۰ نفر
۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳

سنای آمریکا بدون بررسی پیشنویس بودجه دفاعی کشور روانه تعطیلات تابستانی شد. یعنی بررسی مسئله پیروی ایالات متحده از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد سال 1987 یک ماه دیگر به تعویق افتاد. بند مربوط به ساخت موشک‌های منع شده در این پیمان برغم مخالفت کاخ سفید وارد پیشنویس بودجه دفاعی شد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از کمرسانت در دوران دولت اوباما، روسیه و آمریکا چند دور مذاکره در این مورد برگزار کردند ولی ایرادهای طرفین از یکدیگر در نتیجه آنها رفع نشد. برغم این مسکو می‌گوید آماده است مذاکره در این مورد را ادامه دهد و با قصد کنگره برای وادار سازی پنتاگن به ساخت این موشک‌ها مخالفت می‌کند. میخاییل اولیانوف رئیس اداره کل امور عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسيه می‌گوید: "از قرار در این مورد با نمونه دیگر بیماری روانی پارانویا سروکار داریم که بخش محسوس نخبگان آمریکایی به آن مبتلا شده‌اند. تهیه این نوع پیشنهادها، مخصوصاً در شرایط اختلافات حاد مسکو و واشنگتن در مورد پیمان، ماهیت تحریک آمیز دارد".
یوگنی میاسنیکوف کارشناس غیروابسته امور کنترل تسلیحات به روزنامه کمرسانت گفت از هم پاشیدن پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد "برای رژیم موجود کنترل تسلیحات می‌تواند عواقب فوق العاده منفی داشته باشد". بنظر وی، "در شرایط وخامت ادامه یابنده روابط روسیه و آمریکا این روند را نمی‌شود منتفی دانست. جلوگیری از ویران شدن قرارداد فقط درصورت آغاز گفتگوی سازنده روسیه و آمریکا در این مورد میسر می‌شد ولی در حال حاضر هیچ کدام از طرفین اراده سیاسی لازم را به نمایش نگذاشته است".

49261

کد خبر 695800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =