فلسطین، اوکراین و ونزوئلا وارد رقابت اسکار شدند

ایسنا نوشت: فلسطین، اوکراین و ونزوئلا جدیدترین کشورهایی هستند که فیلم برگزیده خود را برای شرکت در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز اسکار ۲۰۱۸ انتخاب کرده‌اند.

سینمای فلسطین امسال فیلم «واجب» به کارگردانی آنماری جاسر را به عنوان نماینده خود به آکادمی اسکار معرفی کرده است، فیلمی که چندی پیش برای اولین‌ بار در جشنواره لوکارنو رونمایی و موفق به کسب سه جایزه مستقل شد.

داستان این کمدی جاده‌ای با بازی محمد بکری و صالح بکری (پدر و پسر) در بحبوحه آماده شدن برای یک مراسم عروسی در شهر ناصره روی می‌دهد.

فیلم «واجب»- فلسطین 

این سومین ‌بار است که آنماری جاسر با فیلم‌هایش نماینده سینمای فلسطین در جوایز اسکار می‌شود؛ او پیش از این نیز در سال ۲۰۰۸ با فیلم «نمک دریا» و در سال ۲۰۱۲ با فیلم «وقتی تو را دیدم» منتخب سینمای فلسطین بود.

به نقل از هالیوود ریپورتر، اوکراین نیز امسال فیلمی به کارگردانی والنتین واسانویچ با عنوان «سطح تاریک» را به آکادمی اسکار معرفی کرده است تا نماینده این کشور در جوایز اسکار باشد. این فیلم درباره یک عکاس ۵۰ ساله مراسم‌های عروسی است که در میانه زندگی با بحران عمیقی درگیر می‌شود. او عکاس لحظات شاد و خوشبختی دیگران است در حالی که در زندگی شخصی‌اش همه او را ترک می‌کنند و با پدر معلولش تنها می‌ماند.

فیلم «سطح تاریک» ماه گذشته در جشنواره فیلم اودسا روی پرده رفت و با تمجید منتقدین رو به رو شد و در نهایت جایزه انجمن بین‌المللی منتقدین (فیپرشی) را از این رویداد سینمایی کسب کرد.

فیلم «سطح تاریک»- اوکراین 

این دهمین‌بار است که سینمای اوکراین از سال ۱۹۹۷ تاکنون، فیلمی به آکادمی اسکار معرفی می‌کند، اما تاکنون هیچکدام از این فیلم‌ها نتوانسته‌اند به جمع پنج نامزد نهایی شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز اسکار راه یابند.

همچنین فیم «اینکا» ساخته ایگناسیو کاستیو کاتین در نودمین دوره جوایز سینمایی اسکار به نمایندگی از سینمای ونزوئلا معرفی شده است. این فیلم داستانی تخیلی و الهام گرفته از داستان شخصیت واقعی ادوین والرو، قهرمان بوکس ونزوئلائی دارد که الکساندر لترنی در آن نقش شخصیت اصلی را بازی کرده است.

فیلم «اینکا»- ونزوئلا 

پیش از این کشورهای ترکیه، آلمان، سوئد، بلژیک، نپال، جمهوری آذربایجان و جمهوری دومنیکن، سوئیس، عراق، گرجستان و تایلند نیز نمایندگان خود را برای حضور در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۸ انتخاب کرده‌اند.

آخرین مهلت معرفی فیلم از سوی کشورها برای حضور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی دوم اکتبر (۱۰ مهر) است و آکادمی اسکار پس از بررسی فیلم‌های واجد شرایط برای رقابت در این شاخه را معرفی می‌کند.

در ابتدا ۹ فیلم به فهرست بلند راه خواهند یافت و در انتها پنج فیلم به عنوان نامزدهای نهایی بهترین فیلم خارجی سال انتخاب می‌شوند.

مراسم نودمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز چهارم مارس (۱۴ اسفند) برگزار خواهد شد.

 

57242

کد خبر 702911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =