رضایی: مرکز مطالعات استراتژیک منحل می‌شود و محل مجمع تشخیص تغییر می‌کند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح نحوه اصلاح ساختار این نهاد حاکمیتی، به طرح مجلس درباره مبارزه با اقدامات ماجراجویانه آمریکا، پیام سفر سردار باقری به ترکیه و موضوع حصر نیز اشاره کرد. مهم‌ترین خبر او در نشست امروز انحلال مرکز مطالعات استراتژیک و تغییر محل مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین نشست خبری خود پس از انتصاب رئیس و اعضای جدید این مجمع گفت: از مقام معظم رهبری که مسئولانی را در مجمع برگزیدند و اعضایی را منصوب کردند تا امر کارشناسی در سطح عالی کشور ادامه پیدا کند تشکر می‌کنم. ما همواره شاهد اهتمام ایشان به نظرات کارشناسی در طول دوران رهبری ایشان بوده‌ایم.

اهم اظهارات رضایی به شرح زیر است:

* مجمع تشخیص مصلحت نظام در ربع قرن فعالیت خود در امر سیاست‌گذاری و حل اختلافات بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی تاکنون 292 مصوبه را به نتیجه رسانده که 187 مورد از آنها موارد اختلافی مانند مبارزه با فساد، پیشگیری از جرائم و رسیدگی به دارایی مسئولان بوده است. همچنین این مجمع 46 معضل را در طول دوران فعالیت خود مانند مسئله‌ای که در مورد بودجه سری که باید در اختیار رئیس جمهور باشد و در دوران اصلاحات مطرح شد و همچنین موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان در مورد بانک مرکزی را حل و فصل کرده است.

* در طول دوران فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام 40 سیاست کلی تصویب شده و در طول 632 جلسه صحن مجمع، 16 استفساریه به آیین‌نامه و 1300 مصوبه رسیدگی شده است.

*حضرت امام این مجمع را برای بن‌بست شکنی و ارتقاء کارآیی نظام بوجود آوردند. با وجود مجمع تشخیص هیچ چیز نمی‌تواند در کشور به بن بست برسد و در حقیقت این مجمع اتاق فکر جمهوری اسلامی است که می‌تواند در موارد لزوم هر مشکلی را قانونا رسیدگی و حل و فصل کند.

*مجمع تشخیص مصلحت از نظر اثباتی به رهبر انقلاب کمک می‌کند تا با ابلاغ سیاست‌های کلی امر ولایت را در کشور اعمال کند لذا وقتی امر ولایت ابلاغ می‌شود مجلس و دولت می‌بایست کارهای خود را در چارچوب این سیاست‌ها تنظیم کنند. در حقیقت شورای نگهبان و مجمع تشخیص اسلامیت نظام را هم مواظبت می‌کنند و هم در کشور جاری و ساری می‌کنند.

* بارها بین شورای نگهبان و مجلس اختلافاتی بوجود آمده است که آنها در یک رده بالاتر یعنی در مجمع تشخیص بر اساس مصلحت کشور و مردم حل و فصل شده و بسیاری از گره‌های کشور از این طریق گشوده شده است.

*برای بازنگری در قانون اساسی، شورایی تشکیل می‌شود که همه شخصیت‌های حقیقی مجمع عضو آن هستند و این امر جایگاه مجمع تشخیص مصلحت را مهمتر می‌کند.

* بنا به شرایط فقهی و قانونی مجمع، می‌بایست یکی از فقهای بزرگ به ریاست این مجمع می‌رسید که مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله شاهرودی را به این سمت برگزیدند. آیت‌الله شاهرودی از شاگردان شهید صدر بودند و از ایشان اجازه اجتهاد دریافت کردند و همچنین رابط بین حضرت امام و آیت‌الله صدر نیز بودند. ایشان همچنین با کمک شهید حکیم، مجلس اعلای شیعی عراق را راه‌اندازی کرده ضمن اینکه 3 تن از برادران ایشان نیز شهید شدند.

*مجمعی که می‌خواهد بالای سر شورای نگهبان باشد باید ریاستش را یکی از فقها و مجتهدان برعهده بگیرد. ساختار مجمع تشخیص مصلحت نیز به کلی تغییر خواهد کرد. همه سازمانهای وابسته مانند مرکز مطالعات راهبردی و حوزه ریاست در دبیرخانه مجمع ادغام می‌شوند و این کار به چابک‌سازی تشکیلات مجمع کمک خواهد کرد. همچنین تعداد اعضای مجمع از 44 نفر به 49 نفر رسیده که دو نفر از آنها یعنی آیت‌الله شاهرودی و آیت‌الله جنتی هم شخصیت حقوقی و هم شخصیت حقیقی مجمع تشخیص هستند. ما همچنین موظف شدیم همه سیاست‌های کلی را ساماندهی کرده و آیین‌نامه نظارتی مجمع نیز تغییراتی خواهد داشت. ضمن آنکه بخشی از کارهای مطالعاتی و پژوهشی مجمع به دانشگاههای کشور سپرده خواهد شد.مرکز مطالعات استراتژیک منحل و به دبیرخانه منتقل خواهد شد.

* درباره مسئله نظارت نیز قرار شد هیاتی توسط اعضای مجمع تعیین شوند که آن هیئت به شکل مستقیم برامور نظارتی رسیدگی داشته باشد.

* در بخشی از حکم رهبری آمده است که به این سوال که سیاست های مجمع تشخیص مصلحت نظام به چه میزان اثربخش بوده است پاسخ داده شود. یعنی پاسخ دهیم که سیاست های اصل 44 باید به همین شکل کنونی نوشته شود یا تغییر کند. برهمین اساس گروهی را تعیین می‌کنیم که به مسائل سیاست گذاری نگاهی دوباره داشته باشند و در این راستا از نظر کارشناسان نیز استفاده خواهند کرد.

* اینکه دولت چگونه می‌تواند به اعتماد مردم پاسخ دهد باید بگویم که دولت اگر بتواند به وعده های داده شده در چارچوب سیاستهای کلی کشور عمل کند نظر مردم جلب خواهد شد.

*تغییر مأموریت‌های اعضای مجمع محدود به ماه‌های اخیر نمی‌شود و بسیاری از این جمع بندی‌ها در سه چهار سال گذشته و با حضور مرحوم هاشمی رفسنجانی انجام شده بود چه از لحاظ سیاست گذاری و چه نظارت.

*محل مجمع قطعا از مکان کنونی به مکان دیگری منتقل خواهد شد و زمان اعلام محل جدید جلسات مجمع بعد از قطعی شدن اعلام خواهد شد.

* درباره سفر سرلشگر باقری باید بگویم که بحث مهمی در منطقه جریان دارد مبنی بر تجزیه شمال عراق که این موضوع نگرانی‌هایی را برای ما و کشورهای منطقه و همچنین کشورهای همسایه بوجود آورده است که به اعتقاد ما تجزیه شمال عراق سرآغاز بی ثباتی در منطقه است. ایران معتقد است که در هیچ کشوری نباید تغییرات ارزی و جغرافیایی انجام شود. بنابراین حفظ تمامیت ارزی کشورهای منطقه از اولویت‌های سیاست خارجی ما است. با سفر سرلشگر باقری جدیت ما در این مسئله نشان داده شد که نباید در مرزهای کشورهای منطقه هیچگونه تغییری ایجاد شود.

*{درباره احتمال ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع اعتصاب غذای یکی از نامزدهاي محصور انتخابات 88 و علل و خواسته های وی از این اعتصاب غذا}: درباره مسئله حصر زمانی مجمع می‌تواند ورود پیدا کند که این موضوع به ما ارجاع داده شود و در موقعیت کنونی تنها شورای عالی امنیت ملی و قوه قضاییه مرجع رسیدگی به این موضوع هستند.

*{با اشاره به طرح مجلس براي مبارزه با اقدامات ماجراجویانه آمریکا}: باید مطالعه بیشتری در خصوص این موضوع انجام شود ولی آنچه که مشخص است نوعی محاظفه کاری از سوی مسئولان کشورمان در خصوص برجام می‌بینیم؛ چرا که در خود برجام راه‌کارهای مناسبی به منظور عکس العمل نشان دادن علیه اقدامات آمریکا پیش بینی شده است. اما این عکس العمل‌ها در اقدامات مسئولین کشورمان دیده نمی‌شود که امیدواریم کمیسیون نظارت بر برجام مطالعه بهتری در این موضوع داشته و پاسخ‌های مناسب‌تری بدهند.

*مجلس دهم با رأی اعتماد خوبی که به کابینه دولت داد، نشان داد که اختلافی میان دولت و مجلس وجود ندارد بنابراین انتظار مردم از دولت دوازدهم بیشتر خواهد بود و انتظار ما نیز از دولت پیاده سازی اقتصاد مقاومتی با تأکید بر افزایش اشتغال و تولید است.

*مجمع با جایگاهی که در امر نظارت برکشور دارد، باید با تجربه‌ترین اعضای کشور که در سطوح بالای اجرایی سابقه داشته باشند، استفاده کند. البته ما در تغییرات جدید از نسل سوم و چهارم بااستعداد و صاحب نظر که از قبل شناسایی شده اند، استفاده خواهیم کرد تا در کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام شروع به فعالیت کنند.

27214

کد خبر 699837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =