انجام پانزدهمین عمل جراحی ویپل کلاسیک در بیمارستان روحانی بابل

دکتر رامین نصرتی فوق تخصص جراحی قفسه سینه این مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از پانزدهمین جراحی ویپل در این مرکز خبر داد.


به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ازبابل  ،دکتر رامین نصرتی گفت: پانزدهمين مورد عمل برداشتن لوزالمعده و اثني عشر (ويپل) كه يكي از پيچيده ترين عمل ها در حوزه جراحي محسوب مي شود در این بیمارستان با موفقيت به انجام رسيد  واین مرکز  به يكي از مراكز مرجع در جراحي هاي پيچيده کبد و مجاري صفراوي تبديل شد.

وی افزود: بيمار اقاي ٦٨ ساله اهل نور با سرطان اثني عشر و درگيري لوزالمعده ، جهت عمل جراحی ویپل کاندید شد و پس از یک جراحی 10 ساعته ، اثني عشر و بخش هايي از معده ، لوزالمعده، روده باريك و مجاري صفراوي خارج و بازسازي گوارشي انجام شد.
دکتر نصرتی با اشاره به اینکه شيمى درمانى تاثير بسيار كمی در درمان سرطان سر پانكراس دارد ، خاطرنشان کرد: بهترين درمان اين بيمارى اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود جراحى است.
وی گفت: در ابتدا سرطان پانکراس در سکوت و بدون درد رشد می کند ، زمانی که سرطان به اندازه ی کافی بزرگ شود، علائم آن بروز می کند که کاهش وزن، زردی پوست، ادرار تیره، مدفوع کم رنگ، خارش، تهوع، استفراغ، شکم درد، کمر درد و بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن از علائم سرطان سر پانکراس می باشند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: سرطان پانکراس به علت رشد، تقسیم، و گسترش خارج از کنترل سلول های لوزالمعده و تشکیل یک تومور بدخیم، به وجود می اید که سیگار کشیدن را می توان اصلی ترین عامل خطر ایجاد سرطان پانکراس دانست و افراد سیگاری تا دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس قرار دارند.
وی اضافه کرد: جراحى اين تومور که به نام ويپل مي باشد جراحى بسيار سختی است و قسمت انتهايى معده، كيسه صفرا، اثنى عشر، لوزالمعده ، قسمت ابتدايى روده باريك برداشته ميشود.
این متخصص خاطر نشان کرد: اين جراحى بعلت عوارض شديد و تكنيك بالاى جراحى نياز به مركز درمانى مجهز و تیم پزشکی متبحر دارد که در سطح كشور در مراكز خاص و محدود انجام مي شود.
وی اضافه کرد: اهميت اين موضوع بدين ترتيب است كه بر اساس استاندارد هاي بين المللي انجام ١٥ مورد عمل ويپل در سال باعث ارتقا آن مركز به عنوان يكي از مراكز مرجع در انجام عمل هاي هپاتوبيلياري(كبد ، مجاري صفراوي و لوزالمعده ) مي شود كه مركز آموزشي درماني ايت ا.. روحاني نيز از اين پس به عنوان يكي از اين مراكز مرجع شناخته مي شود.
دکتر نصرتی بیان داشت: اين مهم حاصل حمايت ها و تلاش دلسوزانه ریاست دانشگاه علوم پزشکی بابل جناب دکتر ربیعی، رياست بیمارستان روحانی دكتر صادقي، رياست و سوپروايز اتاق عمل و كليه پرسنل و رزيدنت هاي جراحي اين مركز مي باشد.

 

46

کد خبر 704344

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =