ایسنا نوشت: رهبر اپوزیسیون پاکستان در واکنش به عزل نخست‌وزیر پاکستان به اتهام فساد، رای دادگاه عالی را دمیدن "امید جدید" در این کشور دانست و خواستار برقراری "دموکراسی واقعی" شد. او همچنین تاکید کرد، اکنون نوبت آصف علی زرداری است تا محاکمه شود.

 به نوشته روزنامه گاردین، عمران خان، رهبر حزب اپوزیسیون تحریک انصاف پاکستان در جمع هزاران تن از حامیانش در اسلام‌آباد گفت: ما از حکم قوه قضاییه سپاسگذاریم چرا که حکم آنها امید جدیدی برایمان ایجاد کره است.

اظهارات عمران خان در واکنش به عزل نواز شریف به اتهام فساد مالی مطرح ‌شد. براساس اسناد پاناما و تحقیقات انجام شده، دیوان عالی پاکستان در ژوئیه ۲۰۱۷ از نواز شریف به عنوان نخست وزیر این کشور سلب صلاحیت کرد و به برکناری او رای داد. پس از صدور حکم دیوان عالی پاکستان، نواز شریف در تاریخ ۲۸ ژوئیه از سمت خود استعفا داد. این سومین دوره نخست وزیری او بود و یک سال تا پایان دوره پنج ساله او در این سمت باقی مانده بود. براساس اسناد، خانواده نواز شریف املاکی را تحت مالکیت داشتند که فراتر از درآمد آنها بود.

عمران خان از سال گذشته کمپینی را برای عزل شریف به راه انداخته بود و تجمع یکشنبه در واقع جشن موفقیتی با عنوان "روز شکرگزاری" بود. به احتمال زیاد شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت سابق سه‌شنبه به عنوان نخست‌وزیر موقت انتخاب می‌شود. او کمتر از دو ماه در این سمت خواهد بود تا زمانی که شهباز شریف، برادر کوچکتر نخست‌وزیر عزل شده در پارلمان تایید شود و قدرت را به دست بگیرد.   

عمران خان همچنین تاکید کرد: حاکمان پاکستان شبیه مافیایی هستند که از منافع شخصی خود به هر قیمتی حفاظت می‌کنند. زمانی که تصمیم گرفتیم علیه نواز در پرونده پاناما اقدام کنید، همه می‌گفتند این کار اشتباه است چرا که در گذشته افراد مقتدر و قدرتمند مورد محافظت قرار می‌گرفتند. اما من امروز از آن دادگاه که امید جدیدی به مردم داد، قدردانی می‌کنم.

او در واکنش به احتمال نخست‌وزیری شهباز شریف هم گفت: شهباز پس از نواز؟! مسلم لیگ نواز هیچکس را جز نوازها ندارد؟ آیا این حزب دموکراسی دارد؟ زمانی که رسوایی پاناما مشهود شد، این حزب باید فرد دیگری را برای حکومتداری تعیین می‌کرد.

عمران خان در ادامه به مقابله با شهباز شریف و خاقان عباسی متعهد شد و همچنین به آصف علی زرداری، از رهبران حزب مردم پاکستان و رئیس‌جمهوری سابق پاکستان هشدار داد که "اکنون بعد از شریف،‌ نوبت شماست."

آصف زرداری تا به حال با اتهاماتی در خصوص فساد مالی روبرو بوده ‌است. زرداری ۱۱ سال از عمر خود را در زندان به سر برده و برخی از پزشکان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پاکستان ادعا می‌کردند که زرداری از افسردگی ناشی از شکنجه در دوران زندان رنج می‌برد. او به علت رو به رو بودن با اتهاماتی از جمله دریافت رشوه در دوران وزارت خود به آقای ۱۰ درصدی نیز معروف است.

52310

کد خبر 692389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =