سدسازی و انتقال‌آب چه سهمی در بحران‌آب ایران دارند؟/ فتاح: سد باعث توسعه است، بارندگی کم‌شده

وزیر نیروی دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد می گوید سدسازی و انتقال آب نقش پررنگی در بحران آب در ایران نداشته اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سال به سال میزان منابع آبی که ایران دارد کاهش پیدا می‌کند و برای مقابله با این اتفاق کارشناسان راه حل‌های مختلفی پیشنهاد می‌کنند؛ از انتقال آب و شکستن سدها تا استفاده از روش‌های جدید کشاورزی، عدم کاشت برخی محصولاتی که آب زیادی مصرف می‌کنند و ...

در این رابطع با پرویز فتاح، رییس کمیته امداد امام خمینی و وزیر نیرو دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد صحبت کردیم، او در بخشی از گفتگو با خبرآنلاین، نظر خود را در رابطه با وضعیت بحران آبی در کشور گفت.

این بخش از مصاحبه را در ادامه بخوانید؛

شما در دولت نهم وزیر نیرو بودید، در تمام این سالها وزارت نیرو مجبور بوده سد بسازد و انتقال آب داشته باشد. اما الان سدسازی و انتقال آب تبدیل به یکی از مقصران اصلی بی آبی، خشکسالی و بحران های زیست محیطی در ایران شده اند. آیا می پذیرید که بحران های محیط زیستی ما و عدم پرداخت حقآبه محیط زیست باعث شده که این اتفاق بیفتد؟ یعنی پذیرش اینکه وزارت نیرو راه اشتباهی را رفته یا اینکه به نظر شما راه درستی در جهت سدسازی و انتقال آب طی کرده است؟

من واقعا اعتقادم این است که وزارت نیرو یکی از منطقی ترین وزارتخانه های این مملکت است. بیشترین باسواد و نخبه در این وزارتخانه است. یعنی کارهایی که وزارت نیرو کرده و الان هم می‌کند، خیلی ها نمی‌دانند که از نظر مهندسی و علمی باارزش است و علم و فناوری دارد. همه برق و آب را همینطوری مصرف می‌کنیم ولی به مبانی آن واقف نیستیم. این بی انصافی است که وزارت نیرو را به یک چنین چیزی متهم کنیم که مبنای علمی ندارد. اولا آمارها نشان می دهد که طی 25 سال گذشته، میزان بارندگی در کشور ما اکثرا زیر نرمال بوده و این ربطی به سد ندارد. ابرهای ما عاریتی است. متاسفانه این یک تهدید برای مملکت ماست. چون ابرهای ما از یک مناطقی عبور می کند و به اینجا می رسد که دیگر از خستگی نا ندارند و جانشان گرفته شده. از مدیترانه می آید، کشورهای اروپایی و ترکیه را رد می کند و یک بخشی هم از سمت شمال آفریقا می آید و کم آبی به این چیزها ربطی ندارد. این سد نیست که آب مملکت را کم می کند این ابر است که می بارد این ابرها هم می آید. همه هم از غرب می آید و به سمت شرق می رود و یک مقدار جزئی آن در شمال کشور است. مثلا 30 سال قبل می گفتند که متوسط بارندگی 250 میلیمتر است اما الان 180 میلیمتر است. سال 87، 137 میلیمتر بارندگی داشتیم یعنی از خشکسالی مردیم و زنده شدیم. این ربطی ندارد چون ابر نیامده و باران هم نبوده. سد، علم بشر است و باعث توسعه است. الان 8 میلیون نفر در تهران چگونه زندگی می کنند؟ اگر ‌آب کرج و لار را نمی‌آوردند، این همه پمپاژ می شد؟ الان سد کرج چگونه باعث خشکسالی شده در حالی که این همه ‌آبادانی ایجاد کرده. تمام دنیا آمریکا، اروپا، کانادا همه سدهای خود را نه الان که خیلی قبل تر ها ساخته اند. اصلا دیگر جایگاه سد ندارند. نکته مدیریت آب است و این را قبول دارم. شما یک سد می سازید و مخزن درست می کنید. الان سیل می ‌آید و خسارت وارد می کند، اما سد بزنید، ضرر نمی زند. چقدر الان اخبار سیل کم شده والا خسارت بار بود. تگرگ می آید و رگبار می زند و باران می بارد اما باید مدیریت آب درست صورت بگیرد. یعنی حقا  بالادست و پایین دست باید رعایت شود؛

حقآبه محیط زیستی چطور؟

خیلی از انسان ها و حیوانات اطراف رودخانه هستند و اگر جیره شان را قطع کنید، بهم می ریزند. این باید مدیریت شود و قبول داریم. کارون به کجا می ریزد؟ دریا. آیا آب دریا کم است که آب کارون هم به آنجا سرازیر شود؟ حالا ما این را نگه داشتیم، سد ساختند و از دولتهای قبل بوده و تا این دولت هم هست و این همه برق تولید می کند. آیا اشکالی دارد که برق تولید می کند و جلوی سیل را می گیرد؟ آیا تاکنون در کارون یک خبر سیل شنیده اید؟ در طول تاریخ سیل کارون با مردم چه کرده است اما الان مهار شده و یک افتخار است. نه تنها سیل ندارد که کارون 3، 2000 مگابایت و کارون 4، 1000 مگابایت برق پاک تولید می کنند. ضمن اینکه می توانید مدیریت کنید و زمانی که کشاورز به آب نیاز دارد، باز کنید تا به کشاورزان برسد. ولی اگر سد نباشد چگونه می‌توانیم آب را مدیریت کنیم؟ اشکالات حوزه های دیگر را روی سر سدسازی نریزند چون این را صلاح نمی دانم. انصافا صنعت  سدسازی کشور در دنیا رتبه دارد. حالا بنده جزئی از آن بودم و همه دولتها هم برای این کار زحمت کشیده اند. این یک دستاورد مهم است، توی سرش نزنیم. بریم کشاورزی مان را اصلاح کنیم که الان 92 درصد آب آنجاست و هنوز هم به روش عهد دقیانوس در خیلی جاها کشاورزی می شود. آیا این درست است که آب را رها می‌کنیم؟ ما برویم و آن را درست کنیم. نوع کشت را اصلاح کنیم. پسآب را در کارون روان نکنیم. این چه ربطی به وزارت نیرو دارد که می گویند آب کارون اینطوری شده است؟ مگر وزارت نیرو این کار را کرده است؟ همه همان طرح هایی است که آنجا پیاده شده و کشاورزی و سموم زهکش می شود و کارون را آلوده می کند.

انتقال آب اما مخالفان زیادی داد.

انتقال آب حتما لازم است و من تهران را مثال زدم. اگر شما از لار آب نمی آوردید که چند صدمتر پمپاژ می شود به دلیل ارتفاع پایین، ‌آیا شرق تهران زنده می‌ماند؟ اگر از کرج و تونل کن آب را با خط انتقال به تهران نمی آوردیم، می توانستیم بدون آب بمانیم؟ همه جا شهرنشینی را توسعه داده ایم که نیازمند آب است. تازه این را بدانید که این انتقال آبها 8 درصد کل آب کشور و مصرفی ماست و 92 درصد کشاورزی است. از آب مصرفی و خوردن نزنیم که باعث بیماری شود چون درصد خیلی پایین است. افتخار ما این است که همه جا هم آب شرب سالم دارند و خیلی از بیماریها و از جمله بیمارها کلا ریشه کن شده است. این یک افتخار بزرگ است ولی انتقال آبها باید صورت بگیرد. بله پایین دست و بالادست تعصبات داریم ولی من حتما معتقدم که باید فنی مطالعه شود و انتقال آب باید صورت بگیرد. البته گاه بدون توجه به نیازمندیهای مناطق بالا دست و بدون لحاظ نمودن حساسیت های مردمی به موضوع انتقال آب پرداخت می شود که به نظرم غیر حرفه ای است و ما باید با توجه به نیازهای مناطق بالا دست و افزایش مفاهمه و توجیه مردم در حوزه های آب آشامیدنی و صنعت نسبت به انتقال آب اقدام کنیم و الا اگر بدون توجه به بهینه سازی راهکارهای مصرف آن به ویژه در بخش کشاورزی، انتقال آب با موافقت مردم همراه نخواهد بود.یادمان باشد ما در یک مملکت خشک زندگی می کنیم و همه جای کشور از یک میزان بارندگی 37و آب یکسان برخوردار نیست و باید در مقوله مدیریت آب کشور عاقلانه،عالمانه، دوراندیشانه و غیر متعصبانه اقدام کنیم.

47237

کد خبر 701463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • جمال IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
  2 0
  مثل گتوند............
 • ج. الف DE ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
  0 0
  با سلام. سد سازي بد نيست اما آنچه در سد سازي بد و غلط بود. هجوم بردن بسوي سد سازي بود. بهتر مي بود اگر در يك پروسه چندين ساله اين مهم انجام ميگرفت تا چرخش آب و هوا تحت تاثير اين سد سازي هاي عجولانه قرار نمي گرفت و منحرف كردن رودخانه ها منجر به از بين رفتن مناطق سبز كشورمان نميشد و آبزيان از بين نمي رفتند. ايكاش مسؤولان براي انجام دادن چنين تحولات عظيمي بيشتر و طي يك برنامه ٥٠ ساله آنرا عملي ميكردند.
 • بی نام IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
  1 0
  هر جا کاری بدون پشتوانه دقیق کارشناسی باشد نتایج آن فاجعه بار خواهد بود، نمونه آن سد گتوند، خشک شدن زاینده رود، خشک شدن دریاچه ارومیه و صدها دریاچه یا تالاب دیگر. مساله این است که ایرانی ها قرنها دراین سرزمین زندگی کرده اند و تا قبل از راه حلهای نامناسب و غیر بومی، همه چیز درست و خوب بود، به محض اینکه مساله "طمع" و "پول" به میان آمد و سد سازی برای برخی بسیار بسیار درآمد بوجود آورد، آن وقت دیگر مطالعه 10 ساله محیط زیست و بالادست و پایین دست و غیره همه کنار گذاشته شد و هرکجا دره ای بود و رودی ، بر رویش سد زدند که نماد توسعه است و البته همین نماد توسعه از 1970 به بعد دیگر در آمریکا نروئیده است چون کاملا غلط است به جز مواردی قلیل و استثنایی. لذا کشور ما راه حلهای بومی میخواهد مثل قنات و آبخیز
 • بی نام DE ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
  1 1
  منطقی بود
 • بی نام A1 ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
  1 1
  حرف حساب میزنه
 • بی نام A1 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
  0 0
  اهمیت سدها روز بروز بیشتر میشه مخصوصا با تغییرات اقلیمی و بارش های سیل آسای باران و تغییر نوع بارش ها از برف به باران.
 • بی نام A1 ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
  0 0
  من در شرکت نرم افزاری کار میکنم که پیمانکار وزارت نیرو و نفت است به جرات میگم وزارت نیرو از نظر نیروی انسانی و مهندسی در سطح بالاتری است و در خیلی موارد پیشرو هستند، متاسفانه اصلا تلاششان دیده نمیشود و الگوی مصرف اشتباه مردم و عدم نظارت بر عوارض زیست محیطی طرح های صنعتی و کشاورزی به پای عدم سرویس دهی وزارت نیرو گذاشته می شود و این منصفانه نیست.