رییس‌ جمهور در حکمی عیسی کلانتری را به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب کرد. اما او کیست؟

نیو صدر: نام یکی دیگر از معاونان حسن روحانی امروز اعلام و عیسی کلانتری به عنون رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست منصوب شد. او سال ۱۳۵۴ لیسانس زراعت-اصلاح نباتات را از دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه، فوق لیسانس فیزیولوژی زراعی از دانشگاه نبراسکا آمریکا و دکتری فیزیولوژی و بیوشیمی محصولات زراعی از دانشگاه ایالتی آیوا آمریکا است.

کلانتری که سابقه ۹ سال وزارت کشاورزی را در کارنامه دارد، در ۴سال گذشته یکی از چهره های زیست محیطی دولت یازدهم بوده است. او پس از نخستین مصوبه دولت در مرداد ۹۲ که به احیای دریاچه ارومیه اختصاص داشت، دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه شد. روند احیای دریاچه ارومیه تا پایان سال آبی ۹۴-۹۵ آنقدر چشمگیر بود که زمزمه هایی برای همین برنامه ریزی جهت احیای دیگر تالاب های روبه مرگ ایران شنیده می شود. هرچند که برخی مشکلات مالی موجب شده برنامه احیا در سال آبی جدید (۹۵-۹۶) عقب بیفتاد، اما ستاد احیا دریاچه ارومیه توانست در سال های گذشته روند تخریب دریاچه را متوقف کند و با اقدامات مختلف، تراز آبی دریاچه را بالا بیاورد. 

کلانتری اکنون رییس سازمان محیط زیست شده است؛ سازمانی که البته فقط با چالش تالاب ها مواجه نیست؛ آلودگی هوای کلانشهرها، زمین‌خواری ها، خشکسالی، طوفان های گرد و خاک، سیل و فرسایش خاک مصائب بزرگ محیط زیستی ایران هستند که برای غلبه بر هرکدام برنامه های حداقل ۱۰ ساله وجود دارد و یا باید برنامه ریزی شود. هرچند که ایران تعهدات غیرالزام آور بین المللی محیط زیستی هم دارد و باید برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای تلاش کند. 

کلانتری درحالی سازمان محیط زیست را از معصومه ابتکار تحویل می گیرد که با تلاش های او، چند لایحه زیست محیطی مهم تصویب یا در آستانه تصویب در مجلس است و همچنین سیاست های کلی محیط زیست از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شده است.

سوابق مدیریتی عیسی کلانتری را در ادامه می خوانید؛

ردیف سال مقام  اقدامات 
1 1377-1368 وزارت کشاورزی

کلانتری وزیر کشاورزی در دولتهای اول و دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود، که در دولت سیدمحمد خاتمی پس از یک سال وزارتبه دلیل ادغام دو وزارتخانه کشاورزی و جهاد سازندگی کار وزارت را رها کرد و از سال 1381با تشکیل خانه کشاورز به عنوان یک تشکل سیاسی بخش کشاورز شد.

 

2 1381- تاکنون دبیر کل خانه کشاورز

 او در مدتی که دبیر کل خانه کشاورز بود بارها از برخی اقدامات زیست‌محیطی انتقاد کرد، در سال 1382 او  در نامه‌ای به سید محمد خاتمی در مورد وضعیت دریاچه ارومیه به خاطر سدهای ساخته شده و در حال ساخت دوران وزارت حبیب‌الله بیطرف بر رودخانه‌های منتهی به آن هشدار داده بود. 

کلانتری نوشته بود: «هدف از مزاحمت، توضیح وضعیت دریاچه ارومیه و نجات آن از مرگ حتمی که در چند سال آینده ممکن است اتفاق بیفتد می‌باشد. جناب آقای رئیس جمهور، قبل از احداث سد بر روی رودخانه‌های حوزه دریاچه ارومیه، این دریاچه می‌توانست سال‌های متمادی خشکسالی را تحمل نماید ولی از یک طرف با احداث سدهای مهاباد، زرینه‌رود، علویان و... که به هر دلیل مانع ورود صدها میلیون متر مکعب آب به دریاچه گردید، و از طرف دیگر بر اثر توسعه کشاورزی در خارج از حوزه سدهای فوق صدها میلیون متر مکعب آب جدید برداشت شد که سال به سال باعث کاهش آب ورودی به دریاچه و نهایتاً [کاهش] وسعت دریاچه گردید و علاوه بر آنها سه سد بزرگ شهرچای، ستارخان و سلماس در حوزه شهرهای ارومیه، تبریز و سلماس در دست احداث هستند که احتمالا تا دو سال دیگر به بهره‌برداری خواهند رسید و باز هم ورود آب به دریاچه را صدها میلیون متر مکعب دیگر کاهش خواهند داد، در نتیجه پیشبینی می‌شود که دریاچه در ۱۵ تا ۲۰ سال آتی در اکثر زمان از سال کاملاً خشک شود (با توجه به تبخیر ۱۵۰۰ میلیمتری و متوسط ۳۵۰ میلیمتر بارش سالانه در حوزه دریاچه) و مانند دریاچه آرال که با احداث کانال قره قوم فاجعه زیست محیطی بزرگی را به‌وجود آورد باعث فاجعه انسانی و زیست محیطی غیر قابل پیش‌بینی بشود...»

 

3 1392- تاکنون

دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه

 

 در سال 1392 با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، ستاد احیا دریاچه ارومیه تشکیل شد و  حمید چیت چیان وزیر نیروی دولت یازدهم، عیسی کلانتری را دبیر ستاد احیاء دریاچه ارومیه اعلام کرد.

در طول این مدت، اقدامات زیادی برای احیا دریاچه ارومیه انجام شد اقداماتی مثل عدم تحویل آب مازاد ورودی به سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به بخش کشاورزی، کاهش 16 درصدی تحویل آب به 115000 هکتار از کشاورزی دشت‌های میاندوآب، مهاباد،حسنلو، قلعه‌چای و صوفی‌چای، لایروبی بیش از 85 کیلومتر از رودخانه‌های آجی‌چای، قلعه‌چای و صوفی‌چای در استان آذربایجان شرقی، اتصال رودخانه‌ زرینه‌رود به سیمینه‌رود به طول 25 کیلومتر، رها سازی صد‌ها میلیون کیلومتر آب از سد‌های مختلف و ...

این اقدامات نتیجه مثبتی هم داشت و  تراز دریاچه درياچه اروميه اي كه از سال 1374 تا سال 1393 متوسط سالانه 40 سانتي‌متر كاهش پیدا می‌کرد، در پايان سال 1395 ترازي كاملاً برابر با تاريخ مشابه خود در سال 1392 داشت.

4 1394 تاکنون مشاور معاون اول رئیس جمهور ایران
در امور آب، کشاورزی و محیط زیست.

47237

کد خبر 695150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =