ایسنا نوشت: عزت‌الله ضرغامی در مراسم بزرگداشت مرحوم حبیب‌الله کاسه‌ساز گفت: کاسه‌ساز حداقل 10 کار هنری داشت که همگی خوب و موفق بودند. همچنین او خوراک معنوی به مردم می‌داد؛ چیزی که در حال حاضر در جامعه ما کمتر مورد توجه است.

مراسم بزرگداشت حبیب‌الله کاسه‌ساز امروز سه‌شنبه 10 مردادماه با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی، محمدحسن قدیری ابیانه، صمد قربانی و خانواده مرحوم کاسه‌ساز در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

حبیب‌الله کاسه‌ساز این بصیرت را داشت که اثر فاخر هنری درست کند

محسن رضایی - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام - در ابتدای این مراسم در سخنانی ضمن تسلیت به درگذشت حبیب‌الله کاسه‌ساز از این هنرمند فقید به عنوان حبیب سینمای ایران یاد کرد و گفت: امیدوارم این فریادهای مظلومیت‌خواهی ملت ایران که حبیب‌های ایران مسوولیتی را در قبال آنها بر دوش گرفتند، بعد از این رحلت‌ها ادامه پیدا کند.

رضایی با اشاره به ارتباطی که با حبیب‌الله کاسه‌ساز در طول این سال‌ها داشته است، گفت: در دوران سپاه و پس از آنکه بنده از سپاه بیرون آمدم ایشان معمولا در ارتباط با فعالیت‌های سینمایی و دفاع مقدس به بنده مراجعه می‌کردند. در وجود ایشان مسوولیت الهی و فداکارانه‌ای می‌دیدیم که هیچ‌گاه نمی‌خواست صف خود را از مظلومیت هشت سال دفاع مقدس جدا کند. خیلی‌ها بودند که با جداسازی به نان و نوایی می‌رسیدند، با فاصله گرفتن از ارزش‌های انقلاب برای خود نان و نوایی به دست می‌آوردند.اما کاسه‌ساز هر چه فاصله می‌گرفت عاشقانه خود را به ارزش‌های انقلاب پیوند می‌زد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام سپس گفت: حبیب‌الله کاسه‌ساز جانباز یا شهید نشد اما زندگی خود را وقف پرچمداری این حادثه بزرگ کرد و همه این عزیزان ریشه و سرچشمه‌شان در کربلاست. کربلا و عاشورا چشمه فیاض شده است که تاریخ را توسط حبیب‌ها آبیاری می‌کند. پرچمی که خیلی‌ها فکر می‌کردند به زمین افتاده است نسل به نسل توسط حبیب‌ها بلند می‌شود و پرچمداری می‌کنند. هنرمندان متعهد دیگر هم همین راه را دنبال می‌کنند به ویژه در شرایط امروز جامعه که ملت ما آگاه‌ترین ملت هستند و می‌بینید که چگونه در سوریه، یمن و عراق یکه و تنها از حقیقت دفاع می‌کنند. این روزها یمن حتی از فلسطین هم مظلوم‌تر است چراکه روزانه بمباران می‌شود و تنها یک ملت است که در تمام دنیا محکم ایستاده است و از این مظلومیت دفاع کرده و فریاد مظلومیت آنها را به صدا درمی‌آورد اما آمریکا و اروپا صدایشان در نمی‌آید.

وی با اشاره به حملات داعش و مقابله ایران با این گروه تروریستی گفت: در حمله داعش همه دنیا دیدند که کشوری نبود که داعش در آن بمب منفجر نکرده باشد حتی در آمریکا اما ملت ایران اولین نیرویی بود که روبه‌روی داعش تروریست بی‌رحم ایستاد و گروهی که روی دست هیتلر زده بود را با شکست مواجه کرد.

رضایی با اشاره به حمله تروریستی داعش به مجلس یادآور شد: داعشی‌ها یک حمله به مجلس ما کردند با وجود اینکه هدفشان خیلی بزرگتر بود و می‌خواستند بگویند که ایران یک قدرت توخالی بیش نیست کمتر از 5 ساعت با وجود مهمات، اسلحه‌ها و مواد انفجاری از بین رفتند. 6 موشک از ایران به جایی رفت که منطقه مسکونی بود اما یک قطره خون هم از بچه یا پیرمرد و پیرزنی چکیده نشد چراکه کاملا روی هدف قرار گرفت. ایران با قدرت مقابل تروریست وحشی ایستاد اما در کجای دنیا از این مقابله حمایت می‌شود. می‌گویند بالعکس داعش نباید به این زودی از بین می‌رفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: حبیب‌الله کاسه‌ساز این بصیرت را پیدا می‌کنند و اثر فاخر هنری درست می‌کنند که ارزش بسیار بالایی دارند. امیدوارم مسیر این هنرمند در سینما پیگیری و دنبال شود و مظلومیت این هنرمند به مردم شرح داده شود.

حبیب‌الله کاسه‌ساز خوراک معنوی به مردم می‌داد

عزت‌الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی و رئیس اسبق سازمان صداوسیما در این مراسم در سخنانی با اعتقاد بر اینکه حبیب‌الله کاسه‌ساز از مدیران و هنرمندانی بود که آثار فاخری را از خود در سینما و تلویزیون بر جای گذاشت، اظهار کرد: مرحوم کاسه‌ساز هم مدیر فرهنگی خوبی بود و هم وقتی مستقیما به عرصه هنر وارد شد و کار تهیه‌کنندگی کرد فرد موثری در سینما و تلویزیون بود و خوش درخشید و برجسته شد. ما کم داریم آدم‌هایی که هم در حوزه مدیریت و هم در حوزه هنر خوش بدرخشند.

او با اشاره به فعالیت‌های مدیریتی مرحوم کاسه‌ساز در سینمای دفاع مقدس اظهار کرد: کاسه‌ساز در سینمای دفاع مقدس منشا خدمات زیادی بود. زمانی که به حوزه سینمای ارشاد وارد شدم ایشان به عنوان مدیر قوی و آشنا به سینما فعالیت می‌کردند و یکی از مهمترین بخش‌های معاونت سینمایی که ایشان سمت آن را برعهده داشتند، مدیریت اداره تولید فنی بود که مسوولیت مهمی در مدیریت فنی هنرمندان داشت و چرخ سینما هم خوب می‌چرخید. او جزو مدیرانی بود که در کارش درخشید و مایع آبروی بچه‌های انقلابی و حزب‌اللهی شد و در این حوزه موفق بود.

ضرغامی در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های هنری حبیب‌الله کاسه‌ساز گفت: کاسه‌ساز حداقل 10 کار هنری داشت که همگی خوب و موفق بودند. محتوا و کار خوب باقی‌الصالحات است برای آنان که از دنیا رفته‌اند. کسی که اثر یک فیلمساز ارزشمند را می‌بیند مادامی که آن اثر تاثیرگذار باشد خیرش به سازنده می‌رسد.

این عضو شورای عالی فضای مجازی در پایان یادآور شد: حبیب‌الله کاسه‌ساز خوراک معنوی به مردم می‌داد اما این روزها سیاسیون همه سبقت می‌گیرند که بگویند مردم بدبخت هستند چراکه خوراک مادی مورد توجه‌شان است و خوراک معنوی کمتر مورد توجه بود است.

کاسه‌ساز ترور بیولوژیک شد

در بخش دیگری از این مراسم محمدحسن قدیری ابیانه از دوستان حبیب‌الله کاسه‌ساز در سخنانی درباره ویژگی‌های اخلاقی مرحوم کاسه‌ساز گفت: کاسه‌ساز به سینما خدمت کرده، پدر فیلم‌های دفاع مقدس بوده است اما به عقیده من حبیب‌الله کاسه‌ساز فراتر از این ویژگی‌ها بود. او هم هنرمند بود و هم می‌دانست از این هنر به نحو احسن در جهت اسلام و انقلاب و ملت استفاده کند. سینما و هنر را در خدمت اسلام گرفت. او عاشق ولایت بود. خیلی‌ها عاشق ولایت هستند اما کدامشان هنر دارند فیلم‌هایی با بیشترین فروش بسازند.

او در ادامه به مستند ادواردو که به تهیه‌کنندگی حبیب‌الله کاسه‌ساز ساخته و پخش شد، اشاره کرد و گفت: هیچ مستندی سراغ ندارم که به این میزان بر روی افراد تاثیرگذار باشد. برای ساخت این مستند از سرافراز معاون برون‌مرزی صداوسیما تشکر می‌کنم که از حبیب‌الله کاسه‌ساز برای ساخت این مستند حمایت و با ایشان همکاری کرد. این فیلم بسیار تاثیرگذار بود و به چندین زبان ترجمه شد. با وجود اینکه پس از ساخت آن هم مورد تهدید و هم مورد تتمیع قرار گرفت.

قدیری ابیانه با اعتقاد بر اینکه مرحوم سلحشور و آقای طالب‌زاده ترور بیولوژیک شدند. من احتمال می‌دهم حبیب‌الله کاسه‌ساز هم به این وضعیت دچار شد. قطعی نمی‌گویم اما احتمالش هست به ویژه اینکه در کارش بسیار موثر بود. اما در نهایت به هر شکلی که از دنیا رفت در مدت حیات خود خدمات زیادی را ارائه داد.

او در پایان سخنان خود با اشاره به ساخت فیلم و سریال ادواردو اظهار کرد: ساخت فیلم و سریال ادواردو باعث گرایش بسیاری از مردم به دین اسلام خواهد شد. امیدوارم کمک کنند خواسته ادواردو برآورده شود و سریال و فیلمش هم ساخته شود. متاسفانه اتفاقی که پیش آمد وزارت خارجه در دوره اصلاحات مخالف پخش این مستند بود چراکه معتقد بود به روابط ایران با ایتالیا لطمه می‌زند. در همان زمان در نامه‌ای به صداوسیما خواستار پخش نشدن این مستند شد. در حالی که آنها هم فیلم‌های بسیاری درباره ایران منتشر کردند که وجهه خوبی برای ما نداشت.

در پایان این مراسم از تمبر یادبود حبیب‌الله کاسه‌ساز توسط عزت‌الله ضرغامی رونمایی شد. بخشی از این مراسم به پخش مستندی از حبیب‌الله کاسه‌ساز اختصاص داشت.

5858

کد خبر 692967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =