۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۲۰:۰۰

اگرچه باهنر از غیر فعال بودن فراکسیون پیشرفت و عدالت در آستانه انتخابات سخن گفته بود اما این فراکسیون عصر روز سه شنبه با موضوع بررسی انتخابات ریاست جمهوری دهم تشکیل جلسه داد.

 در این جلسه محمدرضا میرتاج‌الدینی، سیدرضا اکرمی و رمضان شجاعی کیاسری نمایندگان تبریز، تهران و ساری، به نمایندگی از دیگر اعضای فراکسیون پیشرفت و عدالت، صحبت کردند. آنها با اشاره به اینکه فراکسیون اصولگرایان مجلس در نظر ندارد که وارد بحث مصادیق انتخاباتی شود و بهتر می‌داند که تنها معیارها و شاخص‌های کاندیدای مطلوب را ارائه دهد، خواستند تا فراکسیون پیشرفت و عدالت هم‌راستا با فراکسیون انقلاب اسلامی از کاندیدای واحد اصولگرایان حمایت کند. اعضای این فراکسیون در حالی بر حمایت از کاندیداتوری احمدی‌نژاد اصرار داشتند که رئیس فراکسیون پیشرفت و عدالت، اصراری بر این مسئله ندارد و اعضا را به تأمل بیشتر دعوت می‌کند.

او آنچنان که پیش از این نیز گفته بود، ورود به مسئله حمایت از کاندیداها را زود می‌داند. گرچه باهنر از تلاش برای اجماع حداکثری اصولگرایان سخن گفته بود اما گویا تمایلی به حمایت فراکسیونش از کاندیداتوری احمدی‌نژاد ندارد.

برخلاف آنکه باهنر از اعضای فراکسیون‌اش خواسته بود تا محتویات مباحث مطرح شده در این نشست انتخاباتی را افشا نکرده و با رسانه‌ها آن را در میان نگذارند اما احد خیری نماینده بستان‌آباد که از جمله اعضای فراکسیون منشعب باهنر از فراکسیون اصولگرایان مجلس است در گفت وگو با «خبر»، اظهار کرد: آقای باهنر در این جلسه مواضع فراکسیون اصولگرایان را تشریح کرد و تعریف شاخص‌های کاندیدای مطلوب را بر حمایت از یک کاندیدای ارجح دانست.

وی با تأکید بر اینکه باهنر هیچ موضع انتخاباتی‌ای در این جلسه اتخاذ نکرده است، ادامه داد: رئیس فراکسیون در حالی ترجیح می‌داد که بهتر است در شرایط فعلی فراکسیون پیشرفت و عدالت، وارد حمایت از کاندیدای خاصی نشود که کفه ترازوی فراکسیون به سمت حمایت از احمدی‌نژاد سنگینی می‌کرد. به گفته وی اختلاف نظر رئیس فراکسیون با اعضا سبب شد تا گفت‌وگوهای انتخاباتی آنها به نتیجه نرسد و جمع‌بندی نهایی آن به جلسه آتی فراکسیون پیشرفت و عدالت در هفته آینده موکول شود. البته او در خلال سخنان خود به نکته ظریفی مبنی بر اهمیت ترکیب کابینه آتی و چینش اعضای آن اشاره کرد. اما در پاسخ به اینکه آیا از هم‌اکنون پیشنهاداتی برای اصلاح ترکیب اعضای کابینه دارید یا صرفاً می‌خواهید انتقاداتتان به عملکرد برخی وزرا را به رئیس‌جمهور منتقل کنید، سکوت اختیار کرد و حاضر به ارائه اطلاعات بیشتر نشد. طرح این مسئله در فراکسیون باهنر بی‌ارتباط با انتقادات اصولگرایان منتقد نسبت به ضعف عملکردی برخی وزرا نمی‌تواند باشد. در شرایطی که برخی اصولگرایان طرح شروطی برای حمایت از کاندیداتوری احمدی‌نژاد را مطرح می‌کنند، تغییر برخی از اعضای کابینه و یا سهم خواهی از این هیات، می‌تواند یکی از شروط باشد. از این منظر بررسی عملکرد وزیران دولت نهم در فراکسیون پیشرفت و عدالت معنی دار خواهد بود.

باهنر اگرچه در دیدار نوروزی نمایندگان با رئیس‌جمهور حاضر نشده بود اما به گفته احد خیری او پیش از عید در دیداری با احمدی‌نژاد، انتقاداتش نسبت به تعامل دولت و مجلس را مطرح کرده است و خواستار تلطیف این روابط برای حفظ شأن و جایگاه هر دو قوه بویژه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم شده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 6940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =