رئیس جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای تکمیل و تجهیز مرکز گیاهان دارویی این واحد نیازمند دو میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان اعتبار هستیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یاسوج،دکتر محمد سبحانی که به مناسبت ۱۶مردادماه، سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی در نشست خبری با خبرنگاران سخن می گفت، افزود: این نهاد از سال ۱۳۸۰ در استان کهگیلویه و بویراحمد ایجاد و راه اندازی شده که در حال حاضر یکی از جوان ترین واحدهای جهاددانشگاهی در سطح کشور است.

وی بیان کرد: سعی کردیم در استان به توانمندی افراد جهادگر این نهاد با توجه به پایبندی آنها به اصول انقلاب اسلامی و اهتمام آنها در پیشرفت کشور فارغ از سایر مسائل توجه داشته باشیم.

رئیس جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۱۱۵۰دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی استان مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: این واحد دو مرکز آموزش تخصصی کوتاه مدت در شهرهای یاسوج و دهدشت دارد که به آموزش فراگیران دولتی و آزاد می پردازد و پس از پایان دوره گواهینامه معتبر به آنها اعطاء می کند.

سبحانی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه کشور پنج پروژه را در این واحد در دستور کار داریم، تصریح کرد: تا کنون از این تعداد دو پروژه عملیاتی و اجرایی شده و سه پروژه دیگر در صورت تامین اعتبار و کمک و حمایت از سوی استان عملیاتی خواهند شد.

وی ادامه داد: مجوزهای لازم درمانگاه عمومی و سلامتکده طب سنتی اخذ شده که هم اکنون در حال جایابی فیزیکی برای راه اندازی آنها هستیم، به محض کامل شدن ساختمان برای شروع و کار قراردادهای لازم را با دانشگاه علوم پزشکی استان منعقد خواهیم کرد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: از سال ۹۶مرکز گیاهان دارویی این نهاد عملیاتی شده، مرکز صنایع دستی نیز در حال انجام فعالیت است، مجتمع آموزشی-پژوهشی گچساران با محوریت پالایش نفت و گاز تا پایان سال جاری راه اندازی خواهد شد که مرکز آموزش این مجتمع شهریور ماه و مرکز پژوهش آن تا پایان سال ایجاد و راه اندازی می شود.

سبحانی عنوان کرد: با توجه به گردشگرپذیر بودن استان کهگیلویه و بویراحمد، تا پایان امسال مرکز گردشگری این نهاد برای تحقیقات گردشگری، اسکان و راهنمایی گردشگران در استان ایجاد و راه اندازی خواهد شد که هم اکنون مهمانسرای آن ایجاد و راه اندازی شده و آماده پذیرش مسافران، گردشگران و مهمانان است.

وی گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد یک درصد جمعیت و مساحت کشور را دارد اما از لحاظ منابع خدادادی و طبیعی بیش از ۲۵درصد منابع خدادادی کشور را دارد بنابراین این استان محروم نیست بلکه از لحاظ برنامه ریزی با محرومیت مواجه است.

رئیس جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی یک نهاد خودگردان به این معنا که ۸۰درصد بودجه خود را باید از محل فعالیتهایش تامین کند، افزود: سعی کردیم تاکنون هزینه های جاری این واحد با درآمدهایش همخوانی داشته باشند اما با این وجود برخی فعالیت های این واحد از جمله دو خبرگزاری ایکنا و ایسنا هزینه بر هستند که از مسئولان استان تقاضای همکاری، تعامل و کمک ویژه داریم.

سبحانی تاکید کرد: امکان و زمینه های لازم برای ایجاد و راه اندازی شرکتهای دانش بنیان در این استان ضعیف است که در تلاش هستیم دوره های آموزشی لازم را در این زمینه برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای تکمیل و تجهیز مرکز گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان که از سال ۹۴ مجوز آن صادر شده نیازمند دو میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان هستیم.

رئیس جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بر اساس این مجوز قرار بود که ۵۰درصد این میزان اعتبار از سوی استانداری تامین شود که تا کنون این امر محقق نشده است. با تکمیل و راه اندازی این مرکز برای ۱۲ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می شود.

سبحانی ادامه داد: سرمایه گذاری برای کشت و توسعه صادرات گیاهان دارویی یکی از محورهای مهم رونق اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد است و این استان بیش از ۴۰درصد گونه های گیاهی کشور را دارد.

وی بیان کرد: جهاددانشگاهی یکی از نهادهای مولود انقلاب اسلامی است که در ۱۶ مرداد ۱۳۵۹ به فرمان حضرت امام(ره) با الهام گرفتن از روحیه جهادی و استفاده از نیروهای متعهد و کارآمد در دانشگاهها تشکیل شد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: هم اکنون این نهاد انقلابی با ۱۱سازمان، ۳۵واحد استانی، سه پژوهشگاه، ۲۷پژوهشکده، سه خبرگزاری، هفت مرکز، هشت موسسه آموزش عالی، ۱۹شرکت دانش بنیان، دو دانشگاه، یک مجتمع تحقیقاتی، دو پارک علم و فناوری و ۴۳مرکز علمی کاربردی در سطح کشور فعالیت دارد که ۹۹هزار و ۸۱۳دانشجو در مراکز علمی کاربردی و دانشگاههای این نهاد مشغول به تحصیل هستند. همچنین در حوزه های پژوهشی این نهاد در سطح کشور ۱۳۸گروه پژوهشی و ۳۱۷ مرکز خدمات تخصصی مشغول فعالیت است.

 

46

کد خبر 694333

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =