عضو هیات رئیسه مجلس گفت: رئیس‌جمهور بعد از مراسم تحلیف فهرست نهایی را تقدیم مجلس می‌کند و پس از آن نمایندگان به بررسی وزرای پیشنهادی می‌پردازند.

غلامرضا کاتب درباره معرفی کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی ازجانب رئیس جمهور منتخب گفت: البته ظاهرا فقط خود رئیس جمهور از فهرست نهایی مطلع است و اطلاعات بنده و سایر نمایندگان در خانه ملت هم در حد مطالب ارائه شده در فضای عمومی جامعه است که همگان مطلع هستند.

او تأکید کرد: اساسا نیازی به کنجکاوی بیش از اندازه در این خصوص نیست و مقرر شده است رئیس جمهور بعد از مراسم تحلیف فهرست نهایی را تقدیم مجلس کند که بعد از آن بحث و بررسی در خصوص افراد کاندیدای وزارتخانه‌ها در کمیسیون‌های تخصصی آغاز می‌شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روال کاری مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم ورود به مصادیق فردی و یا حمایت از یک فرد در مقابل فرد دیگری به منظور تحمیل شخصی خاص و کسب سهمیه در کابینه نبوده و نخواهد بود بلکه آنچه مهم است بررسی سوابق و توانایی‌های فرد معرفی شده بر اساس عملکرد گذشته و برنامه‌های ارائه شده تخصصی در راستای اجرای برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلان مصوب و اسناد بالادستی است.

کاتب درخصوص تعامل نمایندگان خانه ملت با دولت در جهت بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی گفت: نمایندگان به عنوان وکلای عامه مردم براساس چارچوبی که قانون و شرع برای آن‌ها تعیین، و سوگندی که ادا کرده‌اند، اقدام می‌کنند لذا در برابر مردم و کشور در این خصوص احساس مسئولیت و وظیفه، و از این جهت تمام همت خود را معطوف به بررسی دقیق کابینه پیشنهادی می‌کنند.

او ادامه داد: اعلام صریح مخالفت یا موافقت برخی نمایندگان با احراز پست وزارت ازجانب افراد پیشنهادی رئیس جمهور، موافقت یا مخالفت با شخص خاصی نیست، بلکه هدف انتخاب بهترین گزینه بر اساس برنامه‌ها و اهداف است البته باید به این نکته اشاره کرد که فضای کلی مجلس شورای اسلامی در این دوره فضایی مبتنی بر تعامل و همفکری دوجانبه با دولت منتخب دوازدهم است همانند آنچه در دوره پیشین اتفاق افتاد.

رئیس ستاد حامیان روحانی: قضاوت مردم اهمیت ویژه ای برای رئیس جمهوری دارد

همچنین ایرنا نوشت؛

رئیس ستاد حامیان مردمی حسن روحانی با بیان اینکه رئیس جمهوری در تشکیل کابینه دولت دوازدهم به قضاوت مردم بیش از هر چیزی اهمیت می دهد، گفت: روحانی می داند که قضاوت امروز مردم همان قضاوت تاریخی آینده خواهد بود.

«عیسی قبادی» روز دوشنبه در نشست خبری ستاد حامیان مردمی روحانی افزود: این ستاد به عنوان یک تشکل حامی دولت تا پایان کار دولت به همراهی و حمایت خود ادامه خواهد داد و جایی که دولت امکان حضور ندارد، وظیفه دارد که به دولت کمک کند.

قبادی اظهار داشت: آگاه سازی و توانمند سازی مردم برای مشارکت در همه عرصه ها از رسالت های بزرگ این مجموعه خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: معتقد هستیم که اگر نخبگان خانه نشین شوند، پوپولیسم (عوام گرایی) شکل می گیرد و این خطر بزرگی برای انتخابات 1400 خواهد بود. دولت برای این که مخاطرات خود را کم کند، باید با رویکرد اجتماعی به مردم تکیه کند چرا که مردم می توانند دولت را از چالش های مهم نجات دهند.

رئیس ستاد حامیان مردمی روحانی تاکید کرد: این ستاد در کنار سایر ستادها و تحت راهبری ستاد مرکزی حسن روحانی فعالیت داشته و موفقیت را از آن مردم می داند و معتقد است که نقش ستادها در این دوره از انتخابات بسیار چشمگیر بوده است.

قبادی شکل دادن به کابینه دست پاک با تدبیر و امید بخش برای مردم، در کانون توجه بودن نیاز به تغییر در کابینه، داشتن مشی اصلاحیه اعتدالی کلیت کابینه و داشتن راهبردها و سیاست های معطوف به حل مشکلات را از ارزش های دولت دوازدهم بر شمرد و تصریح کرد: داشتن برنامه برای کاهش شکاف های اجتماعی و اقتصادی و برنامه سریع و زود بازده در حوزه اقتصادی از انتظارات این ستاد از دولت دوازدهم است.

قبادی همچنین تقویت و اقتدار داخلی مبتنی بر مردم برای تولید امنیت و منافع ملی، استفاده از مشارکت و همبستگی مردم و توانمند سازی لایه های پایین جامعه برای مشارکت و امتداد سیاست خارجی و تنش زدایی و تعامل سازنده با جهان را از دیگر ارزش های مهم دولت دانست و افزود: تقویت شبکه ای و ساماندهی حوزه رسانه ای دولت و استفاده شایسته از جوانان و زنان در عرصه های مدیریتی کشور هم از ارزش های دولت آینده است.

وی مقبولیت در بین متخصصین و بدنه وزارت مربوطه، دارا بودن برنامه های کارآمد برای حوزه تحت مسئولیت متناسب با خواست مردم را از ویژگی های لازم برای وزرا دانست و تاکید کرد: فارغ بودن خود و نزدیکان از هر گونه فعالیت اقتصادی غیر مرتبط با وزارت مربوطه و اراده کافی برای مبارزه با انواع فساد در حوزه تحت مسئولیت خود از جمله ویژگی های لازم برای وزراست.

قبادی خاطر نشان کرد: همه گروه ها و جریان های حامی دولت در انتخاب وزرا می توانند مشورت بدهند، اما شایسته نیست دولت را در معذوریت قرار داد چرا که رئیس جمهوری مقابل 24 میلیون رای پاسخ گو است و باید مطالبات مردم را پاسخ دهد.

2929

کد خبر 692606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • بی نام IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
    0
    اخر معلوم نشد دکتر لاریجانی اسامی کابینه را تقدیم روحانی کرد یا روحانی اسامی را تقدیم دکتر لاریجانی نمودند؟