کیهان نوشت: یک مستندساز معتقد است: بهترین رفتار سینمای ایران در برابر تحریم‌ها و زیاده خواهی‌های اخیر آمریکا، تحریم مراسم اسکار است. تأثیرگذاری و بازتاب این حرکت از سوی ایران، قطعا بیشتر از معرفی فیلم خواهد بود.

محمد دیندار، مستندساز، محقق و فیلمنامه‌نویس، در آستانه معرفی نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار، گفت: اگر حضور ما در اسکار ، داده‌ای فرهنگی برای کشور در پی داشته باشد و همراه با عزت و کرامت باشد،چنین حضوری ارزشمند است، اما اگر حضور سینمای ایران خنثی یا در شرایطی نامناسب انجام گیرد،چندان مورد قبول نیست.

کارگردان مستند «جورچین» افزود: در شرایطی که آمریکا بر طبل ضدایرانی خود بیش از پیش می‌کوبد هر بخش و از جمله سینما باید پاسخ خود را به رفتار ضدایرانی دولت آمریکا بدهد و عدم معرفی فیلم به اسکار 2017 می‌تواند رفتار ضدایرانی آمریکا را که حتی اقدامی ضد علمی و ضد فن آوری محسوب می‌شود، در دنیا به شکلی رسما مطرح نماید و باعث مخالفت افکار عمومی جهان با سیاست‌های آمریکا شود. چنانکه در سال 1972 وقتی مارلون براندو، اسطوره سینمای آمریکا در اعتراض به رفتار و سیاست‌های کشورش نسبت به سرخپوستان در مراسم اسکار حاضر نشد و این مراسم را تحریم کرد، این رفتار و پیام انعکاس و تاثیری جهانی یافت و در تاریخ ماندگار شد. در همین دوره‌های اخیر نیز وقتی در میان 40 نامزد دریافت اسکار بازیگری، نام هیچ سیاهپوستی نبود، تعدادی از هنرمندان آمریکا از جمله مایکل مور، مستند ساز برجسته خواستار تحریم اسکار شدند و رویکرد مراسم اسکار را نژادپرستانه دانستند.

57241

کد خبر 701658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  7 0
  آره اون وقت مثل توپ تو دنیا صدا می کنه و مراسم اسکار از رونق میفته
 • یاسر IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  7 0
  ...دقت کردین الان هم که بعضیها حتی مصلحتی آشوب نمی کنن کیهان دست بردار نیست؟
 • بی نام IR ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  7 0
  برره ای فکر میکنی
 • بی نام A1 ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  0 0
  انگار قرار نیست امسال فیلمی به اسکار بفرستیم چون فیلم مناسب نداریم. حالا کیهان داره استفاده می کنه از این موضوع.
 • بی نام IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  0 0
  حرف بی ربط
 • بی نام IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  0 0
  دقیقا مثل واکنش و رفتار ورزشکار ایرانی در برابر اسرائیلی وقتی طرف بخاطر اسرائیلی بودن حریفش مسابقه نمیده ولی برای محروم نشدن عنوان میکنه که مصدوم هستم یا مریضم و مزاجم خرابه و بیرون روی زیادی گرفتم بعد هم خوشحال باشیم که مقابل اسرائیلی بازی نکردیم ولی هیچ احدی در دنیا اصلا متوجه نمیشه که چراچون خودمون میگیم بخاطر بیماری بوده کی کیهان و امثالش میخوان بفهمند راهکار مقابله و دفاع از /ارمان و هدف,تحریم و پنهان شدن نیست اگر واقعا به حرف خودمون ایمان داریم باید با بوق عنوان کنیم