تسنیم نوشت: نشست معارضان سوری در ریاض، بدون دستیابی به هیچگونه نتیجه‌ای پایان یافت.

به گزارش القدس العربی، نشست‌های مشترک گروههای معارض سوری (تریبون ریاض و تریبون مسکو و قاهره) در ریاض بدون رسیدن به توافق بر تشکیل یک تیم واحد برای شرکت در مذاکرات آتی ژنو پایان یافت.

سه طیف اصلی گروههای مخالف سوری به تریبون های ریاض، مسکو و قاهره مشهور هستند زیرا زیر چتر این کشورها تشکیل شده اند.

ائتلاف ملی معارضان سوری در بیانیه‌ای ضمن اعلام پایان نشست ریاض اعلام کرد که در این نشست درباره توافق بر سر برنامه سیاسی مشترک گفتگو شد.

ائتلاف معارضان سوری در این بیانیه افزود: تریبون روسیه با هرگونه پیش‌شرط کناره‌گیری بشار اسد و عدم ایفای نقش وی در دوره انتقالی مخالفت کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است که تریبون مسکو خواستار ابقای قانون اساسی 2012 سوریه همراه با برخی اصلاحات بود که هیئت عالی معارضان نمی‌تواند با این خواسته موافقت کند.

ائتلاف ملی معارضان سوری تاکید کرد کرد که بین تیم تریبون ریاض و قاهره تفاهم زیادی وجود داشت و این در حالی است که

گروه‌های معارض سوری نشست خود را از روز دوشنبه آغاز کرده بودند و در چندین جلسه فرایند سیاسی و مسئله تشکیل یک تیم واحد برای مذاکره با دولت سوریه در ژنو بررسی شد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دو روز پیش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سامح شکری همتای مصری خود گفت: مسکو درحال تماس با قاهره و ریاض و شرکای دیگر به منظور کمک به مخالفان سوری برای تشکیل یک تیم واحد به منظور مذاکره با دمشق است.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیشتر از گروههای مخالف سوری خواسته بود که با توجه به نتیجه نرسیدن هفت دور مذاکره گذشته، این بار در قالب یک تیم واحد باشند تا یک راهبرد مذاکراتی واقع گرایانه تر شکل بگیرد.

52311

کد خبر 699957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =