تشریح جزئیات جشن کتاب سال سینما/ نامزدها ۵ بهمن اعلام می‌شوند

جزئیات جشن کتاب سال سینما با حضور خسرو دهقان، دبیر جشن و کامران ملکی، عضو هیئت مدیره خانه سینما در نشست رسانه‌ای این جشن مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نخستین نشست رسانه‌ای هفتمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای ایران با حضور خسرو دهقان (دبیر جشن) و همراهی منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) و اجرای کامران ملکی در تالار اجتماعات زنده‌یاد سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد.

خسرو دهقان در ابتدای این نشست گفت: «جشن کتاب سال سینما در مجموعه کارهای عادی سینما به عنوان یک پکیج معنا می‌دهد. یکی از کارهای خانه سینما، پیگیری دغدغه‌های صنفی باید باشد و کار دیگر آن کار فرهنگی مثل برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌ها و چاپ کتاب و غیره است.»

دهقان با اشاره به حساسیت جشن کتاب سال و انتخاب آثار برگزیده در مورد داوری این دوره گفت: «ما سعی کردیم در انتخاب داوران دقت کافی را داشته باشیم. آقایان بیژن اشتری، شهریار توکلی، حبیب رضایی، اصغر یوسفی‌نژاد، حسن حسینی، علی لقمانی و امیررضا نوری پرتو داوران هفتمین دوره جشن کتاب سال سینمای ایران خواهند بود.»

دهقان در ادامه صحبت‌هایش به معرفی داوران و طرح گزیده‌ای از شناسنامه حرفه‌ای آنان کرد و ادامه داد: «از اول مهرماه ما کتابهای سینمایی را برای داوران ارسال خواهیم کرد، نامزدها 5 بهمن اعلام و آیین پایانی جشن کتاب چهارم اسفند ماه در خانه سینما برگزار می‌شود. ما قرار است که کتاب‌هایی را بپذیریم که از اول سال 1395 تا شهریور 1396 چاپ شده‌اند. در سال گذشته 130 عنوان کتاب سینمایی چاپ شده‌اند که این رقم حیرت انگیز است. از اولین روزی که سینما به وجود آمد تا مقطع انقلاب تمام کتابهای چاپ شده حدود 300 کتاب است. متاسفانه فرهنگ و هنر و کتاب در آخرین درجه اهمیت در کشورمان است در حالی که در کشورهای دیگر مردم از پول واکس کفش‌شان برای خرید و خواندن کتاب می‌زنند.»

او همچنین گفت: «جشن کتاب سال سینمای ایران گونه‌ای از حمایت است برای نویسندگان و ناشرانی که کتاب سینمایی منتشر می‌کنند. من در این مکان اعلام می‌کنم که خانه سینما آمادگی برگزاری جشن امضا برای تمام کتاب‌های سینمایی دارد.»

دهقان اظهار کرد: «ما تمام امیدمان این است که از بین رفتن کتابخوانی به جای 10 سال آینده در 100 سال آینده اتفاق بیفتد! برخی به من می‌گویند چرا در این جشن تغییرات زیادی انجام نداده‌ام، در پاسخ به این مساله می‌گویم که  من مانند آن وزیری نیستم که وقتی به وزارت می‌رسد تا دربان را هم عوض می‌کند.»

دبیر جشن کتاب سال درباره جوایز جشن  کتاب سال سینمای ایران نیز توضیح داد: «جایزه بهترین تالیف که 5 سکه بهار آزادی است به همراه هدهد طلایی به مولف کتاب می‌دهیم. نکوداشت امسال را به فردی خواهیم داد که سالهاست در این عرصه فعالیت می‌کند اما ناشناخته است و تا به حال از او قدردانی نکرده‌ایم.»

 در بخش دیگری از این نشست، منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما که در سالن حضور داشت، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خانه سینما بنا به ضرورت‌هایی که وجود دارد سفارش تألیف کتابی را می‌دهد،‌ گفت:‌ «بعضی موضوعات که به طور ویژه به منافع خانه سینما مربوط باشد، در دست آماده شدن هستند. در واقع در حوزه‌هایی همچون بازاریابی، تبلیغات و مالکیت معنوی با مشارکت بخش پژوهشی سازمان سینمایی اقداماتی در حال انجام است و نتیجه آن در دسترس قرار خواهد گرفت. به این ترتیب موضوعات  خاص که مورد نیاز ارتقای خانه سینما باشد، بررسی و پژوهش می‌شود.»

در این نشست همچنین عنوان شد که برای حمایت از کتاب‌های برگزیده همیشه 200 نسخه از آنها توسط خانه سینما خریداری شده است و خانه سینما این آمادگی را دارد تا با همکاری ناشر و صاحب کتاب مراسم رونمایی و معرفی برگزار شود.

 

57244

کد خبر 692484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =