مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: کاروانسرای شاه عباسی دامغان و کاروانسرای میاندشت میامی تحویل سرمایه گذار بخش خصوصی شد.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین، «حسین خواجه بیدختی» امروز و در گفت و گويي افزود: در مراسمی این دو کاروانسرا با حضور مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، سرمایه گذاران بخش خصوصی و نمایندگان صندوق احیاء، تحویل سرمایه گذار بخش خصوصی شد.
وی گفت: مجموعه كاروانسراي مياندشت شامل سه کاروانسرا است که یکی از آنها مربوط به دوره صفوی و دو کارونسرای دیگر مربوط به دوره قاجار است.
بیدختی افزود: هر سه کاروانسرا از ویژگی‌های برجسته معماری دوره خود برخوردارند و چاپارخانه و تلگراف خانه از جمله بناهای تاریخی این مجموعه است .
وی گفت: این کاروانسرا به مدت 20 سال واگذار شد و سه میلیارد و 700 میلیون تومان نیز برای مرمت آن در نظر گرفته شده است.
بیدختی با اشاره به اینکه کاروانسرای شاه عباسی دامغان نیز در دوره صفویه بنا شده است، افزود: این کاروانسرا به شماره 1966 در سال 1376 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی گفت: این کاروانسرا از نوع كاروانسراهاي چهار ايواني است که داراي 20 حجره و شاه نشين است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: نما سازي این كاروانسرا ساده و بي پيرايه است و در هر چهار ایوان چهار حجره قرار دارد که به صورت قرینه رو به روی یکدیگر قرار دارند.
کاروانسرای شاه عباسی در مركز شهر دامغان ، مجاور مهمانسراي جهانگردي واقع شده است.

 

48

کد خبر 695677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =