی نوعا سبب جنایت نباشد؛ در اصل عمل مرتكبين سبب جنايت شده است. متهمین سوءنیت (قصد قتل) نداشته‌اند درست ولی عمل آنان نوعاً یا اتفاقاً کشنده بوده است.

می‌توان با استناد به این ماده گفت قتل شبه عمد است؟

کاملا اشتباه است، زیرا همه اطلاع دارند که کودک 8 ماهه نمی‌تواند از خودش دفاع کند و به استناد تبصره بند پ ماده 290 نباید گفت مرتکبین آگاهی و توجه نداشته اند. بند پ ماده 290 با توجه به وضعیت مجنی‌علیه با توجه که کودک 8 ماه بوده و قادر به حفاظت از خودش نیست و در بند ب ماده 290 آمده است عمل مرتکبین نسبت به افراد معمولی و بند پ نسبت به وضع خاص مقتول قابلیت اجرا دارد.

سرقت ماشین بدلیل اعتیاد افراد بوده، این عامل می‌تواند تاثیری در مجازات دارد؟

طبق ماده 307 قانون مجازات اسلامی مرتکب جنایت اگر در حالت مستی و عدم تعادل روانی در اثر مصرف مواد مخدر، روانگردان و مانند آنها، موجب قصاص است مگر اینکه ثابت شود بر اثر مستی و عدم تعادل روانی، مرتکب به کلی مسلوب الاختیار بوده است، باز اثبات مسلوب‌الاختیار بودن با متهمین است ولی سارقین کودک و خودرو را در محلی متروکه رها کرده و خود متواری می‌شوند، پس بحث مسلوب الاختیار بودن آن منتفی است.

با توجه به قانون مجازات اسلامی دیه زن، نصف دیه مرد است؛ بر همین اساس تفاضل دیه بنیتا چگونه محاسبه می‌شود؟

بدلیل اینکه دختر است، نصف دیه کامل یک مرد است و متهمان پرونده مرگ بنیتا دوتا مرد‌ هستند در صورت اثبات قتل عمد برای هر دو متهم، خانواده مجنی‌علیه (مقتول) باید یک و نیم دیه بدهد تا قصاص صورت گیرد، که البته پرداخت تفاضل دیه بستگی به نظر دادستان دارد.

به نظر شما می‌توان با استناد به ماده 428 قانون مجازات اسلامی که در آن تصریح شده «در مواردی که جنایت نظم و امنیت عمومی را برهم زده و مصلحت در اجرای قصاص باشد و خانواده مقتول پول تفاضل دیه را نداشته باشند» با درخواست دادستان و تائید رئیس قوه قضاییه مقدار مذکور از بیت المال پرداخت شود؟

ممکن است، بستگی به نظر دادستان پرونده دارد؛ ولی قطعا تفاضل دیه طبق گفته‌های که قبل تر گفتم محاسبه می‌شود.

در قانون پیش‌بینی شده که در برخی موارد برای تسلای خاطر اذهان عمومی قصاص در ملاءعام صورت گیرد، این امکان درباره این پرونده وجود دارد؟

طبق شرایطی که قانون آیین دادرسی کیفری در نظر گرفته، مسئولیت تصمیم‌گیری اعدام در ملاء عام با دادستان است که به تایید قوه قضاییه باید برسد و  اگر دادستان تقاضا کند بله ممکن است قصاص در ملاعام صورت گیرد.

طبق اعترافات مرتکبان این جرم، یکی از آنها اصلا از قصد دیگری برای سرقت اتومبیل آگاهی نداشته، وضعیت مجازات او چگونه است؟

اگر واقعا اطلاع نداشته کودک در خودرو حضور داشته، نمی‌توان وی را مرتکب قتل عمد دانست ولی مشارکت در سرقت می‌شود، که با توجه به گفته شما با تشویش اذهان عمومی برای او اشد مجازات سرقت اعمال می‌شود.

 

 

47238

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 692259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  47 3
  قتل عمد بوده نه شبه عمد فرقی نمیکرده که چاقو تو شکم اون بچه کنید یا این که بی اب و غذا تو ماشین رهایش کنید
 • بی نام A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  55 1
  عجب قوانینی باید دیه قاتل را بدهند؟1
 • بی نام GB ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  48 0
  تفاضل دیه کلمه رسانایی نیست دست خوش قاتل کلمه گویاتری است.
 • بی نام A1 ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  33 8
  اين خانم حقوق خوان هم نيست چه برسه به حقوقدان، با توجه به اينكه رها كردن در خودرو به تنهايي نسبت به طفل ٨ ماهه عملي كشنده محسوب ميشه، بدون توجه به قصد مرتكبين كه واقعا قصد جنايت داشته اند يا خير، به صرف اينكه عمل نوعا كشنده هست، قتل عمد محقق شده و مستوجب قصاص هست.
  • بدون نام ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
   7 0
   متن رو با دقت بخونيد حقوق دان مرد هست و خبرنگار زن كه شما جا به جا متوجه شديد بعد هم آقاي بابك فرهي همون حقوق دان گفتند كه قتل عمده نه شبه عمد
  • بی نام IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
   6 0
   بابک خانمه؟
  • بی نام A1 ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
   7 0
   خوبی شما؟ خانم کیه؟ بابک فرهی بود اسمشون بعدش ایشون هم داره میگه قتل عمد بوده و نه شبه عمد
 • بی نام IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  0 0
  با امیر قلعه نویی نسبتی داشته؟
 • بی نام A1 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  3 2
  با اعدام اینا چیزی درست نمیشه باید مشکل اساسی حل بشه چرا کشورهایی مثل هلند از کمبود جرم و جنایت زندانهاش تعطیل میشه ؟؟؟ اونا اعدام دارن آیا؟ جامعه رو به زوال داره میره فکر درمان درد باشید
 • بی نام IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  1 5
  شماها چقدر بی رحمید به خاطر یک قتل میخواهید دو قتل دیگر انجام بدهید . سارقان ماشین بعد از این چه بچه را دیدند قید سرقت ماشین را زده اند و فکر کردن یک نفر میاد ماشین را پیدا میکنه و بفکرشون نرسیده که بچه تو ماشین میمیره.همیشه تو خبرها هست که حتی بعضی والدین بچه هاشون را تو ماشین جا میگذارند و به فکرشون نمیرسه ممکنه بمیره بچه و این اتفاق می افته .
 • حسن A1 ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  3 0
  بقول یه نفر : دو تا آفتاب که بیفته سر بوم ، همه یادشون میره بنیتا کی بود . چند ماهش بود . چطور زجرکش شد . دادگاهش هم چند سال طول بکشه خدا می دونه . فقط امیدوارم قاتلش به سزای عملش توی همین دنیا برسه .
 • بی نام A1 ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  3 2
  چه بخاییم چه نخاییم قتل عمد نبود..حماقت کردن..قصد کشتن بچه را نداشتن..نمیشه اعدام کرد..حس سنگین مثلا بیست سال و تبعید..
 • بی نام A1 ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  4 0
  لطفا با توجه به اطلاعات جدید نظر بدهید که دزدان اعلام کرده اند به کلانتری اطلاع داده اند که کودکی در اتومبیل تنها رها شده ولی مامورین بی توجهی کرده اند حالا بفرمایید قاتل کیست و هر کس چه قصور یا تقصیری در این جنایت دارد
 • بی نام IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  4 0
  از این عملی ها که انتطاری نمیره‌ ولی سرعت عمل پلیس مثل قبل نیست دیگه قبلنا ۲ ساعته خواننده های هپی رو میگرفت الان ۶ روزه ماشین کنار خیابون رو پیدا نمیکنه
 • بی نام A1 ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  4 0
  بچه رو ول کرده و رفته...خب بچه معلومه میمیره...اصلا ولش کرد تا بمیره...اونوقت میگن شبه عمد؟؟؟؟....نزارین خون بچه پایمال بشه.
 • پریسا A1 ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  10 1
  این قانون تفاضل دیه عملا یعنی در 90درصد مواقع مردها باخیال راحت و مطمئن از اجرانشون اعدام میتونن دختربچه تا خانم بالغ رو به قتل برسونن. واقعا مسخره س و ازینکه تو همچین جامعه ای باهمچین قوانینی بعنوان یک دختر زندگی میکنم متاسفم. بنظرم زنها باید همه از ایران برن
 • بی نام IR ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
  2 2
  تفاضل ديه را بدهند و دونفر را به ازاي قتل يك نفر بكشند؟ يعني اگر قاتلين 3 نفر بودند مي شد با پرداخت ديه دو و نيم نفر ، 3 نفر را اعدام كرد؟