۰ نفر
۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۲

اعتماد نوشت:حجم اسکناس و مسکوک در دست مردم ٣٩ هزار میلیارد تومان است. این عدد ماه به ماه در حال کاهش است. آخرین آمار اعلامی بانک مرکزی نشان می‌دهد در فروردین امسال حجم اسکناس در دست مردم ٥ هزار میلیارد تومان کم شده است.

 به جاي تبادل پول كاغذي مبادلات الكترونيكي بين مردم جا باز كرده و امروز حجم آن به ١٠ درصد از كل نقدينگي كشور رسيده است. عددي كه در شاپرك تبادل شده است؛ سه برابر اسكناس و مسكوكي است كه در دست مردم بوده است. فرهنگ سهل و آسان استفاده از پرداخت‌هاي الكترونيك به تدريج بين مردم فضايي براي جولان يافته و اين اتفاق پول كاغذي را بيش از گذشته از ميدان به در كرده است.

حجم اسكناس و مسكوك در دست اشخاص در اسفند ماه سال گذشته بيش از ٣٩ هزار و ٣٠٠ ميليارد تومان بوده كه اين رقم در فروردين ماه امسال به ٣٤ هزار و ٣٠٠ ميليارد تومان كاهش يافته است. بنابر اين گزارش، حجم اسكناس و مسكوك در دست اشخاص در فروردين امسال ٧/١٢ درصد كمتر شده است.

بررسي نسبت ارزش تراكنش‌هاي الكترونيكي به نقدينگي از آن جهت اهميت دارد كه نشان مي‌دهد استفاده از شبكه پرداخت الكترونيكي تا چه اندازه در اقتصاد كشور نقش دارد و تا چه حد در روان‌سازي مبادلات اقتصادي كشور مثمر است. براي مطالعه و برآورد نسبت ارزش تراكنش‌هاي شاپرك به نقدينگي درصدي از نقدينگي كه به صورت الكترونيكي از شبكه شاپرك مورد پرداخت قرار مي‌گيرد، محاسبه مي‌شود.

وقتي ملاحظه مي‌شود كه ارزش تراكنش‌هاي الكترونيكي ٥٨/١٠ درصد از كل نقدينگي بوده است اين مفهوم قابل برداشت است كه ٥/١٠ درصد از پول‌هاي موجود در كشور به صورت الكترونيكي و از شبكه شاپرك مبادله شده است. مقايسه نسبت ارزش تراكنش‌هاي شاپرك به نقدينگي، بيانگر روند نوساني و در مجموع رو به رشد آن در دوره مورد بررسي يعني از فروردين تا شهريور ماه ١٣٩٢ است در چند سال اخير انجام تراكنش‌ها از طريق سيستم شاپرك به سرعت در بين مردم جا باز كرده است. حجم تراكنش‌ها ابتدا در دستگاه‌هاي خودپرداز افزايش يافت، بعد اينترنت و همين طور ساير نظام‌هاي پرداخت مانند تلفن همراه و دستگاه‌هاي كارت‌خوان.


آمار يك سال گذشته يعني شهريور ٩٣ به ٩٢ نشان مي‌دهد در بين نظام‌هاي پرداخت بالاترين رشد تعداد تراكنش‌ها را، نظام پرداخت از طريق تلفن همراه داشته است. به عبارت ديگر مردم امسال ٦٠ درصد بيشتر از سال پيش از موبايل براي انجام تراكنش‌هاي بانكي بهره برده‌اند. جالب است بدانيد ٨٣٣ هزار ميليارد ريال پرداخت از طريق اين شبكه انتقال يافته است كه اين مبلغ هم نسبت به سال قبل افزايش ٥٢ درصدي داشته است.

در سال ٩٣ در مجموع سه ميليون و ٢٧٤ هزار پايانه فروش در كشور وجود داشته كه مجموع پايانه‌ها نيز نسبت به سال قبل البته نه به اندازه حجم تراكنش افزايش داشته و ٢٠ درصد نسبت به يك سال قبل رشد نشان مي‌دهد. جداول گوياست و به خوبي مي‌توان اتفاقاتي كه براي اين نظام‌هاي پرداخت در كشور افتاده را در آن مشاهده كرد.

 

3535

کد خبر 693043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • هاشم IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
    3 5
    همه چیز باید الکترونیکی شود.