یوونتوس چه بلایی به سرش می‌آید؟/ فوتبال اروپا به روایت حمید صدر

حمیدرضا صدر در ورزش 3 به رقابت های سری آ در فصل نو پرداخته؛ آیا یووه پایین کشیده می شود؟

در اروپا
نمایش نمایندگان سری آ در رقابت های اروپایی فصل سپری شده نمایانگر نزول باشگاه های ایتالیایی بود. ناپولی در لیگ قهرمانان فصل پیش در دو دیدار رفت و برگشت دو بار با نتیجه 1-3 برابر رئال مادرید زانو زد. رم حتی به رقابت های گروهی لیگ قهرمانان راه نیافت و در مرحله یک هشتم لیگ اروپا هم برابر لیون شش گل طی دو دیدار خورد. اینتر و فیورنتینا در مرحله گروهی لیگ اروپا حذف شدند و اینتر در گروهش پایین تر از اسپارتا پراگ، هاپوئل و سوتهامپتون قرار گرفت... یوونتوس پرچم سری آ را بالا نگاه داشت پا به فینال لیگ قهرمانان گذاشت؛ ولی شکست 4-1 برابر رئال مادرید دوباره آن نزول را به رخ کشید.

یوونتوس
دندان ها برای پایین کشیدن یووه تیز شده اند. ولی خیلی ها نزول یووه را به هیچ گرفته، بی اساس خوانده اند. گفته اند عطیه و روگانی جای بونوچی را پر خواهند کرد، گفته اند دی سیلیو جای دنی آلوز را خواهد گرفت. گفته اند ورود داگلاس کاستا مهار ناپذیر و فدریکو برناردچی بااستعداد خون داغی در رگ های بانوی سالخورده جاری ساخته. می گویند دیبالا و هیگواین نیشدارتر شده اند. گفته اند بوفون سی و نه ساله در آخرین فصلش در میدان دست خالی نخواهد ماند. گفته اند و گفته اند.

میلان
هیچ تیمی در اروپا مثل میلان طی تابستان از بالا به پایین زیر و رو نشده. ویچنزو مونته لا روی نیمکت باقی مانده، ولی سیلویو برلوسکونی و آدریانو گالیانی پس از سی و یک سال حکومت، تاج و تخت را واگذار کرده اند. بیست و سه بازیکن رسما رفته اند، دویست میلیون یورو صرف خرید بازیکنان جدید شده و جیانلوییجی دوناروما هجده ساله هم رکورد دریافت بیشترین دستمزد در سری آ را شکسته. 

لئوناردو بونوچی از یووه به عنوان جنجالی ترین انتقال آمده، فرانک کسی مرد میانی ساحل عاجی و آندره آ کونتی مدافع راست که هر دو کمتر از بیست و سه سال سن دارند پس از درخشش فراوان در آتالانتا آمده اند. لوکاس بیلیا از لاتزیو آمده تا در خط میانی بجنگد و ریکاردو رودریگز (وولفسبورگ)، ماتئو موساچیو (ویا رئال)، هاکان کالهانوغلو (بایر لورکوزن) و آندره سیلوا (پورتو) برای اولین بار در سری آ به میدان خواهند رفت. همه اینها یعنی میلان برای پایین کشیدن یووه دورخیز بلندی کرده، با این وصف پیش بینی آن چه بر میلان خواهد گذشت دشوار است. میلانی ها در نخستین گام کروتونه ده نفره را در زمینش با سه گل نیمه اول فرانک کسی، پاتریک کورتونه و سوسو را 3-0 مغلوب کردند، ولی برای ارزیابی توانایی مونته لا در شکل بخشیدن تیمی نو باید صبر کرد.

اینتر
جوزپه برگومی بهترین انتقال تابستانی اینتر را ورود لوچانو اسپالتی خوانده. مردی که طی بیست و دو سال مربیگری بدل شده به کهنه کار سری آ. اسپالتی پس از جدایی دوباره از رم شش هفته پیش وارد شده تا جوان های بااستعداد اینتر را در مدار پیروزی قرار دهد... روبرتو پالاسیو و فدریکو دیمارکو رفته اند و ایوان پریسیچ و آنتونیو کاندروا مانده اند. بوریا والرو ژنرال سی و دو ساله خط میانی آمده و دالبرت انریکه مدافع چپ بیست و سه ساله. اسپالتی اعتقاد دارد ترکیب تجربه و جوانی اینتر خاطره تلخ رتبه هفتم فصل پیش را به فراموشی خواهد سپرد. 

شیرین ترین پیروزی هفته اول سری آ هم به اینتر تعلق داشت. پیروزی 0-3 در جوزپه مئاتزا برابر فیورنتینا. با دو گل زود هنگام مائورو ایکاردی و گل دیرهنگام ایوان پریسیچ. جایی که بوریا والرو و ماتیاس وچینو با پیراهن اینتر برابر تیم سابق شان به میدان رفتند. دروازه هندانوویچ بسته ماند و اسکرینیار و میراندا در دفاع بازی قابل قبولی ارائه دادند. 

رم
آنها پوست انداخته اند. والتر ساباتینی مدیر قدیمی رفته، فرانچسکو توتی کفش ها را آویخته و لوچانو اسپالتی راهی اینتر شده. ولی آیا اوزه بیو دی فرانچسکو مربی جدید رم تحمل آن نیمکت داغ را دارد؟ آیا می تواند در لیگ قهرمانان تاب آورد؟... دی فرانچسکو پنج فصل هیجان انگیز را روی نیمکت ساسولو کوچولو سپری کرده و دو فصل پیش، ساسولو را با قرار دادن در رتبه ششم راهی رقابت های لیگ اروپا کرد. او طی سال های 2001-1997 در خط میانی رم بازی کرده و یکی از فاتحان سری آ 2001 بوده. به بازی تهاجمی که برند باشگاه رم است اعتقاد دارد و توانایی اش در شکوفا کردن جوانان را نشان داده. 

محمد صلاح راهی لیورپول شده، لئوناردو پردس به زنیت پیوسته و آنتونیو رودیگر به چلسی، با این وصف رمی ها در بازار جنون آسای تابستانی دست به جیب نبردند. گران ترین بازیکن شان ریک کارسدورپ مدافع راست هلندی فاینورد با چهارده میلیون یورو بوده و چنگرز اندر سیزده میلیونی، همان گوش بیست ساله ترک تباری که از بشیکتاش آمده تا جای محمد صلاح را پر کند. لورنزو پیگرینی بیست و یک ساله هم از ساسولو آمده که یکی از خوش آتیه ترین هافبک های ایتالیا قلمداد می شود.

سایر رمی ها هیجان به نظر می رسند: مونالاس، خوان خسوس، کولارف، ناینگولان، دروسی، استروتمن، الشراوی، ژکو و پروتی... آنها در اولین هفته در زمین آتالانتا با تک گل الکساندر کولارف پیروز شدند، در میدانی که طی سه سال در آن ناکام مانده بودند. ولی رم آن قدر دورخیز کرده و آن قدر پشت سر یووه درجا زده که اجازه خوش بینی از طرفدارانش را گرفته.

لاتزیو
تساوی بدون گل در نخستین گام برابر اسپال تازه وارد در لیگ غیرمنتظره بوده، آن هم پس از پیروزی 2-3 برابر یووه در سوپر کاپ. ولی تیم دست نخورده سری آ همین عقاب های پایتخت هستند. کاپیتان لوکاس بیلیا رفته و گران ترین بازیکن وارد شده لوکاس لیوا پنج میلیونی از لیورپول بوده. یعنی سیمونه اینزاگی احتمالا بسان فصل پیش با سیستم 2-5-3 مردانش را روانه میدان خواهد کرد تا بازی های هیجان انگیزشان را به رخ کشند و از رتبه چهارم فصل پیش پایین تر نیایند. درخشش لاتزیو در لیگ اروپا دور از انتظار نیست، هست؟

4141

کد خبر 700878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =