وزیران خارجه عربستان و قطر در نزاعی لفظی یکدیگر را به آتش افروزی و جنگ متهم کردند.

به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته پس از پایان نشست منامه علیه قطر (اینجا) ، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در اظهاراتی دوحه را به اعلان جنگ علیه عربستان متهم کرد و عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر هم ریاض به مفعت طلبی و سیاسی کردن حج متهم کرد.

به گزارش شبکه خبری العربیه وابسته به دربار سعودی، در کنفرانس خبری مشترک با وزیران خارجه امارات، مصر و بحرین گفت، درخواست قطر برای بین المللی کردن اماکن مقدس، نوعی دشمنی و اعلام جنگ علیه پادشاهی سعودی است.

الجبیر در حاشیه نشست چهار جانبه در منامه طی مصاحبه‌ای با دو کانال تلویزیونی العربیه و الحدث، گفت: «ما حق پاسخگویی به کسانی‌ که خواستار بین المللی کردن اماکن مقدس هستند را برای خود محفوظ می‌داریم».

وزیر خارجه سعودی گفت که ریاض با سیاسی کردن مناسک حج مخالف است.

الجبیر تاکید کرد، پادشاهی سعودی تلاش‌های قطر برای سیاسی کردن مسئله حج و استفاده از سفر حجاج این کشور به مکه را به عنوان ابزار سیاسی نمی‌پذیرد.

وی افزود: تاریخ عملکرد پادشاهی سعودی در رابطه با مسئله تسهیل امور حج و خدمت زائران خانه خدا برای همگان آشکار است.

وزیر امور خارجه سعودی تصمیم قطر به منع زائران این کشور از سفر به مکه و ادای مراسم حج بیانگر بی‌احترامی دوحه به حجاج و زائران خود است.

وی بیان داشت: «پادشاهی سعودی بدون در نظر گرفتن اختلافاتی که با دولت قطر دارند، به زائران قطری مانند همه زائران دیگر کشورهای اسلامی خوش‌آمد می‌گوید. اقدامات اتخاذ شده علیه قطر به این دلیل است که این کشور به مفاد توافق ریاض عمل نکرد و به سیاست‌های خصمانه خود علیه کشورهای منطقه ادامه داد».

این در حالی است که چهار کشور عربی در بیانیه‌ مشترکی کارشکنی دوحه در مسئله سفر زائران این کشور به مکه برای ادای مراسم حج را به شدت محکوم کردند.(اینجا)

الجبیر با اشاره به اختلاف 4 کشور عربی با دوحه اظهار داشت: «قطر باید از سیاست‌های خصمانه خود دست بردارد و با تروریسم و تندروی به شکل مؤثر مبارزه کند».

وزیر خارجه سعودی اعلام کرد: «اگر قطر جدی و متعهد باشد، ما آماده گفتگو با این کشور برای عمل به خواسته‌هایمان هستیم، اما واضح است که قطر جدی نیست».(اینجا)

قطر: بیانیه منامه افزودن تناقضات بر تناقضات قبلی بود/عربستان، حج را سیاسی کرده نه ما

در همین حال وزیر خارجه قطر به ادعاهای مطرح شده از سوی وزیران خارجه کشورهای محاصره کننده مبنی بر اینکه کشورش قصد دارد مساله حج را بین‌المللی کند واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد. (اینجا)

به گزارش ایسنا، این اظهارات محمد عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر چند ساعت بعد از اتهام عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان به دوحه مطرح شد که گفته بود، دوحه در تلاش برای سیاسی کردن حج است و می‌خواهد احساسات مقدس را بین‌المللی کند و این به مثابه اعلام جنگ است.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، وزیر خارجه قطر اظهار داشت: هیچ مسئول قطری درباره بین‌المللی کردن حج حرفی نزده و هیچ اقدامی از سوی قطر در جهت بین‌المللی کردن بحث حج صورت نگرفته است.

وی افزود: قطر حج را سیاسی نکرده بلکه متاسفانه این عربستان است که آن را سیاسی کرده است.

وزیر خارجه قطر نشست منامه را اضافه تناقضاتی بر تناقضات قبلی کشورهای محاصره کننده خواند.

در همین حال کشورهای تحریم‌کننده قطر در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، آماده مذاکره با قطر هستند اما طبق شروطی مشخص که از جمله آن اجرای 13 درخواست است.

وزیر قطری اظهار داشت: کشورهای در بیانیه خود آورده‌اند قطر باید به 13 درخواست و اصول شش‌گانه نشست قاهره پاسخ دهد این مغایرت علنی با لیست درخواست‌ها دارد که در یکی از بندهایش آمده این درخواست‌ها بعد از 10 روز ملغی است.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی ادامه داد: اما بندهای دیگر بیانیه منامه صریح و مشخص نیستند و تنها ادامه سیاست خصمانه از سوی این کشورها و عدم به رسمیت شناختن این مساله است که تدابیرشان علیه قطر اقداماتی ظالمانه و مغایر با قوانین بین‌المللی است.

وی افزود: آنها تبلیغ می‌کنند که به قانون بین‌المللی احترام می‌گذارند اما در تمامی اقدامات‌شان علیه قطر قانون بین‌المللی را علنا زیر پا می‌گذارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی قطر تاکید کرد: ادعا می‌کنند تدابیرشان مربوط به حاکمیت و امنیت ملی‌شان است اما در مقابل بر خلاف قوانین بین‌المللی، آزادی رفت‌وآمد و منشور جهانی حقوق بشر عمل می‌کنند و این بخشی از این تناقضاتی است که در بیانیه آنها وجود دارد.

وی افزود: اظهارات وزیران مشخص نیست و آنها تنها همان مسیر قبلی را ادامه می‌دهند و مدام در این مسیرها تناقض وجود دارد.

چهار کشور بایکوت کننده قطر: گام‌های بیشتری علیه دوحه می‌توان برداشت

به گزارش العربیه، در کنفرانس خبری وزرای امور خارجه چهار کشور بایکوت کننده قطر یعنی بحرین، سعودی، امارات و مصر، مطرح شد. خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین اعلام کرد، موضع چهار کشور بایکوت کننده قطر، همسان و ثابت است که از تعهدشان به امنیت ملی عربی سرچشمه می‌گیرد.

چهار کشور درخواست خود از قطر را برای توقف حمایتش از تروریسم، تکرار کرده و از تسهیلاتی که دولت خادم حرمین شریفین به حجاج بیت‌الله الحرام ارائه می‌دهد، تجلیل کردند. آن‌ها همچنین موضع قطر در ممانعت از مشارکت حجاج قطری در مراسم حج را، محکوم کردند.

52310

کد خبر 692322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =