ایرنا نوشت: شبکه خبری اسکای نیوز روز سه‌شنبه در گزارشی عنوان کرد که بعید به نظر می‌رسد در پی تصمیم کاخ سفید برای افزایش حضور نظامی در افغانستان، دولت انگلیس نیز چنین تصمیمی را اتخاذ کند.

اسکای نیوز افزود: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برخلاف ادعای پیشین خود مبنی بر پایان جنگ 16 ساله افغانستان، از راهبرد جدیدش پرده برداشت و عنوان کرد که همچنان می‌خواهد طالبان را مهار کند، داعش و القاعده را هدف قرار دهد و از وقوع حملات تروریستی در آمریکا جلوگیری کند.

این شبکه خبری اضافه کرد: بااین‌حال، به‌رغم اینکه مایکل فالون (وزیر دفاع انگلیس) از تصمیم ترامپ استقبال کرد اما اشاره‌ای مبنی بر اقدامی مشابه از سوی لندن نکرد.

به گفته اسکای نیوز، مایکل فالون اظهار کرد: ما از تعهد ایالات‌متحده قدردانی می‌کنیم. من در گفت‌وگوی تلفنی با جیمز ماتیس توافق کردیم که به‌رغم چالش‌های موجود بایستی شرایط افغانستان را حفظ کنیم، دمکراسی در این کشور را گسترش دهیم و تهدید تروریسم علیه غرب را کاهش دهیم.

وی افزود: این به نفع همه ما است که افغانستان به مکانی امن تبدیل گردد و به همین خاطر در ماه ژوئن گذشته حضور نظامی خود را افزایش دادیم.

اسکای نیوز عنوان کرد: این‌طور به نظر می‌رسد که لندن از سوی کاخ سفید درخواستی رسمی مبنی بر حمایت نظامی بیشتر از نیروهای آمریکایی در افغانستان دریافت نکرده است.

این شبکه خبری افزود: دونالد ترامپ درجریان تبلیغات انتخاباتی گفته بود که نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را خارج خواهد کرد؛ وی بااین‌حال طی اظهاراتی عنوان کرد که برخلاف ادعای خود در نظر دارد تا حضور نظامی کشورش در افغانستان را افزایش دهد.
اسکای نیوز گزارش داد که رئیس‌جمهوری آمریکا در نظر دارد 4 هزار نیروی نظامی به افغانستان اعزام کند؛ این در حالی است که در حال حاضر 8 هزار و 400 نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

 دونالد ترامپ دوشنبه گذشته به وقت محلی در جمع گروهی از نظامیان و شخصیت های سیاسی کشورش در تالار گردهمایی های پایگاه مشترک مایر هندرسون در آرلینگتن ویرجینیا با تجلیل از سربازان آمریکایی که در خارج از کشور به برقراری امنیت کمک می کنند، افزود: وقتی یک بخش از ایالات متحده آسیب می بیند، همه کشور احساس درد می کند.

ترامپ با تاکید بر اینکه به وزیر دفاع و رئیس امنیت دستور داده تا سیاست های آمریکا در افغانستان را مورد بررسی قرار دهند، افزود: برای کامل کردن استراتژی هایمان، افغانستان را با جزئیات کامل بررسی کردم. مردان و زنانی که در ارتش ما خدمت کردند، سزاوار پیروزی هستند.

وی تصریح کرد: 11 سپتامبر از افغانستان ریشه گرفت، برای اینکه در این کشور دولتی بود که به تروریست ها لانه داد.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین خروج سربازان کشورش از عراق در سال 2011 را شتابزده و بدون مطالعه عنوان کرد که راه را برای ورود داعش باز کرد.
وی در عین حال تاکید کرد که نمی توانیم همان اشتباه را در افغانستان تکرار کنیم.

52311

کد خبر 700057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =