۰ نفر
۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۱

شرق نوشت: مدیر خانه خورشید درباره آخرین اقدامات شهرداری برای ایمن‌سازی خانه خورشید به دنبال تخریب بخشی از آن در گودبرداری غیراصولی ملک مجاور، گفت: هرچند هنوز ایمن‌سازی ادامه دارد، اما زنان آسیب‌دیده برای دریافت خدمات و ادامه روند اشتغال خود به خانه خورشید بازگشتند.

لیلا ارشد با اشاره به ماجرای تخریب و تعطیلی خانه خورشید اظهار کرد: ساختمان فعلی را شهرداری حدود شش سال است که در اختیار ما قرار داده. سال گذشته اعلام کردند بخش‌هایی از زمین این ملک باید در اختیار گروهی که قرار است مسجدی را در مجاورت خانه خورشید بسازند، قرار بگیرد. بخشی از زمین را از ما گرفتند اما در روند گودبرداری نامناسب، خطرات جدی ساختمان خانه خورشید را در معرض تهدید قرار داد. بخش‌هایی مانند دندان‌پزشکی، ناهارخوری، کارگاه آموزشی و آشپزخانه که در مجاورت محل گودبرداری قرار داشتند، از ایمنی مناسبی برخوردار نیستند.

وی افزود: مهندسان شهرداری ناحیه در بازدیدی که داشتند، ابراز نگرانی کردند و هشدار دادند که با دیدن هر ترک روی دیوار مراقب باشیم. ایمن‌سازی ساختمان از چند روز پیش آغاز شده، با این حال مرکز را به علت خطراتی که مددجویان را تهدید می‌کرد، تعطیل کردیم که با اعتراض و ناراحتی زنان مرکز مواجه شدیم چراکه جایی برای اقامت ندارند. آنها شب‌ها را در گرمخانه‌ها می‌گذرانند اما در روز و تا شش بعدازظهر به خانه خورشید می‌آیند.

مدیر خانه خورشید با بیان اینکه ما با گروهی از زنان کار می‌کنیم که بسیار آسیب‌پذیر هستند، عنوان کرد: قطع سوءمصرف بسیار دشوار است، اما ماندن در سلامت و ترک آن دشوارتر است و هرگونه خطر و تغییر می‌تواند آنها را به اعتیاد برگرداند. چند روز مرکز را تعطیل کردیم تا ایمن‌سازی به اتمام برسد اما بیش از این نمی‌توانیم مرکز را بسته نگه داریم زیرا هم جلسات قدم باید به‌موقع برگزار می‌شد و هم سفارشاتی در کارگاه‌های اشتغال داشتیم که باید به‌موقع تحویل مشتریان شود. ارشد درباره وضعیت زنانی که به علت تعطیلی خانه خورشید در خیابان‌ها رها شده‌ بودند، گفت: تعدادی از این زنان را پیدا کردیم و به مرکز برگشتند. از یک سو مسئولیت سنگینی داریم و از سوی دیگر باید مدام نگران ایمنی ساختمان باشیم تا فرو نریزد. چون این ملک متعلق به شهرداری بود و سندی نداریم، حتی نتوانستیم آن را بیمه کنیم. وی با بیان اینکه شهرداری کاملا در جریان اتفاقات اخیر هست، افزود: از مسئولان شهرداری، شورای شهر و کسانی که در جریان این اقدامات هستند، درخواست می‌کنم فضای بزرگ‌تری را در اختیار این مرکز قرار دهند؛ چراکه تجربه ایجاد اشتغال برای زنانی که قطع سوءمصرف مواد داشته‌اند، امیدوارکننده بوده است و توانسته‌ایم تعداد زیادی از آنها را به زندگی برگردانیم. اگر فضای بزرگ‌تری در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم، از گروه بیشتری از این زنان حمایت کنیم.

ارشد با اشاره به برخی خدمات این مرکز افزود: بیش از ٤٥٠ پرونده از زنانی داریم که از ما حمایت اجتماعی دریافت می‌کنند. هر هفته بیش از ٢٠ نفر از مبتلایان به اچ‌آی‌وی و در معرض انتقال آن از خدمات دندان‌پزشکی ما استفاده می‌کنند. روزانه بیش از ٢٠ نفر از زنان در این مرکز اشتغال دارند و حق‌الزحمه دریافت می‌کنند. جلسات NA هفتگی برگزار می‌کنیم و مهارت‌های اجتماعی و زندگی را به زنان می‌آموزیم. همچنین مشاوره‌های فردی و گروهی روان‌شناسی، مددکاری اجتماعی و حمایت‌های حقوقی مانند دریافت شناسنامه برای این زنان و فرزندانشان و مسائل مرتبط با طلاق و ازدواج انجام می‌شود.

42238

کد خبر 703652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =