از آرزوی فاطمه معتمدآریا تا ترکیدن بغض فرزند حبیب‌الله کاسه ساز/ جشنواره فیلم شهر آغاز شد

افتتاحیه ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، با اهدای جوایز چند بخش از این رویداد سینمایی و تجلیل از فاطمه معتمد آریا و نکوداشت حبیب‌الله کاسه‌ساز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر با حضور مدیران، سینماگران و اصحاب رسانه، عصر یک‌شنبه هشتم مرداد در باغ موزه هنرهای ایرانی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرایش را محمد سلوکی برعهده داشت، تیزر فارسی جشنواره فیلم شهر پخش شد و سپس سیدعلی احمدی دبیر ششمین دوره جشنواره ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان، اظهار داشت: «از ۹ تا ۱۴ مرداد در پردیس سینمایی ملت میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان هستیم و علاوه بر اکران آثار برنامه‌های جنبی دیگری هم خواهیم داشت و امیداوریم دوستان در پنج روز آینده ما را تنها نگذارند.»

آواز معتمدی در باغ موزه هنرهای ایرانی

در بخشی از این مراسم، گروه موسیقی «کویر» با حضور مسیح مردی‌ها، نوازنده ویولن‌سل، امیر مهدی مقدم نوازنده عود، پویان جمشیدی نوازنده سازهای کوبه‌ای، احمد محمدیان نوازنده کلارینت و داود اسلفی نوازنده پیانو به اجرای برنامه پرداخت و محمد معتمدی قطعاتی از جمله «کویر» و «سیانور» را اجرا کرد.

اهدای جوایز بخش محله

در ادامه مراسم، جوایز بخش اصلی محله با حضور اعضای هیات انتخاب این بخش شامل مرجان اشرفی‌زاده، رهبر قنبری و مرتضی‌علی عباس‌میرزایی اهدا شد.

در بخش اصلی با موضوع «محله»، سه فیلم به عنوان رتبه سوم معرفی شدند؛ تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به اکبر دره بالایی برای فیلم «آرزوهای کودکی»، «حامد مرادی نیا» برای فیلم «ماموریت غیرممکن» و داود جلیلی برای فیلم «موضوع انشا» تعلق گرفت.

همچنین تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی برای محمد محمد آبادی برای فیلم «مانکن» و شهاب احمدلو برای فیلم «بدون عنوان» به عنوان رتبه‌ دوم اهدا شد.

رتبه اول این بخش به علی عرفان فرهادی برای فیلم «من تو ما» رسید.

همچنین در این بخش، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به عنوان جایزه ویژه هیئت داوران به صادق اکبری برای فیلم «سرای امید» تعلق گرفت.

بخش ویژه «شهر تهران»

در بخش بعدی این مراسم، جوایز بخش ویژه شهر تهران و شهر امن توسط اعضای هیئت داوران شامل پوران درخشنده، روح‌الله حجازی و در غیاب حمید نعمت‌الله اهدا شد.

در بخش ویژه شهر تهران، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ایمان بیات‌فر برای فیلم «اجاره‌نشین‌ها بیست و شش سال بعد» به عنوان رتبه سوم، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به اکرم نعمتی برای فیلم «پارک» به عنوان رتبه دوم و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به آرمین تیموری برای فیلم «این باریکه راه» به عنوان رتبه اول تعلق گرفت.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بخش «شهر امن» نیز به بابک مجیدی برای فیلم «کلاغ پر» به عنوان بهترین فیلم اهدا شد.

بزرگداشت فاطمه معتمدآریا در جشنواره فیلم شهر

در ادامه مراسم افتتاحیه ششمین دوره از جشنواره فیلم شهر، کلیپی درباره فاطمه معتمدآریا پخش شد که در آن هنرمندانی در حوزه‌های مختلف درباره این بازیگر سینمای ایران اظهار نظر کردند.

پوران درخشنده، همایون اسعدیان، مریلا زارعی و سیدعلی احمدی برای بزرگداشت فاطمه معتمدآریا روی صحنه آمدند. در این بخش پوستری هم با تصویر فاطمه معتمدآریا و طراحی طاها ذاکر رونمایی شد.

معتمدآریا با تشکر از برگزار کنندگان مراسم اظهار کرد: «من خیلی مراسم را به خودم نمی‌گیرم به این می‌گیرم که سینمای ما چقدر می‌تواند در فضای شهری موثر باشد، جایگاه سینما ارزش بالایی دارد که مسئولیت حرفه ما بسیار مهم است که بتوانیم در شهر تهران به حدی کار خوب انجام دهیم که میزان خشونت و ناسازگاری‌ها را کمتر کنیم.»

او ادامه داد: «خوشحالم که می‌توانم به عنوان کسی که کار فرهگی انجام می‌دهد، در این جشنواره تقدیر شوم و همانقدری خوشحال می‌شوم که اگر سینماگر دیگری امشب اینجا بود و مورد تقدیر قرار می‌گرفت.»

این بازیگر سینمای ایران در ادامه آرزو کرد: «امیدوارم به عنوان یک سینماگر بتوانیم ناسامانی و ناسازگاری شهرمان را به تصویر بکشیم و در بهبود آن نقش داشته باشیم.»

همایون اسعدیان نیز در این بخش با یادی از حمید جبلی و ایرج طهماسب که نتوانستند در مراسم حاضر شوند، عنوان کرد: «یک بار جایی و در کنار پدر و مادر حمید جبلی بودیم که مادر ایشان به پدرش گفتند «وقتی ایشون به خواستگاری من آمد...» که در همین لحظه پدر او گفت «خانم من کی به خواستگاری شما آمدم، من چشم باز کردم شما بودید!» حالا ماجرای معتمدآریا برای ما هم همین است، چشم باز کردیم معتمدآریا بود و نمی‌دانیم کی آمد! برای من به عنوان همایون اسعدیان که راه درازی را آمده‌ام و پایان خط شاید خیلی دور نباشد، افتخار می‌کنم کنار عزیزانی بودم از این هم‌نشینی لذت برده‌ام.»

او ادامه داد: «اگر در این سال‌ها لذتی از حضور در سینما برده‌ام، از همراهی با افرادی چون فاطمه معتمدآریا بوده است.»

نکوداشت حبیب‌الله کاسه‌ساز

در ادامه مراسم، محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و حسن خجسته، امیر عبدالحسینی، محمد احسانی برای تقدیر از خانواده حبیب‌الله کاسه‌ساز روی صحنه حاضر شدند و از پوستر این هنرمند فقید با طراحی طاها ذاکر رونمایی کردند.

نکته قابل توجه در این بخش، بغض فرزند حبیب سینمای ایران بود که پس از رونمایی از پوستر ویژه پدر مرحومش روی صحنه ترکید و باعث تاثر حاضران در مراسم شد.

گزارشی از افزایش آثار جشنواره

در ادامه مراسم، محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری ششمین دوره از جشنواره فیلم شهر و ابراز خوشحالی از تعداد آثار متقاضی حضور در جشنواره ششم اظهار داشت: «در این دوره از جشنواره آثار ارسال شده به دبیرخانه ۵۰ درصد بیشتر بوده و این نشان از اهمیت شهر در سینما دارد.»

او ادامه داد: «از همه کسانی‌که در عرصه هنر و همه جلوه‌های مختلف آن حضور دارند، به نهادهای مختلف کمک می‌کنند، تشکر می‌کنم. همچنین حضور این جمع هنری در مراسم امشب را ارج می‌نهیم.»

اهدای جوایز بخش تبلیغات سینمای ایران

بخش پایانی مراسم افتتاحیه فیلم شهر، به اهدای جوایز برگزیده‌های تبلیغات سینمای ایران اختصاص داشت. هیات داوران بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران در ششمین جشنواره بین المللی فیلم شهر متشکل از هومن بهمنش، رامبد جوان، طاها ذاکر و سیف الله صمدیان و در غیاب بهرام رادان جوایز این بخش را اهدا کردند.

در بخش لوگو تایپ، دیپلم افتخار و جایزه به محمد روح الامین برای لوگوتایپ پوستر فیلم‌های سینمایی «ایستاده در غبار»، «من» و «نهنگ عنبر» اهدا شد.

همچنین در بخش عنوان‌بندی، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه به امیر مهران برای عنوان‌بندی فیلم «ماحی» تعلق گرفت.

جایزه بعدی به پوستر فیلم‌های کوتاه و نیمه‌بلند اختصاص داشت که در این بخش تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی در بخش پوستر فیلم‌های داستانی کوتاه و نیمه بلند به علی باقری برای طراحی پوستر فیلم‌های «روتوش»، «رویاهای دم صبح» و «یک گزارش» اهدا شد.

همچنین در بخش عکس، تندیس جشنواره، دیپلم افتخارو جایزه نقدی به سمیه جعفری برای عکاسی فیلم «خاطرات اسب سیاه» رسید.

همچنین هیات داوران بخش تبلیغات سینمایی ایران، جایزه بخش پوستر سینمایی را که شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بود، به محمدحسین هوشمندی برای طراحی پوستر فیلم سینمایی «من» اهدا کردند.

آخرین جایزه این بخش مربوط به بهترین آنونس و تیزر بود که تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش مشترکا به امیر شیبان خاقانی برای تیزر فیلم سینمایی «رگ خواب» و محسن امیریوسفی برای تیزر فیلم سینمایی «خواب تلخ» اهدا شد.

در این مراسم هنرمندانی چون فاطمه معتمدآریا، همایون اسعدیان، مرجان اشرفی‌زاده، مرتضی‌علی عباس‌میرزایی، مریلا زارعی، مسعود فروتن، پیتر جیمز، رهبر قنبری، روح‌الله حجازی، پوران درخشنده، سیف‌الله صمدیان، محمد احسانی، رامبد جوان، هومن بهمنش، طاها ذاکر، اسماعیل میهن‌دوست و ... حضور داشتند.

 

5757

 

کد خبر 692272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =