۰ نفر
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲

محمد جواد ظریف "مرد مذاکره" بار دیگر سکان وزارت امور خارجه کشومان را برای چهار سال آتی به دست گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از اداره دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان، محمدجواد ظریف در 17 دی‌ماه 1338 در یک خانواده مذهبی سنتی در تهران متولد شد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در دبستان و دبیرستان علوی انجام داد ولی پیش از پایان تحصیلات دبیرستانی و به دلیل شرایط سیاسی و امنیتی برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد. در خلال دوران دانشجویی از فعالان و مسوولان انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا و کانادا بود.

سوابق تحصیلی دانشگاهی ظریف از سال 1356 در دانشگاه ایالتی «سانفرانسیسکو »در رشته روابط بین‌الملل شروع و تا سال 1367 با اخذ دکتری مطالعات بین‌المللی (روابط و حقوق بین‌الملل) از دانشگاه «دنور »آمریکا ادامه یافت.

این دیپلمات دارای سوابق سیاسی و مدیریتی طولانی در وزارت امور خارجه است که از جمله می‌توان به مسئولیت وزارت امور خارجه و ریاست هیات مذاکرات هسته‌ای در دولت  اول تدبیر و امید، معاونت حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه به مدت 10 سال (1371 تا 1381)، سفیر و نماینده دائم در سازمان ملل متحد در نیویورک به مدت 5 سال (1381 تا 1386) و ... اشاره کرد.

 وی در دوران وزارت خارجه مفتخر به دریافت نشان درجه یک لیاقت شده و هر سال به عنوان وزیر و یا دستگاه نمونه شناسایی شده و پیش از آن نیز در دوره معاونت و سفارت  چندین بار به عنوان مدیر نمونه ملی و دستگاهی انتخاب شده است.

این دیپلمات در مدت حضورش در دستگاه دیپلماسی کشور مسئولیت‌های گوناگون و مهم بین‌المللی نیز برعهده داشته که مهمترین آنها رئیس کمیته حقوقی مجمع عمومی ملل متحد، رئیس کمیسیون فرهنگی یونسکو، عضو گروه حقوقدان برجسته اصلاح منشور سازمان کنفرانس اسلامی، معاون مجمع عمومی ملل متحد، رئیس کمیسیون خلع سلاح ملل متحد و رئیس کمیته سیاسی دوازدهمین اجلاس سران عدم تعهد در «دوربان» است.

وی مسئولیت سیاسی برگزاری اجلاس سران کنفرانس اسلامی در تهران و ریاست ستاد برگزاری اجلاس تاسیسی بین‌المجالس اسلامی در تهران را نیز به عهده داشته است.

سابقه تدریس محمدجواد ظریف در دانشگاه به بیش از دو دهه باز می‌گردد و او به عنوان استاد میهمان در دانشکده روابط بین‌الملل  وزارت خارجه و  دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تدریس کرده است.

این دیپلمات شناخته شده کشورمان در عرصه بین الملل  دارای تالیفات متعددی به صورت مقاله و کتاب درخصوص موضوعاتی چون دیپلماسی چندجانبه، سازمان‌های بین‌المللی، مسائل سیاسی و امنیتی، خلع سلاح و... به زبان‌های فارسی و انگلیسی است که در نشریات معتبر داخلی و بین‌المللی منتشر شده است.

 محمد جواد ظریف همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد برای بار دوم از سوی رییس‌جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی برای تصدی مسئولیت دستگاه دیپلماسی به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

چهارشنبه هفته گذشته بررسی برنامه‌های محمد جواد ظریف به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه در دستور کار مجلس قرار  گرفت، در این جلسه محمد علی پورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، محمد رضا پور ابرهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس، حسین رضازاده عضو فراکسیون امید، بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید، زهرا ساعی نماینده تبریز  و طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران به عنوان مخالفان و موافقان وزیر امور خارجه دولت دوازدهم صحبت کردند.


ظریف در برنامه پیشنهادی خود در تشریح دور نمای شرایط روابط خارجی در پایان دولت دوازدهم آورده است :


در شرایط سیال جهان در حال گذار کنونی، به دلیل تکثر کنشگران و ابزارها، عوامل گوناگون و بعضا ناشناخته ای تحولات روابط خارجی را رقم می‌زنند که بسیاری از آنها در اختیار طراحان وتصمیم گیرندگان هیچ کشور و یاحتی مجموعه کشورها در جامعه جهانی نیست. برهمین مبنا برنامه‌ دولت باید به شدت پویا و منعطف بوده و توان واکنش فوری در برابر رویداداهای غیر قابل پیش بینی را داشته باشد. در باز طراحی ساختار وزارت امورخارجه، ضمن چابک سازی وپاسخگویی به نیازای جدید ( منجمله تقویت دیپلماسی اقتصادی) ساختارهای مناسبی برای پایش روندها و تحولات و پاسخگویی سریع به رویدادهای غیر قابل پیش بینی منظور شده است.

بر اساس برنامه  سیاست خارجی، به یاری خدا و با هماهنگی و انسجام داخلی، در پایان دولت دوازدهم روابط با کشورهای همسایه گسترش و در موارد ضروری اصلاح شده ، ساز و کاری برای گفت وگوی منطقه‌ای در خلیج فارس توافق و اجرا گشته، طراحی‌های مشترک و اقدام هماهنگ برای بهره برداری بهینه از فرصت‌ها و مقابله مشترک و هم افزا با چالش‌هایی از قبیل افراط ، فرقه گرایی و خشونت عملیاتی گشته، گام های متقابل اطمینان ساز در حوزه‌های مورد توافق کشورهای منطقه اتخاذ شده و پیوندهای گسترده‌تر اقتصادی، محیط زیستی، فرهنگی و مردمی نهادینه خواهد شد.

با پیگیری هوشمندانه و هدفمند اجرای برجام در جهت منافع ملی و جلوگیری از اقدامات تخریبی مخالفین، محدودیت‌های بیشتری طبق برنامه زمان بندی شده برجام،  قبل از پایان دولت دوازدهم به صورت قانونی و خودکار رفع شده، با ایجاد اطمینان از کارآمدی برجام در فضای اقتصادی بین‌المللی و اتخاذ اقدامات ضروری برای روزآمد کردن نظام بانکی، موانع روانی – عموما غیر تحریمی- برای بهره برداری جدی‌تر از بازارهای مالی و سرمایه بین‌المللی رفع خواهد شد و با تلاش دانشمندان ایرانی با بهره برداری از پیشرفته‌ترین فن آوری جهانی، صنعت هسته‌ای در حوزه راکتور تحقیقاتی اراک و برنامه تحقیق و توسعه دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای خواهد شد. با تمرکز بر دیپلماسی اقتصادی و با ایجاد انسجام، هماهنگی و هدفمندی لازم در روابط خارجی فعالان اقتصادی، زمینه برای حضور موثر و هوشمندانه اقتصاد کشور در زنجیره ارزش جهانی فراهم شده و آثار این توفیق در جذب سرمایه و فن آوری وافزایش صادرات غیر نفتی و خدمات فنی و مهندسی و در نتیجه کمک به تولید و اشتغال موثر فراهم خواهد شد.

52310

کد خبر 699165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =