نماینده ایران در افتتاحیه نمایشگاه کتاب پکن: جاده ابریشم احیاگر هویت مقابله با خشونت است

ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مراسم افتتاح بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن از جاده ابریشم به عنوان احیاگر هویت آسیایی برای مقابله با خشونت یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم افتتاح بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن عصر امروز (31 مرداد)با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام احمدی نماینده ولی فقیه در شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ امیرمسعود شهرام نیا مدیر عامل مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، خاجی سفیر ایران در چین، معاون وزیر ارتباطات چین و معاون نخست وزیر چین در محل کنگره خلق چین برگزار شد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم گفت: خوشحالم که در یک رویداد مهم فرهنگی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در جمع شما مقامات ارجمند و اهالی فرهیخته فرهنگ و هنر حضور یافته و فرصت ایراد سخن پیدا کرده‌ام.

او در ادامه گفت: روابط تاریخی چند هزار ساله ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ و کهن و نیز تأثیرگذار بر فرهنگ و تمدن بشری از جمله میراث گرانقدری است که همیشه یادآور درک و احترام متقابل و صلح دوستی بوده است. جاده ابریشم با شهرت ماندگار جهانی آن اصلی‌ترین مسیر ارتباطات اقتصادی، فرهنگی و هنری دو ملت در طول تاریخ بوده که دو سوی جهان متمدن آن روز را به هم وصل می‌کرده است. ظرافت، ارزش بالا و ماندگاری ابریشم الهام بخش ماهیت روابط ایران و چیدن در طول تاریخ بوده است.

ترکمان در ادامه گفت: روابط فرهنگی بدلیل فراگیر و عمیق بودن ابعاد و جوانب فرهنگ و هنر در میان جوامع انسانی، از جمله پایدارترین و صمیمانه ترین نوع مناسبات میان ملت‌ها است که موجب پایداری روابط سیاسی و اقتصادی بین کشورها هم می شود. در همین جا فرصت را مغتنم شمرده و تأکید می نمایم که گسترش روابط دوستانه بین ایران و چین در راستای منافع دو ملت بوده و کمک به صلح و پیشرفت بشریت محسوب می شود. رابط همه جانبه و پایدار با چین از جمله اصول مورد اجماع در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهدبود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه افزود: جهانی که اکنون در آن به سر می بریم با وجود همه پیشرفت‌ها در حوزه علم و فناوری نتوانسته در حوزه صلح و رهایی بشر از جنگ و خشونت، آن گونه که شایسته ملت‌های مختلف جهانی است، گام بردارد. در حال حاضر یکی از عواملی که زندگی مسالمت آمیز و همزیستی انسانها را سست کرده، تمامیت خواهی، خودمحوری و افراط‌گرایی است که متاسفانه موجب بروز جنگ و درگیری در گوشه و کنار جهان شده است. جهان مبتنی بر صلح، جهانی سودمند برای همه است که همگان آن را می‌سازند. صلح با اجبار و با سلاح به دست نمی‌آید، بلکه با اتکای به اندیشه، ارتباط و گفت و گو و با ارتقای ظرفیت های فرهنگی در جوامع مختلف به وجود می آید و پا برجا می ماند که طبیعتاً این امر نیاز به عقل جمعی، عزم جمعی و همکاری جمعی دارد.

ترکمان در پایان سخنان خود عنوان کرد: جا دارد اشاره‌ای به طرح ابتکاری رئیس جمهوری چین آقای شی جین پینگ با عنوان یک کمربند و یک جاده داشته باشم. بر این باورم که این طرح می تواند بار دیگر در سایه زنده کردن همکاری های اقتصادی، زمینه تبادلات و همکاری های فرهنگی کشورهای مسیر جاده ابریشم را فراهم کند و زمینه‌ساز شناخت هرچه بیشتر مردم کشورهای منطقه از یکدیگر و احیای هویت آسیایی برای مقابله با خشونت و افراطی گری باشد.

در این مراسم از برگزیدگان کتاب سال چین نیز تقدیر به عمل آمد.

مراسم افتتاح رسمی غرفه ملی ایران روز اول شهریور ساعت 11 در محل غرفه ایران برگزار می شود، پایان بخش برنامه افتتاحیه نمایشگاه کتاب پکن اجرای موسیقی بداهه نوازی قطعات تصنیف های ایرانی و گروه موسیقی لیان بود.

بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن ازتاریخ یکم تا پنجم شهریور ماه برگزار می‌شود. ایران مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه است.

58243

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 699972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =