ایران نوشت: عیسی کلانتری که اکنون نزدیک به 20 روز از انتصابش در سازمان حفاظت محیط زیست می‌گذرد حتی در روز ملی یوزپلنگ هم هیچ واکنشی به نابودی تنوع زیستی و یوز ایرانی نشان نداد.

هدیه تهرانی: هر مشکلى از این طبیعت و حیات وحش ایران همیشه به گلویم چنگ می‌زد و من بدون اینکه این‌روز را ببینم دنبال راه حل دیگرى بودم تا اینکه یکى از حسرت هاى ملى را با شما مردم در میان گذاشتم و در این چند روز کنار هم هر روز که می‌گذشت شما مرا بیشتر و بیشتر شگفت زده کردید. رضا رشیدپور: از مردم خواست تا با شماره‌گیری #٤٤٤*٧٨٠* و واریز مبالغ مورد نظرشان در این حرکت ملی مردمی برای نجات یوز سهیم باشند. 

«شیر ایرانى نابود شد، ببر مازندران نابود شد و حالا در خوشبینانه‌ترین حالت تنها کمتر از ٥٠ یوزپلنگ ایرانى باقى مانده است. اما دیگر نمی‌گذاریم این حسرت بر جان ایران عزیز بنشیند، چون بى تفاوتى به نابودى گونه هاى در خطر، کم کم در زندگى خودمان نمود پیدا خواهد کرد.» این بخشی از اظهارات هدیه تهرانی، بازیگر سرشناس سینمای ایران است که همزمان با 9 شهریور ماه که به نام روز ملی یوزپلنگ نامگذاری شده در فضای مجازی منتشر شده و همه ایرانیان بویژه طبیعت دوستان را به پیوستن به پویش مردمی «نجات آخرین بازماندگان» دعوت کرده است. این پویش به منظور جمع‌آوری کمک‌های نقدی طبیعت دوستان برای خروج دام از پارک ملی توران در حالی اعلام وجود می‌کند که پیشتر مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در گفت‌و‌گو با «ایران»، وضعیت یوزپلنگ ایرانی را بسیار بحرانی توصیف کرده بود. گزارش‌های منتشره حاکی است همین جمعیت اندک یوزپلنگ ایرانی که 15 سال پیش تصور می‌شد کمتر از 40 تا 50 قلاده از آن باقی مانده امروز در چنان بحرانی به سر می‌برد که اکنون 4 سال است در سراسر استان یزد حتی یک یوز ماده هم مشاهده نشده است. در استان خراسان شمالی و سمنان نیز سال گذشته هیچ یوز ماده‌ای دیده نشد و امسال تنها یک یوز ماده در پناهگاه حیات وحش میاندشت و یک ماده یوز دیگر در پارک ملی توران در سمنان مشاهده شده که اگر این دو هم از بین بروند باید غزل انقراض را برای یوزپلنگ‌های ایران خواند. بدین ترتیب ایران، بعد از شیر و ببر سومین گربه‌سان بزرگ جثه خود را هم در یک قرن اخیر از دست خواهد داد.
هدیه تهرانی روز پنجشنبه با اعلام عمومی پویش نجات یوز که از شبکه سه سیما نیز اطلاع‌رسانی شده، در بیانیه‌ای اعلام کرد: هر مشکلى از این طبیعت و حیات وحش ایران همیشه به گلویم چنگ می‌زد و من بدون اینکه این‌روز را ببینم دنبال راه حل دیگرى بودم تا اینکه یکى از حسرت هاى ملى را با شما مردم در میان گذاشتم و در این چند روز کنار هم هر روز که می‌گذشت شما مرا بیشتر و بیشتر شگفت زده کردید. او که تاکنون موفق شده جمع قابل توجهی از هنرمندان کشورمان از جمله مهتاب کرامتی، رخشان بنی اعتماد، بهاره کیان افشار، ریحانه طراوتی و بسیاری از مردم را برای جمع‌آوری 800 میلیون تومان کمک نقدی به منظور خرید آغل‌های دام در پارک ملی توران با خود همراه کند، گفت: امروز تا یک حسرت ملى، تنها ٥٠ یوز باقی‌است. ان‌شاءالله با همیارى روزافزون شما عزیزان «یوزایرانى» نه تنها حفظ گردد بلکه تعدادش نیز افزایش یابد و دیگر گونه‌هاى این منطقه با آرامش چرخه حیاتى و زیستگاه ما را متعادل سازند.

از پیام ظریف و جهرمی تا واکنش کلانتری

وضعیت در زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی بسیار بحرانی است. وخامت اوضاع را حالا همه درک کرده‌اند. از خیل عظیم هنرمندان سینما و تئاتر گرفته تا وزیر امور خارجه و وزیر ارتباطات. اما در سازمان حفاظت محیط‌زیست گویا هنوز نه انقراض یوز و روز ملی یوز مهم است و نه نابودی گمیشان و بختگان و آتش سوزی‌های میانکاله و... عیسی کلانتری که اکنون نزدیک به 20 روز از انتصابش در سازمان حفاظت محیط زیست می‌گذرد در روز ملی یوزپلنگ هم هیچ واکنشی به نابودی تنوع زیستی و یوز ایرانی نشان نداد. او که پیشتر در سفرهای استانی‌اش به کرمانشاه و اردبیل به افتتاح پروژه‌های صنایع غذایی و کشاورزی پرداخته بود در روزهای اخیر و در تمام سخنرانی هایش عمدتاً یا به تکرار چند باره آمار آب‌های زیرزمینی کشور پرداخته یا محصولات تراریخته! رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اینکه صبح پنجشنبه، میهمان «برنامه سرزمین ما» در شبکه یک سیما بود اما با وجود تقارن این گفت‌و‌گو با روز ملی یوز، باز هم به موضوع آب و تراریخته‌ها پرداخت و در کنار این موضوعات سخنانی درباره مناطق حفاظت شده و توسعه کشور گفت که موجی از نگرانی‌ها و واکنش‌ها را در بین فعالان و متخصصان دانشگاهی برانگیخت. در همین زمان برنامه «سلام خورشید» در شبکه سه سیما با اجرای رضا رشیدپور، به معرفی پویش مردمی نجات یوزپلنگ با مدیریت هدیه تهرانی و بررسی وضعیت بحرانی این گونه در خطر انقراض پرداخت و از مردم خواست تا با شماره‌گیری #٤٤٤*٧٨٠* و واریز مبالغ مورد نظرشان در این حرکت ملی مردمی برای نجات یوز سهیم باشند.

عیسی کلانتری روز پنجشنبه را هم عازم کرج شد تا در همایش بیوتکنولوژی شرکت کند و در کمال شگفتی در نشست خبری که در حاشیه این همایش برگزار شد از هیچ یک از خبرنگاران محیط زیست رسانه‌ها دعوت نکرد و در جمع خبرنگاران دیگری به دفاع از محصولات تراریخته پرداخت و منتقدان را به ناآگاهی و بیسوادی متهم کرد.

اما جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز پنجشنبه با انتشار ویدئویی در اینستاگرامش به پویش مردمی نجات یوز واکنش مثبت نشان داد و اعلام کرد: تلاش ما برای حفظ یوزپلنگ ایرانی نشان‌دهنده آشتی مجدد ما با محیط زیست و زیستن در یک محیط مهربان‌تر با همه مخلوقات خداوند است.ظریف گفت: نهم شهریورماه روز ملی یوزپلنگ ایرانی است. این روزها ما با چالش‌های جدی محیط زیستی مثل خشکسالی و پدیده گرد و غبار که بسیاری از هموطنانمان را بشدت رنج می‌دهد مواجه هستیم. این چالش‌ها بیانگر این واقعیت است که ما در گذشته با محیط زیست خودمان و با مخلوقات خداوند که در استفاده از این محیط زیست با ما شریک هستند مهربان نبوده‌ایم.

وزیر ارتباطات نیز روز ملی یوزپلنگ را جدی تلقی کرد و با پیام اینستاگرامی‌اش در واکنش به هشتگ‌های «یوز تاابد» که طی دو روز گذشته در توئیتر و اینستاگرام شدت گرفته بود، نوشت: نقش فضای مجازی در ایجاد حساسیت و جلوگیری از انقراض یوز ایرانی بی‌نظیر بود. محمدجواد آذری جهرمی با انتشار عکسی از یک یوز ایرانی یادآور شد: دوستی یادآوری کرد که امروز مصادف با مناسبتی محیط زیستی نیز هست، روز ملی یوزپلنگ ایرانی. سرمایه‌های محیط زیست، امانتی خداوندی است که از گذشتگان به ما رسیده و وظیفه داریم با حفظ آن به نسل آینده انتقال دهیم. او ادامه داد: «امیدوارم فرهنگ‌سازی با استفاده از فضای مجازی در خصوص حفظ محیط زیست در سایر موارد نیز تداوم یابد.»

در روز ملی یوز و در حالی که یک دوچرخه‌سوار و جهانگرد آلمانی در حمایت از یوزهای ایران اقدام به کاشت درخت کرد اما تصویر یوز ایرانی از روی پیراهن تیم ملی فوتبال در بازی ایران و کره جنوبی هم حذف شد!

با گذشت نزدیک به دو روز از اعلام عمومی پویش نجات یوز، تاکنون 280 میلیون تومان کمک مردمی جمع‌آوری شده است. این در حالی است که برای خروج دام از پهنه یکصدهزار هکتاری پارک ملی توران حداقل 800 میلیون تومان پول لازم است اما هدیه تهرانی و حامیانش امیدوارند بتوانند این مبلغ را هر چه سریعتر تأمین کنند تا در فاز نخست 10 تا 12 تا از آغل‌های دام و سگ‌های گله از منطقه خارج شوند. و این کاری‌است که 40 سال است سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته انجام دهد تا جایی که بیشتر مناطق تحت حفاظت محیط زیست را دام‌های غیر مجاز و سگ‌های گله اشغال کرده‌اند. عدم همکاری وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی در خروج دام، توقف معدن کاوی و ایمن‌سازی جاده‌هایی که از داخل مناطق گذشته‌اند در کنار بی‌تفاوتی سازمان حفاظت محیط زیست به سرنوشت تنوع زیستی از سال‌های گذشته تاکنون موجب شده تا جمعیت بسیاری از گونه‌ها روز به روز کمتر شود تا جایی که امروز پیش‌بینی می‌شود شاید جمعیتی کمتر از 20 یوز در سراسر کشور باقی مانده باشد.

۴۷۲۳۵

کد خبر 703320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =