۰ نفر
۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۴۵

ایسنا نوشت: درگیری‌های مرگبار میان معترضان ونزوئلایی و پلیس در روز انتخابات جنجالی این کشور آمریکای لاتین، شش کشته برجای گذاشت. یکی از رهبران اپوزیسیون خواستار برگزاری اعتراضات گسترده برای امروز (دوشنبه) شده است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، انتخابات مجلس موسسان قانون اساسی ونزوئلا که روز گذشته برگزار شد به نیکولاس مادورو اجازه می‌دهد تا قانون اساسی را بازنویسی کرده و نهادی رقیب مجلس ملی ونزوئلا به وجود آورد که در کنترل اپوزیسیون است.

برگزاری این انتخابات با وجود چندین هفته اعتراضات خیابانی انجام شد که چندین کشته و مجروح به دنبال داشت. تلفات درگیری‌های روز شنبه دست‌کم به شش مورد رسیده که دو تن از آنها نوجوانانی بودند که حین اعتراضات کشته شدند. همچنین یک افسر گارد ملی ونزوئلا نیز طبق اعلام دفتر دادستانی کشته شده است.

براساس بیانیه دفتر دادستانی کل ونزوئلا، تعداد کشته‌ها از آغاز ناآرامی‌های جاری از اوایل آوریل 125 مورد بوده است. این آمار شامل دست‌کم دو مورد از کشته‌های روز یکشنبه نیست چراکه تحقیقات در رابطه با آنها همچنان ادامه دارد.

با این حال مادورو در پیامی در توئیتر انتخابات مجلس موسسان را که وظیفه بازنگری در قانون اساسی را بر عهده دارد، لحظه‌ای تاریخی توصیف کرد و گفت: امروز روزی موفقیت‌آمیز با مشارکت مردمی بالا بود. امروز روز پیروزی است.

سخنان نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در حالی مطرح می‌شود که انریکه کاپریلس، یکی از چهره‌های شاخص اپوزیسیون میزان مشارکت مردمی را کمتر از 15 درصد اعلام کرد. او همچنین انتخابات را جعلی خواند و خواستار برگزاری اعتراضات گسترده در ظهر امروز به وقت محلی شد.

او گفت: میزان مشارکت مردمی در همه‌پرسی نمادین مخالفان در دو هفته پیش سه برابر مشارکت مردمی در انتخابات مورد حمایت دولت در روز یکشنبه بود.

52310

کد خبر 692306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =